Göz Alerjisi

0
199

TANIM:

Allerjik konjuktivit veya okular alerji olarak da bilinen göz alerjisi gözün konjuktivasını  etkileyen etkenler tarafından oluşan bir rahatsızlıktır. Gözün kızarık, sulu, kaşıntılı olsa da bu her zaman  alerjiden kaynaklanan bir durum değildir.  Bütün alerjilerde olduğu gibi bağışıklık sistemi zararlı etkeni alerjen olarak tanımlarsa göz alerjisi olur. Bu durumda immün sitemimizin aşırı reaksiyon göstermesine IgE adı verilen antikorların üretilmesine sebep olur. Bu antikorlar hücrelere doğru seyahat ederek kimyasal madde salınmasına ve alerjik reaksiyon oluşmasına sebep olur.

ETYOLOJİ

Göz alerjileri genellikle diğer alerjik koşullarla ilişkilidir. Bu yüzden diğer alerjik sebepler göz alerjisine de yol açabilir. Çimlerden, ağaçlardan  ve yabani otlardan gelen polenler, hayvan tüyü, toz akarları ve küfler, sigara dumanı, parfüm, egzoz dumanı gibi tahriş edici maddeler alerjik reaksiyonun oluşmasına yo açabilir.

BULGU VE BELİRTİLER

Eger gözünle ilgili bir bulgu varsa bu genellikle her iki gözdedir. Tipik belirtileri şunlardır:

-Sulu gözler

-Işığa Duyarlılık

-Kızarıklık

– Kaşıntı

-Göz kapağı şişmesi

-şişkinlik

-bulanık görme

-Yabancı cisim hissi

GÖZ ALERJİ ÇEŞİTLERİ

-Alerjik konjuktivit

Alerjik rinokonjunktivit diye de adlandırılan alerjik konjuktivit   en sık rastlanılan alerjik göz hastalığıdır. Hastalar bitki polanlerine bağlı olarak en çok ilkbahar ve yaz aylarında bu şikayetten daha çok yakınır.  Genellikle saman nezlesi ile de ilişkilidir. Alerjik konjuktivitin bir diğer çeşidi yıl boyunca görülebidir. Bundaki belirtiler daha hafif ve yıl boyuncadır.

-Vernal keratokonjonktivit

Genellikle çok yaygın görülmeyen, erkeklerde kızlara oranla daha çok görülen(3:1), ergenlik öncesinde yoğunlaşmış ama ergenlik boyunca da devam edebilen, alerjik konjuktivitten daha ciddi olan bir alerji çeşididir. Eğer vernal keratokonjuktivit tedavi edilmezse ilerleyen süreçte kalıcı görme fonksiyonu bozulabilir.

-Atopik keratokonjonktivit

Öyküsünde  atopik dermatit (çocuklarda sık görülen,kaşıntılı tekrarlayan derinin alerjik bir rahatsızlığı) bulunan, genellikle yetişkin erkeklerde görülen gözün hem konjuktivasının hem de korneasının iltihabı anlamına gelen alerjik göz rahatsızlıklarından biridir. Genellikle erkeklerde pik yaptığı yaş aralığı 30-50 dir. Eğer tedavi edilmezse, atopik keratokonjonktivit kornea skarına sebep olabilir.

-Dev papiller konjonktivit

Dev papiller konjuktivit adından da anlaşıldığı gibi, dev papillerle karakterize, kontakt lensle ilişkili kontakt alerjik konjuktivitin şiddetli bir formudur. Reaksiyon büyük ihtimalle kontakt lens yüzeyi üzerinde biriken proteinlerle ilişkilidir. Kontakt lenslere alerji genellikle sert, tek lens kullanan kişilerde yaygındır. Kontakt lens ile uyumak dev papiller konjuktivit riskini oldukça arttırmaktadır.

TEDAVİ

Birinci yaklaşımımız göz alerjilerinin tedavisinde  gözde alerjik etkiye neden olan alerjenden kaçınmak anahtar tedavidir. Evin tozunu azaltmak ya da evde evcil hayvan besliyorsak onu yatak odamızın dışında tutmak alerjik etkilere maruz kalmada faydalı olabilir. Polenlerin etrafta daha çok savrulduğu sabahın orta vakitlerinde ve akşamın erken saatlerinde kapalı alanda bulunmak faydalı olabilir. Dışarı çıkarken gözlük veya güneş  gözlüğü takmak polenin gözle temasını azaltacağı için kullanılabilir. Gözleri ovalamak durumu daha da kötüleştireceğinden gözleri ovalamaktan kaçının. Köpeklere dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Banyo, mutfak gibi özellikle nemli yerlerde nem alıcı kullanın. Anti histaminik göz damlaları ve hapları genellikle kısa süreli tedavi için kullanılmaktadır .Nasıl olursa olsun uzun süreli öz damlalarının kullanımı durumu daha kötü yapabilir. Yapay gözyaşı her yaşta kullanılabilir ve güvenlidir. Nonsteroid anti inflamatuar(NSAİD) göz damlala rı kaşıntıyı azaltmak  için kullanılabilir. Kortikosteroid göz damlaları oldukça etkilidir. Ancak kısa süre kullanılsa dahi yan etkileri vardır. Bu yüzden bu ilaçla yapılacak olan tedavi göz doktoru tarafından yönetilmelidir. Göz alerji belirtilerine sebep olan durumlarda immünoterapi alerjenlere karşı uzun süreli direnç sağlamada çok etkili olabilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here