Hipermetrop

0
200

TANIM: Hipermetrop, sık karşılaşılan ve uzağı görmekte değil ama yakını görmekte problem çıkartan bir hastalıktır. Hipermetrobun seviyesi kişinin gözünün odaklanmasını da etkileyebilir. Hipermetrop genellikle doğumla beraber ortaya çıkan bir hastalıktır ve ailesel geçiş göstermektedir. Optik gözlükler, kontakt lensler ve cerrahi yöntemleri ile tedavi edilebilir.

SEBEPLER: Gözün görüntüyü odaklamaya yarayan iki kısmı bulunur. Bunlardan birisi gözün en önünde bulunan, şeffaf olan korneadır. Diğer yapı ise gözün içerisinde bulunan, şeffaf olan ve duruma göre hareket kabiliyetine sahip olan lenstir. Normal bir gözde kornea ve lens düzgün kavislere sahiptir. Eğer kavislerinde bir sıkıntı olursa bu iki yapı düzgünce hareket edemez ve ışığı kırma yeteneklerinde sorunlar baş gösterir. Hipermetrop hastalarında kornea kavisleri çok azdır ve göz olması gerekenden daha kısadır. Normalde retinaya düşmesi gereken ışık ve görüntü, retinanın daha arkasına düşer ve yakındaki objelerde bulanık görme sorununa yol açar.

SEMPTOMLAR: Hipermetroba sahip hastalar bazı semptomlarla kliniğe gelirler. Bunlar:

-Yakındaki objeleri bulanık görme

-Yakındaki objeleri düzgün görebilmek için gözü kısma

-Göz yorgunluğu, gözlerde yanma ve göz çevresindeki kaslarda ağrı

-Okuma, yazma, bilgisayarda çalışma gibi yakın görüş gerektiren işlerden sonra artan bir baş ağrısı

TANI: Hipermetrop hastalığı basit ve rutin bazı göz testleri ile tanınır. Duvardaki yazıları okutma, yarık lamba ile göz muayenesi, oftalmoskop ile göz muayenesi gibi tanı yöntemleri vardır. Belirli semptomlara sahip kişiler kendileri de hipermetrop olduklarını fark edebilirler. Zaman içerisinde yetişkinlerde gelişen hipermetrop vakaları çok ilerlemeden saptanabilir. 40-54 yaş arasındaki kişilere her 2 ila 4 yılda bir göz muayenesi, 55-64 yaş arasındaki kişilere her 1 ila 3 yılda bir göz muayenesi ve 65 yaş üzeri kişilere her 1 ila 2 yılda bir göz muayenesi önerilmektedir. Glakom, göz tansiyonu gibi göz hastalıkları olan kişiler rutin göz muayenelerini senede bir kez gibi daha sık aralıklarla gerçekleştirmelidir. Okul çağındaki çocuklar için okullar tarafından her iki yılda bir göz taraması yapılması önerilmektedir.

TEDAVİ: Hipermetrop tedavisi kolay bir durumdur. Kişiler optik gözlükler ile semptomlardan çabucak kurtulup sorunsuz bir şekilde günlük aktivitelerini yapmaya başlayabilirler. Doktorun önerisine göre bir çok tipte kontakt lens de hipermetrop semptomlarını hafifletmekte yardımcı olabilir. Eğer kişi gözlük veya kontakt lens kullanmak istemiyorsa cerrahi ile tedavi de mümkündür. Lazer cerrahisi veya radyofrekans terapisi ile korneadaki kırıcılık düzeltilip kişinin aksesuar kullanmadan çıplak gözle düzgün görmesi sağlanabilir. Kendiniz için en uygun tedavi yöntemini doktorunuzla görüşmeniz sonrasında belirleyebilirsiniz.

KORUNMA: Hipermetrop hastalığından korunmak mümkün değildir fakat semptomlar erken yakalanıp tedavi erken başlanabilir. Kişi rutin doktor kontrollerine gitmeli, sağlığına ve gıdasına dikkat etmelidir. Çevresindeki ışığın gözleri rahatsız etmesinin ya da kalitesiz, plastik güneş gözlüğü ya da optik gözlük kullanımının önüne geçmek önemlidir. Gözleri güneşin ultraviyole ışıklarından korumak sigara içmemek önemlidir. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon hastalığı da göz damarlarını etkileyerek korneanın kırıcılığında sorunlara yol açabileceğinden bu iki hastalık kontrol altında tutulmalıdır. Erken fark edilen semptomların doktor kontrolüyle izlenmesi ile hastalık kolaylıkla tedavi edilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here