Göz Kaşıntısı

0
163

GİRİŞ

Göz kaşıntısı, en çok rahatsızlık veren ve hastaların göz doktoruna gitmelerine en çok neden olan göz problemi belirtisidir. Görmeyi tehdit eden pek çok hastalığın yanında belki göz kaşıntısı bulgusu tek başına pek de önemsenmeyen bir rahatsızlık olabilir fakat göz kaşıntısı önemli bir sorundur ve hastaların günlük yaşam kaliteleri bozan ve stres oluşturan bir problem kaynağıdır.

Göz kaşıntısı hemen her zaman alerjiyle ilişkilendirilse ve bu da genellikle doğru olsa da, detaylandırılmamış incelemelerle hastalara verilen anti-alerjiklerle kaşıntının yüzeysel olarak çözülmesi doğru bir davranış değildir ve kaşıntının altta yatan sebebi saptanmalıdır. Bu sebebin doğru şekilde ortaya konmasıyla, tedavi de tam ve eksiksiz şekilde planlanabilecek, kaşıntı en erken ve doğru şekilde giderilebilecektir.

BULGU VE BELİRTİLER

Göz kaşıntısı tek başına bir belirti olsa da genellikle göz kaşıntısının altta yatan sebepleri kaşıntıyla giden başka belirtilere de neden olurlar. Bu anlamda tedavisi yapılmamış göz kaşıntısının neden olduğu/göz kaşıntısıyla beraber gidebilecek diğer belirti ve bulgular şunlardır:

-Gözlerde sulanma

-Göz kızarıklığı

-Şişmiş göz kapakları

-Görmekte zorluk veya bulanık görme

-Şişlikten dolayı gözleri açmakta zorluk

-Ödemler, sıvı birikmeleri

-Hapşırma veya burun akıntıları

-Nefes almada güçlük

TANI

Eğer daha önceden göz alerjisi tanısı konmuş ise, büyük ihtimalle yeni bir göz kaşıntısının sebebi alerjinin tetiklenmesidir. Fakat öyküde bir alerji hikayesi yoksa ve belli maddelere, yiyeceklere, kokulara karşı bir hassasiyet veya da yılın belli zamanlarında kaşıntının artması gibi durumlar söz konusuysa tanıda ilk düşünülecek hastalık yeni başlayan bir alerjik hastalıktır. Spesifik alerjilerin tanısının konulması için şunlardan faydalanılabilinir:

-Alerji deri testi

-Alerji kan testi

-Gıda alerjisi testleri

-Fizik muayene

Testlerle birlikte hastanın detaylı özgeçmişi alınıp fizik muayenesi yapılarak tanıda ilk akla gelecek hastalık olan alerjik konjonktivitin varlığı araştırılır.

ETYOLOJİ

Göz kaşıntısının en temel sebebi alerjilerdir. Atopik keratokonjonktivit, vernal keratokonjonktivit, alerjik konjonktivit ve atopik dermatit gözde kaşıntı oluşturabilen alerjik hastalıklardır. Alerji dışında göz kaşıntısı oluşturabilecek durumlar şunlardır: Kuru göz sendromu, meibomyan bezi disfonksiyonu, blefarit, kontakt lens konjonktiviti, dev papiller konjonktivit ve kontakt dermatoblefarit.

Göz kaşıntısının pek çok sebebi bağışıklık sistem aracılıklı mekanizmalar ile gerçekleşir:

-Alerjik konjonktivit ve atopik keratokonjonktivit, immünglobulin E aracılıklı reaksiyonlar sonucu mast hücre boşalması ve histamin salınımıyla oluşurlar.

-Kontakt dermatoblefarit, tip 4 T hücre aracılıklı hipersensitivite reaksiyonu ile oluşur

-Blefaritin de bağışıklık reaksiyonları kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

-Kontakt lens konjonktiviti multifaktöryel kaynaklıdır.

-Meibomyan bez disfonksiyonu da lokal iltihap mekanizmaları içermektedir.

TEDAVİ

Göz kaşıntısının tedavisi sebebe yönelik yapılır. Buna göre temel tedavi ilkeleri şöyledir:

-Kontakt dermatoblefarit/blefarokonjonktivit: İritan uzaklaştırılır ve soğuk kompresyonu gibi destek tedaviler uygulanır.

-Atopik dermatit: İritan uzaklaştırılır ve deri yaraları için kortikosteroid kremler kullanılabilir

-Kuru göz sendromu: Göz yüzeyinin nemlendirilmesi asıl ilkedir. Yapay göz damlaları uygulanabilir.

-Alerjik konjonktivit: Alerjik tetikleyicileri uzaklaştırmak önemlidir.

-Vernal keratokonjonktivit/atopik keratokonjonktivit: Belirtiler topikal antihistaminikler ve mast hücre sabitleyicilerle azaltılabilir.

-Kontakt lens konjonktiviti/dev papiller konjonktivit: Lens kullanımı bir süreliğine bırakılmalıdır.

-Meibomyan bez disfonksiyonu: Göz kapağı hijyenine dikkat edilmelidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here