Hipokondriazis

0
200

TANIM: Hastalık kaygı bozukluğu olarak da adlandırılır. Kişi sürekli hastalanacağını sanar ve bunun kaygısını yaşar. Fizik muayeneler iyiyken, vücutta semptom yokken ve vücut çalışması gayet normalken baş gösteren bir bozukluktur. Bunun aksine kişide bazı sağlık sorunları varken bunların daha kötüye gideceğine inanmak da hipokondriazis düşündürür.

SEBEPLER: Birçok psikiyatrik hastalık gibi hipokondriazisin de sebebi kesin olarak bilinmeyebilir. Hipokondriazis oluşumu altında yatan sebepler hastanın inanışlarına bağlı olabilir. Eğer kişi hastalıkların ne olduğunu tam olarak algılayacak kapasitede değilse, ufak semptomların dahi çok önemli olduğuna kendini inandırmışsa, gerçekten ciddi bir hastalığı olduğuna inanmıştır ve bunu kanıtlamaya çalışır. Eğer kişinin yetiştirilmesi sırasında ailesi tarafından üzerine çok fazla titrenmiş ve kişi hakkında çok kaygılanılmışsa, o kişinin de kaygı bozukluğu taşıması normaldir. Çocuklukta yaşanmış ve kişide derin izler bırakmış hastalıklar da yine hipokondriazis oluşumunu tetikleyebilir. Kaygı bozuklukları genellikle erken ya da orta yetişkinlik yıllarında başlar ve artan yaşla beraber kötüleşirler. Daha yaşlı hastalarda hipokondriazis hafızasını kaybetme korkusu olarak baş gösterir.

SEMPTOMLAR: Hipokondriazis semptomları, normal olan fizyolojik hareketlerin (karın guruldaması) ya da çok küçük problemlerin (ciltte kızarma) zaten var olan bir hastalık inanışı sonucunda abartılmasına dayanır. Bazı semptomlar şöyle seyreder:

-Ciddi bir hastalığa yakalandığına ya da yakalanacağına dair düşünceler

-Küçük semptomların dahi çok ciddi bir hastalık belirtisi olabileceği kaygısı

-Sağlık durumu hakkında kolayca alarma geçme

-Negatif test sonuçları ya da doktorun iyilik halini teyit etmesine inanmama

-Ailede yaygın olan bir hastalığın kendinde çıkacağına dair aşırı kaygı

-Olası hastalıklarla ilgili çok fazla endişelenme

-Vücut fonksiyonlarını sürekli hastalık var mı diye kontrol etme

-Sağlığını riske atmama düşüncesiyle insanlarla görüşmeme ve evden çıkmama

-Sürekli sağlığı ve tedavisi hakkında konuşma

-İnternette devamlı hastalık ve tedaviler hakkında araştırma yapma

TANI: Hipokondriyazis tanısı bir psikiyatrist tarafından belli mental testler yapılarak konur. Psikiyatrisk hastaya bazı sorular sorabilir ve testler yapabilir. Hastanın semptomlarını anlatması, stresli zamanlarını paylaşması, aile hikayesini ve bununla ilgili korkularını anlatması, ilişki sorunlarından bahsetmesi istenir. Bir soru cevap anketi ile psikolojik test devam eder. Kişinin sigara ve alkol gibi zararlı madde kullanımları sorulur. Bahsedilen semptomlara yönelik konuşmalar psikiyatrist ziyareti sırasında sürekli yer almışsa hastaya hipokondriyazis tanısı konabilir.

TEDAVİ: Hipokondriyazis psikiyatrik bir hastalık olduğundan tedavisi ya psikoterapi ya da medikal ilaçlardır. Psikoterapi ile kognitif davranış terapisi hedeflenir. Bu terapi sırasında kişinin hastalık geçirmeye karşı korku ve inançları belirlenir. Bu durumda destek değil köstek olan duygularla başa çıkma yöntemleri konuşulur. Düşüncelerin sadece bir endişeden ibaret olduğu ve bu endişenin olası herhangi bir rahatsızlıktan çok daha kötü bir durum olduğu anlatılır. Kaygı ve stres durumlarıyla başa çıkma mekanizmaları öğretilir. Sürekli vücudu semptomlara yönelik kontrol etme alışkanlığından vazgeçirmeye çalışılır. Hipokondriyazisin farklı psikiyatrik sebeplere bağlı gelişip gelişmediği değerlendirilir. Eğer hekim gerekli görürse kişiye antidepresan ilaçlar reçete edebilir. Bazı durumlarda hem ilaç hem de psikoterapi beraber verilir ve faydası görülür.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here