Gribal Enfeksiyon

0
208

TANIM: Gribal enfeksiyon, grip virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Gribal enfeksiyon vakaları genellikle sonbahar ve kış aylarında artış gösterir. Gribal enfeksiyon vücutta etkisini hemen hissettirir, üst solunum yollarına ve bazı durumlarda akciğerlere yayılabilir. Gribal enfeksiyon bazı durumlarda sinüzit, bronşit ve hatta zatürreye yol açabilmektedir. Ancak gribal enfeksiyon belirtileri hissedilmeye başlandığında vakit kaybetmeden önlem alınırsa gribal enfeksiyonun daha ciddi bir tıbbi probleme yol açması kolaylıkla önlenebilir.

BELİRTİLER: Her gribal enfeksiyonda, belirtiler tamamen aynı olmamakla birlikte çok benzerdir. Gribal enfeksiyonda kişiye influenza virüsü buluştuktan sonra kuluçka evresi genellikle 2 gün sürmekle birlikte bazı durumlarda 1-4 gün arasında sürebilmektedir.  Gribal enfeksiyonun sık görülen belirtileri:

Ateş

Boğaz ağrısı

Kas ağrısı

Baş ağrısı

Burun akıntısı

Güçsüzlük hissi ve aşırı yorgunluk

Öksürük ve solunumla ilgili diğer belirtiler

Kalp atımının hızlanması (taşikardi)

Gözlerde sulanma ve kızarıklık

İshal ve kusma (genellikle çocuklarda görülür.)

KOMPLİKASYONLAR: Gribal enfeksiyonda özellikle çocuklarda sık görülen komplikasyonlar viral veya bakteriyel zatürre, dehidrasyon, kulak enfeksiyonları ve sinüs enfeksiyonlarıdır. Gribal enfeksiyon aynı zamanda halihazırda var olan astım, kalp yetersizliği ve diyabet gibi bazı rahatsızlıkların kötüleşmesine sebep olabilmektedir. Kişinin, gribal enfeksiyon geçirdiği sırada merkezi sinir sistemini ve kalp krizi gibi kalbi ilgilendiren problemler yaşama ihtimali bulunmaktadır. 65 yaşının üstündeki yetişkinlerde, 6 aylıktan 4 yaşına kadar çocuklarda, bakım evi sakinlerinde, kalp veya akciğer hastalığı olan yetişkinlerde ve çocuklarda, HIV/AIDS gibi bağışıklık sistemini ilgilendiren rahatsızlıklardan muzdarip kişilerde ve hamile kadınlarda gribal enfeksiyon sırasında komplikasyon yaşama ihtimali daha yüksektir.

Zatürre, grip virüsü akciğerlere bulaşırsa veya gribal enfeksiyon geçirilirken ayrıca bir de bakteriyel enfeksiyon geçirilirse meydana gelir. Zatürre ağır bir hastalık olup kişinin hastaneye gitmesini gerektirebilir. Titreme, ateş, terleme ve göğüste hissedilen ağrı zatürrenin sık görülen belirtileridir. Kişinin ayrıca nabzı hızlanabilir veya dudakları ile tırnak dipleri oksijen eksikliğinden dolayı morarabilir. Eğer kişi, sık sık ve şiddetli olarak öksürüyorsa, ateşi yüksekse, nefesi kesiliyorsa ve göğüs ağrısı yaşıyorsa doktora gidilerek zatürre olup olmadığının anlaşılması için kontrol edilmelidir. Doktor, yapacağı testler ile kişinin zatürre olup olmadığını tespit edebilir. Şayet bakteriyel zatürre söz konusuysa antibiyotiklerle tedavi mümkündür ancak viral zatürre geçiriliyor ise antibiyotikler etki etmeyecektir.

TANI: Gribal enfeksiyon tanısı genel olarak doktor tarafından yapılan muayene ile konulmaktır. Ancak günümüzde hızlı tanı testleri, gribal enfeksiyon tanısı koyarken sıklıkla kullanılmaktadır. A tipi ve B tipi gribal enfeksiyon tanısı ise, hastadan alınan boğaz dokusu örneğine veya nazofaringeal örneğe yapılan viral kültür testiyle konur. Kuş gribi olarak bilinen avian influenza genellikle gelişmiş ülkelerde yaşayan insanlarda görülmez. Bu sebeple yerel, salgın hastalıkları kontrol merkezlerince özellikle test edilmesi istenmediği sürece kuş gribi testi gribal enfeksiyon tanısı konurken yapılmamaktadır.

KORUNMA VE TEDAVİ: Gribal enfeksiyondan korunmanın en iyi yolu yıllık olarak grip aşısı olmaktır. Aşının yanında, hasta kişilerle el sıkışma gibi fiziksel temaslardan kaçınmak, hasta kişilerle kapalı ortamda bulunmamak, havasız ortamlarda bulunmamak, el hijyenine dikkat etmek ve özellikle yemeklerden önce veya öksürdükten ve hapşırdıktan sonra bol su ve sabunla elleri yıkamak da kişinin gribal enfeksiyondan korunmak için alabileceği önlemler arasındadır. Gribal enfeksiyon reçete ile satılan antiviral ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Gribal enfeksiyon viral enfeksiyon olduğu için, antibiyotik tedavisi uygulanmamaktadır. Ayrıca iyileşme sürecinde kişi mümkün olduğunca dinlenmeli ve bol sıvı tüketmelidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here