Grip

0
406

TANIM: Grip, viral enfeksiyon olup virüsün üst solunum yollarına saldırması sonucunda oluşur. Genellikle burun, boğaz ve akciğerleri etkiler. Çoğu zaman ishal ve kusmaya yol açmaz. Birçok insan grip enfeksiyonu sırasında ilaç kullanmaya gerek duymaz. Yatak istirahati ve bol sıvı alımıyla atlatılabilecek bir hastalıktır fakat bazı durumlarda riskli olabilir. Bu riskli durumlar:

-5 yaşından, özellikle de 2 yaşından küçük çocuklar

-65 yaşından büyük erişkinler

-Huzurevi sakinleri

-Gebe kadınlar

-Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar

-Astım, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, diyabet gibi kronik hastalığa sahip kişiler

-Vücut kitle indeksi 40’tan fazla olan morbid obez kişiler.

SEBEPLER: Grip virüsleri, enfeksiyona sahip kişilerin öksürük, hapşırık ve konuşma yoluyla havaya saldıkları damlacıklarla bulaşırlar. Aynı zamanda dokunma yoluyla kişiler virüsü alıp vücutlarına bulaştırabilirler. Bulaş riski hasta semptomları göstermeden iki gün kadar önce başlar ve semptomlar geçtikten beş gün sonra da devam eder. Bazı kişiler on gün kadar bulaştırma riski taşıyabilirler. Gribe sebep olan influenza virüsü, sürekli mutasyona uğradığından kalıcı bir aşısını üretmek mümkün değildir. Her sene doruğa ulaşan gribal enfeksiyon virüsüne yönelik aşılar senelik olarak üretilmektedir; aile hekimleri ve eczanelerden temin edilebilirler.

SEMPTOMLAR: Grip enfeksiyonunun semptomları çok tipiktir. Bunlar:

-38 C’yi geçen vücut ısısı, ateşlenme

-Kas ağrıları, özellikle sırt, kol ve bacaklarda

-Üşüme ve titreme

-Baş ağrıları

-Kuru öksürük

-Yorgunluk

-Burun tıkanıklığı

-Boğaz ağrısı

TANI: Grip enfeksiyonu, basit ve sık bir hastalık olduğundan özel bir doktor tanısı gerektirmez. Belirtilen semptomları gösteren hastalara grip teşhisi konabilir. Eğer kişi riskli bir hastalık taşıyıcısı ya da düşkün bir gruptaysa, doktor kontrolü gerekebilir. Hastalık 10 günden uzun sürüyorsa da yine doktor kontrolü gerekebilir.

TEDAVİ: Çoğu durumda özel bir tedaviye gerek yoktur. Kişi yatak istirahati ve bol sıvı alımı ile grip enfeksiyonunu kolaylıkla atlatabilir. Eğer semptomlar kişiyi çok rahatsız ediyorsa doktor kontrolüne gidilebilir. Doktor antiviral tedaviler uygular. Bu tedaviler oseltamivir (tamiflu), zanamivir (relenza)’dır. Bu ilaçların hastalığı bir iki gün kadar kısaltmasından başka bir yararı olmayacaktır. Tavsiye edilen grip tedavisi su, meyve suyu, sıcak çorba olmak üzere bol sıvı alımıdır. Bunun yanında normalden daha fazla uyku bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalıdır. Kişinin semptomları çok fazla ise kolayca edinilebilecek asetaminofen türevi ilaçlar işe yarayabilir. Tylenol bu ilaçlardan birisidir. Çocukların gribal enfeksiyonlarında aspirin tavsiye edilmemektedir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here