Göz Sulanması

0
198

TANIM: Göz sulanması, epifora adıyala da bilinen, gözlerin fazlaca ya da sürekli sulanması durumudur. Durumdan duruma değişim göstermekle beraber göz sulanması kendiliğinden düzelebilir. Özellikle kuru göz sendromu varsa ya da gözlerde yangı varsa, ev ortamında uygulanabilecek bazı yöntemlerle göz sulanmasının önüne geçmek mümkündür.

SEBEPLER ve TEDAVİLER: Göz sulanmasının birçok sebebi olabilir. Bebeklerde göz sulanması çoğunlukla tıkanmış gözyaşı bezlerinden ileri gelir. İleri yaşlı kimselerde ise göz kapaklarındaki problemlere dayanan göz sulanmaları görülür. Fazla gözyaşı üretilmesine neden olan durumlar vardır. Göz sulanmasının en sık karşılaşılan sebeplerini sıralamak gerekirse:

-Alerjiler: Bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye verdiği tepkidir. Vücudumuz normal çalışması sırasında zararlı gördüğü maddelere karşı antikorlar üretir. Alerji durumlarında vücut aslında zararlı olmayan bir maddeyi zararlı zanneder ve buna karşı immün bir yanıt verir. Sonuçta burun tıkanması ya da akıntısı, deride kızarıklıklar ve ödem gibi bir tablo görülür. Alerjilerin öncelikli tedavisi alerjen maddeden uzak durulmasıdır. Bunun dışında semptomları azaltmaya yarayan oral ilaçlar kullanılabilir.

-Blefarit: Göz kapaklarının iltihabı anlamına gelir. Genellikle göz çevresindeki yağ bezeleri tıkandığı zaman ortaya çıkan bir durumdur. Oral ilaçlar ve altta yatan hastalığın tedavisi ile iyileşmesi mümkündür.

-Tıkanmış gözyaşı bezi: Gözyaşı bezleri, bilinenin aksine gözyaşı üretmezler ve gözyaşını gözden uzaklaştırmaya yararlar. Tıkanmaları durumunda gözyaşı gözde birikir ve göz sulanması tablosuna neden olur. Bu özellikle yeni doğanlarda sık rastlanan bir durumdur. Çoğu olguda tedavisi kolaydır ve altta yatan sebebe bağlı olarak yapılır. Cerrahi çok az olguda gerekli görülür.

-Soğuk algınlığı: Üst solunum yollarını tutan bir enfeksiyondur. Burun akıntısı, boğaz ağrısı ve öksürüğe göz sulanması da eşlik eder. En başarılı tedavi yöntemi yatak istirahati ve bol sıvı alımıdır. Bunun dışında bazı ağrı kesiciler de kas ağrılarını dindirmek ve semptomları bir nebze hafifletmek için alınabilir.

-Kornea çizikleri: Kornea çizikleri kum, taş, toz, ahşap artıkları, metal parçalar ve hatta kontakt lensler tarafından oluşabilir. Sivri bir maddeyle yaralanma olmamışsa diğer sebepler tedavisi kolay sebeplerdir. Kişide göz sulanmasına eşik eden ağrı, gözde batma hissi, gözde kızarıklık, baş ağrısı ve ışık hassasiyeti görülür. Bu gibi durumlarda göz temiz ya da salin su ile yıkanmalı ve birkaç kez göz kırpılarak yabancı cisim gözden atılmalıdır. Daha sonra biraz dinlendirme ve zamanla semptomlar ortadan kalkar.

-Kuru göz: Gözlerin fazla kuru kalmasına bir yanıt olarak yangı hissi, ve daha çok göz sulanması ile karşılaşmak mümkündür.

-Yabancı cisim: Kornea yırtıklarına benzer şekilde yabancı cisimlerin gözde yarattığı fiziksel travma ardından gözün sulanması kaçınılmazdır. Eller temiz bir şekilde yıkanmalı ve gözler temiz su ya da salin su ile bolca yıkanmalıdır. Eğer kontakt lens var ise çıkartılmalıdır.

-Saman nezlesi: Alerjik rinit adıyla da bilinir. Soğuk algınlığına benzeyen burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük ve göz sulanması şikayetleri görülür fakat soğuk algınlığından farklı olarak bir virüse bağlı gelişmez. Genellikle alerjik bir nedene bağlı gelişirler. En etkili tedavi şekli alerjiye sebep olan maddelerden uzak durmaktır. Bunun yanında gerektiğinde kortikosteroidler, dekonjestan spreyler, antihistaminik ilaçlar da kullanılabilir.

-Keratit: Gözün en önünde bulunan ve göz içi yapıları koruyan korneanın iltihabıdır. Bakteri, virüs, mantar veya parazitler etken madde olabilirler. Gözlerde kızarıklık ve sulanma görülür. Eğer tedavi edilmezse daha sonra tedavisi zor durumlara yol açabilir, hatta görme kayıplarına neden olabilir. Tedavi şekli doktorunuz tarafından, etken organizmaya yönelik planlanır.

-Konjonktivit: Pembe göz olarak da bilinen, gözdeki damarların iltihabı ile oluşan durumdur. Göz damarları iltihaplandığı takdirde kızarır ve gözlerde pembemsi bir renge neden olur. Bakteriyel, viral ya da alerjik sebeplere bağlı oluşabilir. Çoğunlukla rahatsız edici bir durumdur ve görmede sorunlara neden olabilir. Konjonktivit tedavisi, iltihaba neden olan etkene yönelik, doktorunuz tarafından planlanır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here