Göz Kapağı İltihabı

0
60

TANIM

Göz kapağı iltihabı, blefarit olarak da anılır ve göz kapaklarının iltihaplanması durumudur. İltihaplanma göz kirpikerinin oturduğu tabana yakın yerleşimli küçük yağ bezlerinin tıkanması sonucu meydana gelir. Bu da irite olmuş ve kızarmış gözlere neden olur. Birkaö hastalık ve durum blefarite neden olabilir ve blefarit sıklıkla tedavisi güç kronik bir durumdur. Göz kapağı iltihabı rahatsızlık veren ve göz zevkini bozan bir iltihaplanma tablosudur fakat genellikle görmeye kalıcı bir hasar vermez ve bulaşıcı değildir.

BULGU VE BELİRTİLER

Göz kapağı iltihabı göz kapağında şu belirtilere neden olur:

-Kaşıntı

-Kızarıklık

-Pullanma

-Çapaklanma

Çapaklanma ve diğer belirtiler özellikle sabah uyanıldığı vakitlerde en belirgin haldedir.

Bu temel belirtiler haricinde şikayet konusu diğer belirtiler şunlardır:

-Göze yabancı bir cisim veya kum kaçmışçasına yanma, kaşınma, irite olma hissi

-Aşırı göz sulanması ve göz yaşı (epifora)

-Tam tersi olacak şekilde, kuru gözler (özellikle arka blefaritte)

-Gözlerde yapışkanlık

-Işığa karşı fazla hassasiyet (fotofobi)

-Kontakt lens kullanamama

Göz kapağı iltihabı görmeyi tehsit eden bir sorun değildir fakat gelip gelip giden görme azalması durumuna yol açabilir.

Tutulum genellikle iki gözü birden etkiler (biokülerdir) ve eğer sadece bir gözde mevcutsa, bu durum alternatif bir hastalık tanısı için alarme edici bir bulgudur.

Blefarit belirtileri, hastalıkla uzun süre yaşamanın gereği olarak uzun bir zaman dönemi boyunca gelme ve gitmeler şeklinde devam eder. Yani belirtilerin düzeldiği ara dönemler ve tekrar alevlendiği diğer dönemler söz konusudur.

TANI

Göz kapağı iltihabı tanısı hastanın geçmiş tıbbi yaşamının ve hastalık belirtilerinin öyküsü alınarak ve hastalık bulguları fizik muayene ile desteklenerek konulur. Öykü almada belirtilerin haricinde göz problemi yaratacak herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı üzerinde durulması aynı belirtileri veren başka hastalıkların dışlanabilmesi açısından önemlidir.

Fizik muayenede, göz kapakları, kapak kenarları, kirpik tabanları, yağ bezlerinin açılma yerleri, göz yaşı miktarı ve kalitesi ve göz küresinin ön yüzü değerlendirilir. Ön yüz değerlendirmesi büyütülmüş bir görüntü imkanı veren yarıklı bir lamba ile yapılır. Blefaritin tipi muayene ile belirlenir ve uygun tedavi önerilir. Nadir olarak, göz sıvısından kültür alınır ve alerji değerlendirmesi için laboratuara yollanır.

ETYOLOJİ

Göz kapağı iltihabı, kapak kenarlarını da tutabilir ve bu kenarlar kirpiklerin büyüdüğü ve küçük yağ bezlerinin açılma ağızlarının yerleştiği yerdir. İltihaplanmaya kapak kenarlarının altta yatan bozukluğuna sekonder olarak, göz kapağı kenarlarının dış uçları bitişiğindeki deri ve/veya göz küresiyle temas eder hale gelmiş göz kapağının iç köşesi de katılabilir.

Çoğu blefarit vakası kapakların meibomian bezleri denilen bezlerinin iltihaplanması nedeniyle arka taraftadır. Alt ve üst göz kapaklarının her birinde bu bezlerden yaklaşık olarak kırkar tane vardır. Bu bezler anormal miktarda salgı ürettiklerinde, göz kapak kenarları iltihaplanabilir, irite olabilir ve kaşınabilir. Göz kapağı iltihabı sıklıkla akne rosacea denilen bezlerin genel olarak hasta olduğu kişilerde görülür. Alerjiler, kontakt lens solüsyonları, sprayler, hayvanlar, çevresel kimyasallar ve havadaki alerjenler de blefarit nedeni olabilir.

TEDAVİ

Blefarit tedavi edilebilen bir hastalık değildir! Fakat, düzgün göz bir bakım ve göz kapak hijyeni ile kontrol altında tutulabilir.

Kaynaklar

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/blepharitis/basics/definition/con-20024605

https://en.wikipedia.org/wiki/Blepharitis#Symptoms

http://www.webmd.com/eye-health/blepharitis

http://www.medicinenet.com/blepharitis/page2.htm#how_is_blepharitis_diagnosed

http://www.medicalnewstoday.com/articles/185155.php#signs_and_symptoms_of_blepharitis

İzmir göz kapağı iltihabı ile ilgili izmir göz hastalıkları uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul göz kapağı iltihabı ile ilgili istanbul göz hastalıkları uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara göz kapağı iltihabı ile ilgili ankara göz hastalıkları uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here