Göz Uyumu

0
249

TANIM: Akomodasyon, bir göz refleksi olarak bilinir. İnsanlar bilinçsiz olarak yakındaki ya da uzaktaki bir nesneye bakarken gözleri bir uyum sağlar ve istenilen nesneyi daha net görmeyi sağlar. İkinci ve üçüncü kranyal sinirler olan olfaktor sinir ve optik sinirin iletimleri sayesinde akomodasyon refleksi çalışır. Akomodasyon refleksi üç kısımdan oluşur.

  1. Pupil akomodasyonu: Akomodasyon refleksi sırasında gözlerin en ortasında bulunan ve pupilla adı verilen siyah nokta küçülür ve istenilen nesneye odaklanmak için gereken derinliği sağlar. Pupilla deliği küçüldüğü zaman göre girerek retinaya düşen ışık miktarı da azalarak gözlerin görmek istediği açıyı ayarlamasına izin verir.
  2. Lens akomodasyonu: Lens akomodasyonu sayesinde gözlerimizdeki lens yapıların kenarları daha çok kavislenir ve gözün görüntüyü netleştirme yeteneği artar. 
  3. Konverjans akomodasyonu: Gözler uzak bir noktadan yakın bir noktaya bakmak istediğinde birbirlerine yakınlaşır yani konverjans ayarı yaparlar. İki gözün aynı anda aynı nesneye net bir şekilde bakmasını konverjans ayarı sağlar.

AKOMODASYONA ETKİ EDEN PROBLEMLER: Kişinin lensindeki bombeleşme veya düzleşmeye bağı olarak, pupilla açıklığından lense gelen ve retinaya düşen ışık etkilenir. Eğer kişinin lensi fazla bombeleşmiş ise, retinaya gelmesi gereken görüntü daha öne düşer ve kişi uzağı net bir şekilde göremez. Buna miyop denir. Eğer kişinin lensi tam tersi, düzleşmiş ise, retinaya gelmesi gereken görüntü daha arkaya düşer ve kişi yakını net bir şekilde göremez. Buna hipermetrop denir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here