Halisünasyonlar

0
161

TANIM: Halüsinasyon görme, halk arasında olmaya nesneleri görme olarak bilinir. Ne var ki halüsinasyonlar olmayan kokuları almak, olmayan nesnelere dokunmak gibi durumları da içerir. Eğer kişi beş duyu organından biri ile aslında olmayan bir şey hissediyorsa bu halüsinasyondur. Psikiyatrik problemler, şizofreni, Parkinson hastalığı gibi sinir sistemi hastalıkları halüsinasyonlara yol açar. Eğer kişi halüsinasyonlar görüyorsa derhal doktor kontrolüne girmelidir. Tedaviler altta yatan sebebe yönelikir.

TİPLERİ: Halüsinasyonlar birden fazla tipte olabilirler. Görsel halüsinasyonlar, olmayan nesneleri görmeye denir. Kişi vücudunda böcekler, çevrede ışık oyunları, olmayan geometrik cisimler görebilir. Olfaktor halüsinasyonlar olmayan kokuları duymaya denir. Kişi kendi vücudundan ya da çevresinden bir koku duyduğunu hissedebilir. Tatma halüsinasyonları olmayan tatları duymaya denir. Taktil halüsinasyonlar ise olmayan nesnelere dokunma duyusudur. Kişi olmayan nesneler tarafından gıdıklanır, kaşınır ya da deri altında böceklerin gezdiğini hissettiğini düşünür.

SEBEPLER:

-Şizofreni: Şizofren hastalarının %70’e yakını görsel halüsinasyon görür. Yine aynı oranda olmayan sesleri duyarlar. Daha az sıklıkla koku ve tat duyularında da halüsinasyonlar baş gösterebilir.

-Parkinson: Sinir sistemi hastalığı olan parkinsonda, kişiler görsel halüsinasyonlarla boğuşurlar.

-Alzheimer: Bir demans hastalığı olan Alzheimer hastalığında kişinin beyninde bazı değişiklikler olur. Bu değşiklikler sonucunda kişi olmayan nesneleri gördüğünü iddia eder. Yaşlı hastalarda daha sık görülür.

-Migren: Migren adı verilen baş ağrıları halk arasında yaygındır. Auralı ve aurasız iki tipi vardır. Auralı migren tipinde hastalar renkli bir ışık demeti halinde görsel halüsinasyon görebilirler.

-Beyin tümörü: Beynin yerleşim bölgesine göre tümörler bazı vücut fonksiyonlarımızı etkilerler. Eğer tümör görme alanımızı etkiliyorsa görsel halüsinasyonlara maruz kalabiliriz. Benzer şekilde koku, tat ve dokunma duyularında da halüsinasyonlar görülebilir.

-Epilepsi: Epilepsi krizi geçiren hastalarda halüsinasyon görüldüğü bildirilmiştir. Beynin etkilediği kısmına göre görülen halüsinasyon tipi değişkenlik gösterir.

Bunlar dışında alkol, esrar gibi maddeler de kişinin halüsinasyonlar görmesine sebep olabilir.

-TANI: Halüsinasyon tanısı için kişiden önce tıbbi geçmiş öyküsü alınır ve fizik muayenesi yapılır. Semptomlar hakkında sorular sorulur. Gerekirse elektroensefalogram gibi tester uygulanır. Hastanın beynindeki problemlere yakından bakılması amacıyla MR çekilebilir. Eğer beyinde bir tümör varsa bu sayede ortaya çıkar.

TEDAVİ: Tedavide halüsinasyonların altında yatan asıl sebebe yoğunlaşılır. Eğer kişideki halüsinasyonlar şizofren ya da Alzheimer ile alakalıysa bu hastalıklara özel ilaçlar reçete edilir. Epilepsi krizlerinin önüne geçmek için antikonvülsan ilaçlar verilir. Halüsinasyonların sebebi gözlerdeki anormalliklerden kaynaklanıyorsa göz doktoru ile temasa geçilerek bunlara yönelik tedaviler planlanır. Beyin tümörleri cerrahi ile alınır. Migren hastaları için triptan, beta bloker ya da antikolvülsan ilaçlar reçete edilir. Bunlara ek olarak bir psikiyatrist ile terapi seansları planlanabilir. Eğer kişide kişilik bozuklukları da eşlik ediyorsa terapi seansları kaçınılmazdır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here