Gırtlak ve Ses Hastalıkları

0
218

TANIM: Gırtlaktaki ses tellerinin hava ile titreşimi sayesinde kişi ses çıkartabilir ve konuşabilir. Gırtlağı etkileyen hastalıklar sıklıkla ses tellerini de etkilediğinden ses kısılması, seste değişiklik gibi semptomlar görülebilir. Birçok hastalık ve alışkanlık sonucu gırtlak ve seste problemler baş gösterebilir.

SIKLIKLA GÖRÜLEN HASTALIKLAR:

-Reflü: Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna doğru çıkmasıdır. Sağlıklı kimselerde yemek borusunun en altında kas yapısına sahip bir halka mide içeriğinin yukarı çıkışını engeller fakat bu kas demetinde sorunlar, sinir harabiyetleri sonucunda asit yapıdaki mide içeriği yemek borusuna çıkar ve buranın yüzey dokusunu bozabilir. Bu durumda gırtlak ve ses telleri de etkilenir. Bunun yanında yutma güçlüğü ve gırtlakta yumru hissi olabilir.

-Sigara: Sigara kullanımı vücuda aslında tamamen bir yabancı madde alımına sebep olur. Kişi farkında varmasa da sigara içeriği ve dumanı vücuttan sistemi tarafından vücuttan atılmaya çalışılır. Dumana maruz kalınca öksürme buna bağlı bir durumdur. Ayrıca ağızda normalden koyu bir mukus salgı üretimi olur, bu da yine sigaranın zararlı içeriğini vücuttan atmaya çalışmaktan ileri gelir. Sigara kullanımı gırtlaktaki dokuları haraplar ve ses tellerinde problemlere yol açabilir. Ses kısıklığı uzun dönem sigara kullanıcılarında muhtemeldir.

-Ses tellerinin aşırı kullanımı: Bağırmak ya da uzun süre şarkı söylemek, konuşma yapmak gibi aktivitelerden sonra ses kısıklığı beklenen bir durumdur.

-Sesi yanlış kullanma: Sesi yanlış kullanma, hem fiziksel bir sebebe bağlı hem de çevresel etkenlere bağlı olabilir. Sesli alanlarda konuşmak, fazla cep telefonu kullanımı, sesi yanlış yükseklikte kullanmak bunlara örnek olarak verilebilir.

-Alerjiler: Alerjen durumlarda solunum sistemi etkilenir ve ödem sonucunda ses değişimleri görülebilir.

-Aşırı öksürme: Öksürme fazla olduğu durumda ses telleri hasara uğrayabilir.

-Akut larenjit: Ani başlayan ve ses kısıklığı ya da ses boğukluğuna neden olan bir durumdur. Çoğunlukla viral sebeplere bağlı oluşur. Ses tellerinde ödem oluştuğunda titreşimlerinde değişiklik olacağından ses normalden farklı çıkar. Bu gibi durumlarda kişi bol sıvı almalı ve gerekmedikçe konuşmayarak ses tellerini dinlendirmelidir.

-Kronik larenjit: Akut larenjitten farklı olarak viral sebeplere değil, altta yatan farklı hastalıklara bağlı oluşur. Reflü, sigara, mantar enfeksiyonları varlığı gibi durumlar kronik larenjit sebebi olabilir. Mantar enfeksiyonları şeker hastalarında, kemoterapi alan hastalarda ve astım ilaçları kullanan hastalarda sıklıkla görülebilir. Kronik larenjit viral olmadığından iyileşmesi doktor kontrolüyle mümkündür.

-İyi huylu ses teli lezyonları: Ses tellerindeki iyi huylu lezyonlar sesin fazla veya yanlış kullanılmasına sebep olabilirler. Ses tellerindeki polipler, nodüller ve kistler bu lezyonlara örnektir. Tamamen tedavi edilebilir hastalıklardır ve kişi bir kulak burun boğaz hekimine görünmelidir.

-Ses teli kanaması: Bağırma, çığlık atma gibi aktivitelerin ardından ani ses kaybı, ses tellerinde kanama sonucu olmuş olabilir. Ses tellerinin yakınındaki damarlardan birinin kanaması sonucunda çevredeki yumuşak dokular sıvıyla dolar. Tedavi gerektiren bir durumdur ve kişi kanama çözülene kadar sesini dinlendirmelidir.

-Ses teli felci: Seste boğuklaşma veya diğer ses kaybı problemleri, ses tellerinin sinir ve kaslarındaki problemlere bağlı oluşabilirler. Sinilerin harap olduğu durumlarda buna ses teli felci denir. Ses teli felci viral enfeksiyonlar sonucu, cerrahilerden sonra, tümörlere bağlı olarak oluşabildiği gibi bazen sebebi bulunamayabilir. Ses tellerindeki felç sinir harabiyetine bağlı olduğundan ve sinirler tekrar düzeltilmesi zor yapılar olduğundan felç geri döndürülemeyebilir. Var olan tedaviler kişide kalan ses tellerinin en iyi kullanımını sağlamaya yöneliktir. Bunu sağlamak amacıyla cerrahi yapılabilir.

-Larinks kanseri: Gırtlak kanseri olarak da bilinir ve tedavisi acil yapılması gereken bir hastalıktır. İnatçı ses boğuklukları ve kısıklıkları larinks kanserine işaret edebileceği gibi ani ses değişiklikleri de semptomlar arasındadır. Erken yakalandığı takdirde tedavisi zor olmayan bir hastalıktır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here