Göz Protezi ve Protez Cihazları

0
197

TANIM: Göz protezi, gerçek gözdeki glakom, fiziksel yaralanma, göz tümörü, göz içi enfeksiyonlar gibi bir problemden dolayı gözün yuvasından çıkartıldığı kişilere takılabilen, gerçek göze çok benzeyen bir protezdir. Görme duyusunu geri kazandırmaz fakat dış görünüşü neredeyse tamamen eski haline döndürebilir. Cam göz ismi de kullanılır. Dışındaki beyaz kısım ve içindeki göze rengini veren iris ve göz papillası diğer gözle tamamen aynı olacak şekilde dizayn edilebilir. Göz protezi neredeyse tüm cerrahi göz çıkarma işlemlerinden sonra tavsiye edilir.

NE İÇİN KULLANILIR: Gözün glakom, fiziksel yaralanma, göz tümörü veya göz içi enfeksiyonlar gibi nedenlere bağlı olarak yuvasından çıkartılması sonucu kişi kendini eksik hissedebilir. Dış görünüşü eski haline getirmek için göz protezlerinin kullanımı faydalıdır. Ayrıca bazı durumlarda göz bandı takılması gerekebilir ve göz protezi her zaman bir göz bandına nazaran daha hoş bir görünüm sağlar. Göz protezi görme kaybını geri getiremez fakat eski görünümü geri getirebilir.

NASIL YAPILIR: Cam göz de denilen göz protezleri, eski dönemlerde gerçekten camdan yapılıyorlardı. Yeni göz protezleri daha çok sert, akrilik plastikten yapılır. Protez, bir deniz kabuğu şeklini andırır. Göz çıkartıldıktan sonra yerine sert bir implant yapılır. Bu implant göz yuvasını doldurmaya yarar. Daha sonra deniz kabuğu benzeri göz protezi, implantın üzerine takılarak kullanılır.

PROTEZ CERRAHİSİ: Hasarlı gözün yuvasından çıkartılması lokal anestezi altında yapılır. Baş edilmesi güç bir durum olabileceğinden ameliyat sırasında paniklememesi için hastaya sedatif ilaçlar verilir. Genel anestezi uygulaması şart değildir fakat fazla panik yapan hastalarda kullanılabilir. Cerrahiden sonra hastaya oral antibiyotikler ve özel göz damlaları reçete edilir. Göz çok hassas bir doku olduğundan iyileşmesi birkaç ay sürebilir. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra protezi uygulama aşamasına geçilir. Göz protezleri, yakın geçmişte cam olarak tasarlanırdı. Yuvasından çıkartılan gözlerin yerine hiçbir implant konmaz ve göz yuvası kendiliğinden iyileşmeye bırakılırdı. Bunun sonucunda göz kapakları içe çöker ve alışık olunmayan bir görüntü yaratırdı. Kozmetik algıların çok değerlendiği günümüzde protez cerrahisi tamamen farklı bir uygulamaya gidiyor. Yuvadan çıkartılan gözün yerine orbital implant adı verilen, göz çukurunu dolduran hidroksiapatit muhtevasında bir protez kullanılır. Bunun amacı göz çukurunu doldurmak ve göz kapaklarının içe çökmesini engellemektir. Kişi gözlerini kapattığında ameliyat ya da göz kaybı anlaşılmaz. Bu implant üzerine geçmesi amacıyla tasarlanan, deniz kabuğu şeklinde göz protezleri vardır. Diğer gözle tamamen aynı olması için özel üretilen, çeşitli renk, ton ve boyutlarda protezler yapılır. Bu protezler implantın üzerine geçtiği zaman kişide gerçek bir göz varmış gibi görünüm olur.

BAKIM: Göz protezleri sürekli takılmaya uygundurlar fakat bazı kişiler geceleri rahatsızlık duyup uyurken çıkartmak isteyebilirler. İdeal olan sürekli takıp çıkartmak değil, sürekli takmaktır. Göz protezi temizliği zor bir işlem değildir. Protez, implantın üzerinden parmakla ya da özel bir pompa ile çıkartılabilir. Altta kalan implant kalıcıdır ve asla çıkmaz, çıkartmak denenmemelidir. Protezin temizliği için haftada iki ya da üç kere çıkartmak idealdir çünkü fazlası gözde iritasyona sebep olabilir. Eller temizce yıkanmalı, ılık su ile protezin üzerindeki vücut sıvıları akıtılmalıdır. Sabun kullanmak iyi bir fikir olmayabilir fakat kişi temizliğine çok düşkünse ph ayarı uygun olan bebek şampuanları kullanılabilir. Daha sonra tüm sabun tamamen akıtılmalıdır. Yumuşak ve temiz, mümkünse tek kullanımlık, bir mendil ile dairesel bir şekilde kurulanmalıdır. Protez göz kullanan hastalar göz kürelerinde kuruluk, göz kırpmada zorluk ve iritasyon sorunları yaşayabilirler. Bunlarla başa çıkmak için özel göz damlaları kullanılması uygundur.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here