Histerektomi

0
397

Histerektomi rehberimizde aşağıdaki başlıklar altında sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Histerektomi Nedir?
Histerektomi Neden Yapılır?
Histerektomide Alınan Kısımlar
Histerektomi Nasıl Yapılır?
Histerektomi Sonrası

Histerektomi ameliyatı

Histerektomi Nedir?

Histerektomi bir kadının çeşitli sebeplerden ötürü rahminin alınmasıdır.

Histerektomi Neden Yapılır?

Histerektomi ameliyatı birçok sebepten ötürü yapılabilir. Bu sebepler;

 • Sorun yaratan (kanama, ağrı v.b.) rahim [simple_tooltip content=’Fibroidler, iyi huylu rahim tümörleridir. Genelde inatçı ağrı, mesane baskısı, kanama ve anemiye sebep olurlar.’]fibroidleri[/simple_tooltip]
 • Rahim, rahim ağzı veya over kanseri
 • Rahim sarkması; rahmin normaldeki yerinden ayrılıp vajinal kanaldan aşağı inmesi
 • Endometriozis; rahmin iç duvarını oluşturan endometrium tabakasının rahim dışında bulunması
 • Anormal vajinal kanama
 • Rahim kaynaklı kronik [simple_tooltip content=’Göbek deliğinin altı ile leğen kemiği arasında 6 aydan daha uzun süren ağrılardır.’]pelvik ağrı[/simple_tooltip] 
 • Adenomiyozis; [simple_tooltip content=’Endometrium, rahim iç tabakasını kaplayan dokudur.’]endometriumun[/simple_tooltip] rahim kas tabakasında bulunması

Kanser dışındaki durumlarda diğer tüm tedavi yaklaşımları denendikten sonra histerektomi ameliyatı için kadın doğum doktoruna başvurulur.

Histerektomide Alınan Kısımlar

Histerektominin yapılış sebebine göre, rahmin bir kısmı veya tamamı alınır. Supraservikal/subtotal histerektomide rahmin sadece üst kısmı alınır, rahim boynu yerinde kalır. Total histerektomide tüm rahim ve rahim boynu alınır. Radikal histerektomide tüm rahim, rahmin yanındaki dokular, rahim boynu ve vajinanın üst kısmı alınır. Radikal histerektomi sadece kanser varlığında yapılır. Salpingo-ooferektomi ile overler ve fallop tüpleri de alınabilir.

histerektomi alınan kısımlar

Histerektomi Nasıl Yapılır?

Histerektomi yapan cerrahın deneyimine, histerektomi sebebine ve kadının genel sağlık durumuna göre histerektominin yapılış yöntemine karar verilir. Uygulanan teknik hastanın iyileşme sürecini ve yara izini belirler. Histerektomi 2 yöntemle yapılabilir: açık ameliyat ve minimal invaziv yöntem (MIP).

Açık ameliyat histerektomi: Karnın alt bölgesinden bir kesik yapılarak uygulanan abdominal histerektomi bir açık ameliyattır ve en çok benimsenen yaklaşımdır (%65). Ameliyat sonrası ortalama 3 gün hastanede yatış olur. Kesi bölgesinde yara izi kalacaktır. Eğer hastanın büyük bir rahmi varsa veya doktor rahim dışında diğer pelvik organları da kontrol etmek istiyorsa bu yöntem tavsiye edilir. Abdominal histerektomi çok güvenilir bir yöntemdir ama her ameliyatta olabileceği birtakım riskleri vardır: kan pıhtıları, enfeksiyon, şiddetli kanama, anesteziye karşı bir yan etki, idrar yollarına, rektuma veya diğer pelvik organlara hasar, overler alınmamış olsa bile erken menapoz ve çok nadir de olsa ölüm.

Ameliyat genel anestezi altında 1-2 saat sürer. Ameliyat sonrası az miktarda vajinal akıntı ve kanama olabilir. Ortalam 6 hafta içinde hasta kendini tam anlamıyla toparlayacaktır. Bu süreçte; iyi dinlenmeli, ağır eşya kaldırmamalı, hafif egzersiz yapmalı ve cinsel birliktelikte bulunmamalı.

MIP histerektomiVajinal histerektomi, vajinaya bir kesi yapılır ve rahim bu kesi içinden çıkarılır. Güvenilir bir yöntemdir fakat her ameliyatta olduğu gibi risk faktörleri vardır: şiddetli kanama, bacak ve akciğerde kan pıhtısı, enfeksiyon, komşu dokularda hasar, anestezi yan etkileri ve pelvik organlarda hasar. Genel veya spinal anestezi ile uygulanabilir. Abdominal histerektomi sonrası yapılmaması gerekenler yine yapılmamalıdır. Ameliyat sonrası beklentiler abdominal histerektomi sonrası beklentilerle benzer olacaktır. İyileşme süreci daha az ağrılı ve daha kısadır (3-4 hafta). Vajinal kuruluk ve yangı hissi olabilir. Laparoskopik histerektomi, laparoskop (ucunda ışıklı bir kamera bulunan uzun boru) ile 1 veya birkaç kesiden girilerek yapılır.

histerektomi sonrası

Histerektomi Sonrası

 • Adet kanaması olmayacak
 • Şikayetlerden kurtulmuş olacak
 • Hamile kalma ihtimali olmayacak
 • Premenapozal dönemde uygulanırsa menapoz başlayacak
 • Menapozdan önce yapılırsa ve overler alınmazsa menapoza daha erken yaşta girilecek
 • Eğer rahim ağzı kanser alınmamışsa pap smear’lara devam edilmeli çünkü rahim ağzı kanseri riski hala var!

Histerektomi sonrası cinsel yaşamınızda sıkıntı yaşamazsınız. Hatta bazı kadınlar daha çok cinsel tatmine ulaştığını söylemektedir.

Makale sizin için ne derece faydalıydı?
[yasr_visitor_votes size=”large”]

Histerektomi hakkında tecrübelerinizi ve sorularınızı bekliyoruz 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here