Horlama

0
411

Tanım

Horlama, uykuda nefes alırken havayollarındaki tıkanıklık sonucu buradaki yapıların titreşimiyle ortaya çıkan seslere denir. Horlama sessiz olabildiği gibi, çoğu zaman gürültülüdür ve bazen başka odalardan bile duyulabilir. Horlama çoğu zaman sadece etraftaki insanlar için rahatsızlık vericidir; kişiler, başka insanlar onlara söylemese horladıklarının farkına varmayabilirler. Horlama, çok sık rastlanan bir problemdir, erkeklerde %57 ve kadınlarda %40 oranında görülür.

Horlamanın sebebine bağlı olarak kişilerde gece sık uyanma, boğulma hisssiyle uyanma, gündüz uykulu olma hali ve sabahları baş ağrısı da olabilir.

Belirtiler

Horlayan insanalar uykuda nefes alırken kaba ve gürültülü sesler çıkarırlar. Bu durum uyku apnesinin belirtisi olabilir. Uyku apnesi, uykuda nefesin 10 saniyeden uzun süre kesilmesi, ve yeniden nefes alınmaya başlaması ile bir horultu sesinin oluşmasıyla olur. Bu süre içinde kişiler farkında olmadan uyanırlar. Bu döngü geceleri pek çok kez tekrar eder ve derin uykuyu engeller. Gün içinde aşırı uyku hali, sabahları baş ağrısı, yakın zamanda hızlı kilo alma, sabahları yorgun uyanma, dikkat düzeyinde veya hafızada azalma, uykuda nefes almanın durması gibi belirtilerin varlığında bir doktora danışılmalıdır.

Sebepler ve Risk Faktörleri

Uykuda, boğazın gerisinde bulunan kaslar gevşer ve dil geriye doğru kaçar. Horlama, havanın ağızdan veya burundan geçişini engelleyen bir durumun varlığında oluşur. Nefes alındığında, boğazın çevresindeki yapılar titreşir ve bu da horlama sesine sebep olur.

Horlamaya sebep olan pek çok etken vardır. Bunlardan bazıları:

Fazla kilolu olmak (boyundaki fazla dokular hava yollarına basınç uyguladığı için), Hamileliğin son zamanlarında oluşan şişlikler,

Burnun kemerli ya da burnun ortasındaki kemiğin eğimli olması (septum deviasyonu),

Burun eti de denilen burun delikleri içindeki büyümeler (nazal polipler),

Soğuk algınlığı ya da alerjiler sebebiyle burun tıkanıklığının olması,

Damakta ya da küçük dilde şişmelerin olması

Geniz etinin (adenoid) büyümüş olması

Yaşlanmaya, yatmadan önce alkol alımına, uyku veya akerji ilaçlarına bağlı olarak kas kasılmasının azalmış olmasıdır.

Tanı ve Tetkikler

Doktorlar ilk olarak horlama ve horlamaya bağlı görülebilen belirtilerle ilgili sorular sorarlar. Horlama çoğunlukla kişinin kendisi değil başkaları tarafından fark edildiği için, doktorlar bu soruları kişinin aynı evi ya da odayı paylaştığı kişilere sorabilirler. Doktor, hastanın belirtilerine ve muayene bulgularına göre horlama ve uyku apnesini ayırt etmek için testler isteyebilir. Uyku apnesi yönünde kuvvetli bir şüphe olduğunda, polisomnografi adı verilen ve uyku laboratuvarında yapılan, kişinin solunum ve kalp atışı gibi fonksiyonlarının ölçüldüğü bir test yapılır.

Eğer horlama dışında tespit edilen başka bir belirti yoksa, genellikle herhangi bir test gerekmez. Fakat uyku apnesine bağlı problemlerin zaman içinde oluşup oluşmadığını görmek için rutin kontroller yapılmalıdır.

Tedavi

Horlamanın tedavisinde  risk faktörlerini azaltmak ve hava yolunu açık tutmak için fiziksel yöntemler kullanılır. Yatmadan önce alkol ve sakinleştirici ilaç kullanımından kaçınmak, başı yukarıda tutarak uyumak ve kilo vermek horlamayı azaltabilir. Uyurken başı yukarıda tutmak için yalnızca yastıkları yükselterek kafayı yukarıda tutmak yeterli değildir.  Bütün üst vücudu yukarıda tutan eğimli yastıklar kullanılabilir. Horlamaya sebep olan uyku apnesi veya burun tıkanıklığı gibi bir neden varsa bunun tedavisi yapılır.

Alt çeneyi öne doğru iten ve dilin geri gitmesini engelleyen ağız içi araçlar, yalnızca uyurken kullanılır ve horlamayı azaltabilir.

CPAP, sürekli pozitif havayolu basıncı sağlayan bir alettir. CPAP kullanan kişiler, uyku esnasında buruna ya da burun ve ağıza takılan küçük bir maske aracılığıyla nefes alırlar. Bu maske, sürekli hava basıncı sağlayan bir cihaza bağlıdır ve havayollarının daralmasını engeller. Uyku apnesinin ve horlamanın tedavisinde etkilidir.

Eğer horlamaya sebep olan etken burun içerisindeki büyümeler (nazal polipler), büyümüş bademcikler ve burun ortasındaki kemiğin eğimli olması (septum deviasyonu) ise bu durum cerrahi olarak tedavi edilebilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here