Geniz Eti Problemi

0
147

TANIM: Geniz eti, burun ile boğaz arasına yerleşmiş dokulardan oluşmaktadır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda bağışıklık sisteminin bir parçası olan geniz eti, vücudu zararlı bakterilerden ve virüslerden korur ve enfeksiyonlarla savaşır. Bademciklerin aksine geniz eti ağız açılarak aynaya bakıldığında, direk aynadan görülemez, doktor geniz etini görebilmek için ışık ve küçük bir aynaya ihtiyaç duyar. Geniz eti problemleri ise genellikle enfeksiyondan kaynaklanır. Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar geniz eti problemine yol açabilmektedir. Çocuklarda görülen geniz eti büyümesi problemi de genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanır. Çok büyüyen geniz eti, solunum problemlerine veya mukus akışının engellenmesine sebep olabilir. Geniz etinin büyümesi aynı zamanda uyurken boğazdaki hava akışını kısa bir süre için kesebilmektedir. Bu durum, uyku sırasında kişinin bir süre nefes alamamasına sebep olur ve uyku apnesi olarak tanımlanır. Büyüyen geniz etleri bazı durumlarda da östaki borusunu tıkayarak tekrarlanan kulak enfeksiyonlarına sebep olabilir.

SEBEPLER: Bebeklerde ve küçük çocuklarda bağışıklık sisteminin bir parçası olan geniz eti, vücuda giren mikropları yakalar ve bu sebeple bazen enfeksiyonla savaşmak için geçici olarak şişerek büyürler. Bu durumda genellikle büyüyen geniz eti bir süre sonra küçülerek normal boyutuna gelir. Ancak bazen geniz eti kendiliğinden küçülmez ise tedavi gerekebilmektedir. Eğer çok agresif bir enfeksiyon söz konusuysa, enfeksiyonla savaşmaya çalışan geniz etinin kendisi de enfeksiyon kapabilir.

Bazı çocuklarda geniz eti büyümesine alerjik bir reaksiyon sebep olabilmektedir.

Bazı çocukların geniz eti doğuştan büyük olabilmektedir.

BELİRTİLER:  Çocuklarda geniz eti büyümesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle geniz etiyle birlikte bademcikler de şişer. Geniz eti büyümesinin sık görülen belirtileri:

-Burun tıkanıklığı

-Kulak problemleri

Uyumada güçlük çekme

-Horlama

-Boğaz ağrısı

-Yutkunurken güçlük çekme

-Boyun içindeki bezlerde şişlik

TANI VE TEDAVİ: Geniz eti büyümesi tanısı doktor tarafından yapılan muayenede ışık ve küçük bir ayna ile geniz etine bakılarak konur. Geniz eti büyümesi tekrarlanan orta kulak iltihabına ve östaki borusunun tıkanmasına sebep olarak işitme kaybına dahi sebep olabilmektedir. Geniz eti büyümesinin çocukta kronik boğaz ve kulak iltihaplarına sebep olduğu durumlarda antibiyotik tedavisinden sonuç alınamıyorsa doktorlar genellikle geniz eti operasyonu olan adenoidektomi ile geniz etinin alınmasını önermektedir. Adenoidektomi, geniz etlerinin alındığı cerrahi bir operasyondur. Operasyon kısa sürer ve çok az risk taşır. Uzmanların görüşüne göre çocuğa adenoidektomi yapılması, çocuğun sonradan enfeksiyon kapma riskini arttırmamaktadır, bağışıklık sistemi geniz eti olmadan da virüs ve bakterilerle mücadele edecektir. Ancak genellikle çok küçük çocuklara adenoidektomi operasyonu uygulanmaz. Bazen doktor, adenoidektomi sırasında bademcikleri de alabilmektedir. Bazı kişiler, adenoidektominin sinüzit ve nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığını azaltacağı yönünde yanlış bir kanıya sahiptir. Ancak yapılan araştırmalarda bu yönde bir bulguya rastlanmamıştır. Adenoidektomi sırasında çocuğa genel anestezi uygulanır. Geniz eti, operasyon sırasında genellikle ağızdan çıkarılır. Cerrah, çocuğun ağzının açık kalması için ağıza bir aparat yerleştirir. Sonrasında ise cerrah geniz etini çıkarır ve bölgeyi ısıtılmış bir cihazla dağlar. Bu şekilde ameliyat sırasında veya sonrasında oluşabilecek kanamalar önlenir. Genellikle dikiş atılmasına gerek olmaz. Operasyon sona erdikten sonra genellikle aynı gün içinde hasta eve gidebilir. Genellikle doktor, şişmeyi ve ağrıyı azaltmak için ilaç verecektir. Operasyon sonrası iyileşme süreci 1 haftadan 2 haftaya kadar sürebilmektedir. Operasyon sonrası boğaz ağrısı hissedilebilir. Bu durumda bol bol sıvı tüketmek boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır. İyileşme sürecinde çok sıcak veya baharatlı besinlerin tüketilmesi önerilmez. Ağrıyı azaltmak için bir kaç adet buz torbası bir havluya sarılarak boynun ön kısmına konulabilir. Adenoidektomi riskli bir operasyon değildir ancak her cerrahi operasyonda oluşabilecek riskler adenoidektomide de söz konusu olabilir. Operasyon sırasında enfeksiyon ve kanama meydana gelebilir. Ayrıca anesteziden kaynaklanan solunum problemleri veya alerjik reaksiyonlar da meydana gelebilir. Operasyon öncesi çocuğun alerjisi olan maddeler hakkında doktor mutlaka bilgilendirilmelidir. Adenoidektomi sonucunda çocuğun boğaz iltihabı geçirme sıklığı azalır, kulak iltihabı geçirme sıklığı azalır ve burnundan daha rahat nefes alabilecek hale gelir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here