Göz Tansiyonu

0
168

TANIM: Göz tansiyonu, göz içi basıncının normalden yüksek bulunduğu durumlara denir. Milimetre civa (mmHg) ile ölçülür. Normal göz tansiyonu 10-21 mmHg arasındadır.  Eğer göz içi basıncı 21 mmHg’yi geçerse kişide göz tansiyonu rahatsızlığından söz edilebilir. Göz tansiyonu varlığından söz edebilmek için bazı kriterleri sağlamak gereklidir. Bu kriterler:

-İki veya daha fazla ölçüm sonucunda bir veya iki gözde de 21 mmHg’dan fazla basınç elde edilmesi.

-Optik sinirin normal bulunması.

-Glakom hastalığının bulunmaması.

-Başka göz hastalıklarının bulunmaması.

SEBEPLER: Göz tansiyonu oluşumunun sebeplerinden birisi, gözden salgılanan aköz humor isimli sıvının fazla üretimidir. Bu durumda fazla sıvı toplanır ve göz tansiyonu yükselir. Aköz sıvının boşaltım problemleri de göz tansiyonunun yükselmesine sebep olurlar. Bazı steroid ilaçlar göz içi basıncın artmasına sebep olabilirler. Göze alınan fiziksel travmalar sonucu fazla sıvı üretimi ya da sıvı boşaltımında problemler baş gösterebilir ve göz tansiyonunu arttırabilir.

SEMPTOMLAR: Göz tansiyonu her zaman semptom vermeyeceğinden dolayı ancak rutin göz doktoru kontrollerinde fark edilir. Göz tansiyonu ilerleme gösterdiği zaman bulantı, kusma, ağrı, görmede bulanıklık ortaya çıkabilir. Ani artış gösteren göz tansiyonlarında ise görme bulanıklığı, bulantı, kusma, gözün arka tarafından kaynaklanan şiddetli bir ağrı göze çarpar.

TANI: Göz tansiyonu tanısı rutinde de uygulanan göz muayenesi ile konur. Doktor, duvara yansıtılan ya da asılan çeşitli büyüklükteki sayı veya harfleri hastanın okumasını ister. Uzağı görmede bozukluklar olup olmadığı böylece gözden geçirilir. Daha sonra yarık lamba adı verilen, büyükçe ışıklı bir büyüteç ile göz gibi muayenesi yapılır. Bu muayene sırasında kornea, iris ve lens izlenir. Gözdeki sarı nokta değerlendirilir. Tonometri adı verilen, göz içi basıncı ölçen bir alet ile hastanın göz tansiyonu ölçülür. Her iki göz de en az iki kere ölçülür. Göz içi basınç saatten saate farklılık gösterebileceğinden, iki ölçüm arasına bir saat konması gerekir. Önerilen süre bir sabah ve bir akşam ölçümüdür. Eğer iki göz arasındaki basınç arasında 2-3 mmHg gibi bir fark var ise glakom hastalığından söz edilebilir. Her iki gözdeki optik sinirler gözden geçirilir. Bu inceleme için göz bebeklerinin büyümesini sağlayan göz damlaları kullanılır. Korneanın kalınlığı yanlış teşhis konmasına sebep olabilir, hekim bunu gözden kaçırmamalıdır.

TEDAVİ: Göz tansiyonu tedavisinin amacı göz içi basıncı düşürmek ve görme bozukluklarını engellemektir. Glakom gelişme riski olan hastalarda tedavi şarttır. Tedavi şekilleri hekime ve hastaya göre değişiklik gösterir. Bazı doktorlar sadece topikal ilaçlar kullanmayı seçerlerken diğerleri göz içi basıncı, optik sinir hasarlanmadıkça düşürmeye çalışmazlar. Genel kanı, göz içi basıncın 28-30 mmHg’dan yüksek olduğu durumlarda, optik sinire hasar gelmesini önlemek için tedavi etmektir. Basıncın yüksekliğine bağlı olarak gereken dozlarda göz damlası şeklinde ilaç verilir ve hasta 4 ay arayla kontrole çağrılır. Eğer hastanın durumu iyi giderse kontroller senede bire indirilebilir. Eğer göz damlaları hastaya fayda sağlamıyorsa cerrahi de bir diğer tedavi seçeneğidir.

KORUNMA: Göz tansiyonunu önlemek mümkün değildir fakat yol açabileceği optik sinir hasarı önlenebilir. Eğer kişide göz tansiyonu varlığı saptanmışsa, gerekli tedaviler ve önlemler alınarak optik sinir hasarı önlenir. Kişinin görme yeteneğini korumak birincil amaçtır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here