Göz Çevresi Estetiği

0
452

TANIM: Oküloplasti, göz çevresine yapılan cerrahi müdahalelerdir. Estetik veya düzeltme amaçlı olabilir, bazen tıbbi sebeplerden kaynaklanabilirler. Göz küresi ve organ olarak göze yoğunlaşmaktan çok, göz çevresindeki bez ve yapılardaki sorunlara yönelir. Göz kapakları, göz yaşı bezleri, göz küresi kemiği oküloplasti ile düzeltilmeye çalışılan kısımlardır. Cerrahi prosedürü uygulayan doktorlar altı senelik tıp fakültesi üzerine dört senelik göz doktoru uzmanlığı eğitimini tamamlamış kişilerdir.

UYGULAMALAR: Oküloplastinin alanına giren prosedürler aşağıdaki gibidir:

-Blefaroplasti: Göz kapağı üzerinde uygulanan cerrahilerdir. En sık uygulama sebebi fazla deri veya fazla yağı ortadan kaldırmaktır. Göz torbalarına uygulanabilen bir yöntemdir. Bu cerrahi dünyada sıklıkla tek bir göz kapağına sahip olan çekik gözlü kimselere uygulanır.

-Pitozis: Pitozis, göz kapağının istem dışı düşmesine denir. Bunu önlemek amacıyla cerrahi yapılabilir.

-Botoks: Şaşılık ve blefarospazm adı verilen göz çevresinde istemsiz kasılmaların tedavisinde kullanılır. Ayrıca göz kenarlarında kaz ayağı da denilen kırışıklıkların giderilmesinde kullanılabilir.

-Dakriyosistorinostomi: Göz yaşı kanalındaki tıkanmaların giderilmesi işlemidir.

-Hareketli göz protezi ameliyatları

-Göz kapağı tümörlerine yönelik girişimler

-Kirpiklerin içe dönük çıkması ile kornea üzerinde oluşan rahatsızlığın giderilmesi

-Gözün küresinden çıkartılması

RİSKLER: Her cerrahi girişimde olduğu gibi göz çevresi estetiği uygulamalarında da belirli bir risk vardır. Cerrahi sonrası morarma ve şişmeler görülmesi çok doğaldır fakat birkaç gün içerisinde yok olmaları beklenir. Yüz nakli ya da yüz ameliyatları sırasında blefaroplasti ameliyatı da gerçekleştirilip yeni bir göz yapısına sahip olunması sağlanabilir. İstenen görünümün elde edilmesi bazen mümkün olmayabilir. Kişi beklentilerini belirli bir düzeyde tutmalı ve gerekmedikçe riskli bir ameliyata karar vermemelidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here