Göz Travmaları

0
116

TANIM: Çok küçük, göze sabun girmesi gibi travmalardan çok büyük, göze çivi batması gibi görme kaybına neden olabilecek travmalara kadar birçok göz travması çeşidi mevcuttur.

SEBEPLER: Göz travmalarının günlük hayatta başımıza gelebilecek bir çok çeşidi vardır. Bunlar:

-Kimyasal maddeye maruziyet ve yanma: Kimyasal yanıklar bir çok şekilde oluşabilirler fakat en sıklıkla göze sıçrama şeklinde meydana gelirler. Sabun, güneş koruyucu, biber gazları gözü rahatsız eden maddelerdir fakat büyük hasarlara yol açmazlar. Asitli ve alkali içeriği olan maddeler daha büyük risk potansiyeli taşırlar ve göz ve göz çevresine büyük hasar verebilirler. Bu gibi toksik maddelerin göze sıçramamasına, bu maddelerle temastan sonra gözlerin ovulmamasına, havada asılı kalan taneciklerin göze bulaşmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

-Göz kanamaları: Göz kanamaları, gözün beyaz kısmındaki kan toplanmasından anlaşılabilir. Göz kanamaları kendiliğinden olabileceği gibi fiziksel travmalarından sonra da olabilir.

-Kornea aşınması: Kornea, gözün en dış kısmını saran transparan yapıdır. Korneaya çizikler ya da fiziksel travmalar zarar verebilir. Çoğu kornea aşınması hikayesi göze yabancı cisim çarpması gibi sebepleri tarif eder. Kontakt lenslerin çok uzun süre gözde kalması da kornea aşınmasına neden olabilir.

-Travmatik irit: İris, göze rengini veren kısımdır. İrit bu kısmın iltihaplanması, enflamasyon geçirmesi anlamına gelir. Bu da yine fiziksel travmalar sonrası meydana gelir.

-Göz içi kanamalar: Göz içi kanamalar, daha çok delici veya kesici olmayan alet yaralanmalarıdır. Göze basketbol topu çarpması, göze yumruk yemek gibi durumlarda göz içi kanamalar meydana gelir. Gözün iç kısmında kanamalar meydana gelir ve bu dışarıdan gözükebilir. Bu durumlardan sonra orbital fraktürler denen, göz çevresindeki kemiklerin kırıkları da meydana gelebilir.

-Göze yabancı cisim girmesi: Göze giren yabancı cisimler çoğunlukla küçük tahta, plastik veya metal parçalarıdır. Korneaya yabancı cisim batması çoğunlukla göze tamamen batmadığı anlamına gelir, yüzeyeldir. İntraorbital yabancı cisimler olarak tabir edilen yaralanmalar ise gözü delerek tamamen içeri girmiş yabancı cisim yaralanmalarıdır.

-Göz morarmaları: Göz morarmaları çoğunlukla göze alınan darbeler sonucu meydana gelir. Darbe alındıktan hemen sonra göze buz uygulaması ile morarma minimalize edilebilir. Sadece dokuyu ilgilendiren basit bir durum olabileceği gibi göz fonksiyonlarını da etkileyebileceğin bir göz doktoruna muayene olmak önerilir.

TANI: Çok farklı göz travmaları olabildiğinden en sağlıklı tanı doktorun kendisi tarafından konulan tanıdır. Küçük göz travmaları dışında ciddi olan ya da ciddileşebileceğinden şüphe duyulan olgular derhal bir göz doktoruna danışılmalıdır.

TEDAVİ: Göze toksik madde bulaşı olmuşsa gözler derhal steril bir suyla bolca yıkanmalıdır. Doktor daha sonra özel göz damlaları reçete edebilir. Göz kanamalarında göz dinlendirilmeli ve ovulmamalıdır. Kanama zaman içinde çözülür. Kornea aşınmaları için doktor muayene sırasında anestezi içerikli damlalar damlatabilir fakat bunlar iyileşmeyi geciktireceğinden kişi evde damlatmamalıdır. Göz dinlendirilmeli, ağrı veriyorsa hareket ettirilmemelidir. Tedavi için antibiyotik içerikli göz damlaları kullanılır. Bazı durumlarda gözü dinlendirmek için göz bandı tavsiye edilir. Travmatik irit olgularında steroid içerikli göz damlaları kullanılır. Göz içi kanamalar zaman zaman ciddi olabileceğinden hastaneye yatırılması gerekebilir. Eğer küçük bir kanama ise doktor evde tedavi için reçeteyle hastayı gönderir. Baş daha yüksekte kalacak şekilde kişi yatak istirahati yapmalı ve önerilen göz damlalarını kullanmalıdır. İntraoküler yabancı cisim yaralanmalarında mutlaka bir doktora gidilmeli ve göze giren yabancı cisim halen duruyorsa hareket ettirilmemelidir.

Kaynaklar:

http://www.allaboutvision.com/conditions/eye-injuries.htm

http://www.emedicinehealth.com/eye_injuries/article_em.htm

İzmir göz travmaları ile ilgili izmir göz hastalıkları uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul göz travmaları ile ilgili istanbul göz hastalıkları uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara göz travmaları ile ilgili ankara göz hastalıkları uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here