Göz Tiki

0
207

TANIM: Göz tiki, göz kaslarında görülen sürekli ve istemsiz kasılmalardır. Bu kasılmalar genellikle 1-2 dakika boyunca göz kapağının hareket etmesi şeklinde meydana gelse de, bazen göz kapağını tamamen kapatacak şiddette olabilmektedir. Kronik ve istemsiz meydana gelen göz kapağı hareketleri göz tiki belirtisidir. Nadir görülen durumlarda göz tiki, daha ciddi bir beyin veya sinir bozukluğuna işaret edebilmektedir. Göz tiki genellikle her iki gözdeki kasları etkiler. Çoğu insan hayatının bir döneminde küçük çaplı bir göz tiki yaşamaktadır. Bu küçük çaplı göz tiklerinin sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte, aşırı yorgunluk, stres ve kafein tüketimi göz tikine sebep olabilmektedir. Küçük çaplı göz tikleri genellikle acısız ve zararsız olup genellikle bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Bazı durumlarda göz tiki daha sık tekrarlanarak ve aylarca sürerek kişiye rahatsızlık verebilmektedir. Nadir görülen bir durum ise göz tikinin kronikleşmesidir. Kronik göz tiki, kişinin sürekli gözlerini kırpmasına veya şaşılığa sebep olabilmektedir. Kişinin gözlerini açık tutmakta zorlandığı bir seviyeye ilerlerse de kişide görme bozukluğuna sebep olabilmektedir.

SEBEPLER:

-Alkol tüketimi

-Parlak ışığa maruz kalmak

-Kafein tüketimi

-Yorgunluk

-Gözün yüzeyinin veya göz kapaklarının tahriş olması

-Uykusuzluk

-Sigara kullanımı

-Stres

-Rüzgara maruz kalmak

İyi huylu esansiyel blefarospazm adı verilen kronik göz tikinin sebebi ise kesin olarak bilinmemekle birlikte, bu hastalıkla ilişkilendirilen bazı durumlar vardır:

-Blefarit

-Göz kuruluğu

-Göz kapağının içe dönmesi şeklinde meydana gelen entropion hastalığı

-Işık hassasiyeti

-Gözün dış tabakası ile göz kapaklarının iç yüzeyini saran tabakanın iltihaplanması şeklinde meydana gelen konjonktivit hastalığı

-Göze kirpik dönmesi şeklinde meydana gelen trikiyazis hastalığı

-Göz içindeki üveit denilen damar tabakanın iltihaplanması şeklinde meydana gelen üveit hastalığı

-Nadiren de olsa göz tikinin ciddi bir beyin ve sinir sistemi bozukluğunun belirtisi olması söz konusu olabilmektedir.

TANI: Göz tiki tanısı, göz tiki belirtilerinden muzdarip kişinin doktora gitmesi üzerine yapılacak muayene ile konur. İstemsiz göz hareketlerinin bir haftadan fazla sürdüğü durumlarda, göz tikinin gözü tamamen kapatacak kadar şiddetli bir kasılma şeklinde meydana geldiği durumlarda, kasılmalara diğer yüz kaslarının da katıldığı durumlarda, gözde kızarıklık, şişlik veya akıntının meydana geldiği durumlarda ve üst göz kapağının sarktığı durumlarda kişi doktora giderek göz tiki için muayene olmalıdır. Göz tikinin beyinsel veya sinirsel bir bozukluktan meydana geldiğinden şüphelenildiği durumlarda kişide beyin ve sinir hastalıklarının diğer belirtilerinin mevcut olup olmadığını anlamak adına kişi, doktor tarafından muayene edilebilir. Bu durumda doktor, kişiyi bir nöroloji uzmanına veya başka bir uzmana yönlendirebilir.

TEDAVİ: Genellikle küçük çaplı göz tikleri kişinin sigara, alkol, kafein alımını azaltmasını veya yeterli uykuyu almasını takiben ortadan kalkar. Şayet göz kuruluğu korneada veya konjonktivada tahrişe sebep oluyorsa, suni göz yaşı ile yapılan tedavi göz tikinin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Henüz iyi huylu esansiyel blefarospazm adı verilen kronik göz tikinin tedavisi kesin olarak bilinmemektedir ancak genellikle uygulanan tedavi yöntemi botulinum toksini enjeksiyonudur. Ufak dozlar halinde göz kaslarına enjekte edilen botulinum toksini bir kaç ay süreyle göz tiklerini ortadan kaldırabilmektedir. Ancak ilacın etkisi genellikle geçicidir ve bu sebeple işlemin pek çok defa tekrarlanması gerekebilir. Bazı durumlarda ise Clonazepam, Lorazepam ve Trihexyphenidyl gibi ilaçlarla uygulanacak bir tedavi süreci izlenebilmektedir. Söz konusu ilaçlarla yapılan tedavi genellikle kısa süreli olarak kronik göz tikini ortadan kaldırmaktır. Kronik göz tiki için uygulanabilecek alternatif tedavi yöntemleri de vardır. Biyo-geribildirim, akupunktur, kiropraktik tedavi, hipnoz ve besin terapisi iyi huylu esansiyel blefarospazm tedavisinde kullanılan alternatif yöntemlerdir. Diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda miyektomi denilen göz kapağındaki bazı sinirlerin ve kasların alınması suretiyle gerçekleştirilen bir operasyon ile tedavi de mümkündür. İyi huylu esansiyel blefarospazmdan muzdarip hastaların %75- %85 ‘i miyektomi operasyonunu tercih etmektedir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here