Göz Operasyonları

0
182

TANIM: Göz operasyonları tıp dilinde oküler operasyonlar olarak da anılır. Operatör göz doktoru tarafından uygulanır ve gözdeki anormallikleri, hastalıkları düzeltmeye yönelik girişimlerdir. Göz çok hassas bir organ olduğu için cerrahi öncesinde ve sonrasında çok iyi bir bakım gerektirir. Gözünüzdeki şikayete yönelik olarak uygun cerrahi şekli doktorunuz tarafından belirlenir ve çoğunlukla lokal olmakla beraber anestezi altında uygulanır.

ÇEŞİTLER: Göz operasyonları çok geniş bir yelpazededir. Şikayetlere göre çeşitli göz operasyonları bulunur. Bunlardan en sık karşılaşılanları:

-Düzeltici lazer göz ameliyatı: Dünyada her geçen gün yaygınlaşan ve gözlüklere olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir operasyondur. Lokal anestezi altında, her bir göze 15 dakika ayırmak suretiyle kişinin korneası kaldırılır, şekli düzeltilir ve tekrar yerine konur. Önceden ışığı olması gerektiği gibi kıramayan kornea bu şekilde ışığı tam yerine, retinanın üzerine iletir. Uzağı görmede sorun yaşayan miyop, yakını görmede sorun yaşayan hipermetrop ve bulanık görme sorunu yaşayan astigmat hastaları bu şekilde gözlük veya kontakt lenslerinden kurtulurlar.

-Katarakt ameliyatı: Katarakt genellikle iki gözü birden etkiler ve 60 yaşından sonra ortaya çıkar. Katarakt tedavisi semptomatik olarak ışık düzenlemesi ve özel güneş gözlükleriyle de yapılabilmektedir fakat asıl tedavisi cerrahidir. Katarakt, okuma, yazma, araba kullanma gibi günlük aktiviteleri negatif etkilemeye başladığı zaman cerrahi önerilir. Lokal anestezi altında hastanın lensi alınır ve hastaya farklı bir lens takılır. Cerrahi sonrasında dinlenme tavsiye edilir. Eğer iki göz de tedavi edilmek isteniyorsa iki cerrahi arasına en az bir ay koymakta fayda vardır. Dünyada en çok yapılan göz ameliyatı, katarakt ameliyatıdır.

-Glakom ameliyatı: Glakom, göz içi basıncı arttırarak gözün görme yetisini beyne ileten sinir olan optik siniri etkileyen bir hastalıktır. Kişiler ciddi görme kaybı ile karşı karşıya kalabilirler. Bazı glakom türlerinde göz içi basıncın artmasının da bir etkeni olan aköz hümör isimli göz sıvısı boşalamaz. Bu sıvıyı boşaltan kanallar tıkanmış olabilir. Eğer durum böyleyse kanaloplasti cerrahisiyle kanamasız bir şekilde bu kanallar açılır ve göz içi basınç düşürülür. Glakomun gerilemesi için önemli bir tedavi şeklidir.

-Oküloplasti: Bu cerrahi dal genellikle gözün estetik operasyonlarıyla ilgilenir. Göz kapaklarındaki fazla yağ ve deriyi alma, göz titremesini önleme, göz altı torbalarını alma gibi cerrahiler yapar.

-Göz kası ameliyatları: Göz kaslarındaki nedenlere bağlı olarak kişilerde şaşılık meydana gelebilir. Dünya çapında sıklıkla yapılan bu ameliyatlar ile şaşılık düzeltilebilir bir hastalık haline gelmiştir.

-Gözü alma: Çeşitli hastalıklara bağlı olarak gözün küresinden çıkartılması gerekebilir.

-Göz protezi: Eğer gözlerden bir tanesi bir hastalığa bağlı olarak göz küresinden tamamıyla çıkartılmışsa, yerine görmeyi sağlamayan fakat kozmetik olarak tatmin sağlayan göz protezi takılabilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here