İleri Yaş Gebeliği

0
173

İleri yaş gebeliği terimi günümüzde genellikle 35 yaş üzerinde bebek doğuran, hamile kalan bayanlar için kullanılmaktadır. Son 20 yıldır ileri yaş gebeliği sayısında artış vardır. Bu sayının artmasının altında birçok değişik ve çeşitli sebepler yatar. Bazıları için kariyer yapmak, bazıları için finansal olarak güçlü olup mali güvenliğini sağlamak, genç yaşta partner bulamamak gibi sebepler bunlardan bazılarıdır. İleri yaş annelerinin daha eğitimli, daha mali açıdan istikrarlı ve olgun olmak gibi olumlu özellikleri vardır. Bu özellikler de çocuğuna pozitif etki olarak dönmektedir. İlginç olanı  şu ki ileri yaşta bebek doğuran annelerin çocukları sol el baskın olmaktadır. Bu durum da sağ el yatkınlığı olan bireylerden sol el yatkınlığı olan bireyler daha başarılı olmaktadır. Bu durum beyin yapısının geniş oranlarda daha fazla gelişmesiyle alakalıdır. Diğer yapılan bir araştırma da geç yaşta çocuk doğuran kadınların daha uzun yıllar yaşadığını göstermiştir. Ancak bunların dışında ileri yaşta gebe olmak hem çocukta hem de annede artmış hamilelikle ilgili komplikasyonlara ve sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Çünkü üreme sisteminde meydana gelen değişiklikler ve yaşlanma ile gelen sağlık sorunları bu durumların yaşanmasında temel rol oynamaktadır. Bu problemlerden bazılarını söylersek:

-Hamile olma süresinin uzaması.

Her bayan doğduğunda sınırı sayıda yumurtayla dünyaya gelir. Bu yumurtalar da her ay adet görerek kadınlar tarafından atılır. Ergenliğe girdikten sonraki süreçte kaliteli ve çok sayıda yumurta adet ile atılır. Ancak zaman ilerledikçe yumurtaların sayısı ve kalitesi düşer. Bu sayı düşmesi ve yumurtaların kalitesinin azalması da karşımıza zor gebe olma problemini çıkarır.

-Yaş arttıkça düşük yapma riski artar.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki 20-24 yaş arasında hamile kalan kadınların yüzde  9 unda düşük tespit edilmiştir. Eğer yaş 35-39 arasında olursa bu risk %20 ‘lere, 39 yaş üzerinde olursa %50 ‘lere kadar yükselir.

-Yaş ilerledikçe kromozom anomalili çocuk doğurma riski artar.

İleri yaş annelerinde Down  sendromu gibi kromozom anomalili çocuk doğurma riski artar.

-İkiz veya üçüz gibi çoklu doğum yapma olasılığı artar.

-Annede gestasyonel diyabet veya yüksek kan basıncı gibi problemler ortaya çıkabilir.

Kan basıncını sıkı kontrol altında tutmak için diyet ve fiziksel aktivite önerilir. Medikal tedavi de buna eklenebilir. Eğer kontrol altında tutulmazsa gestasyonel diyabet ve yüksek kan basıncı bebek için risk oluşturur.

-Doğumdan önce kanama meydana gelmesi

Bunun sebebi plasentanın rahmin aşağı tarafına implante olmasıdır. Bu yüzden dolayı düşük ağırlıklı ve erken doğan bir bebek olma riski yüksektir.

-Preeklampsi riski artar.

Preeklampsi, Gebelik zehirlenmesi diye halk arasında adlandırılan yüksek kan basıncı, idrarda protein görülmesi ve ödem ile tanımlanan hastalıktır.

İleri yaş gebeliği risklerini nasıl azaltırız?

-Öncelikle  gebe kalmadan önce bir sağlık kuruluşuna görünmek.

Genel sağlığınız ve komplikasyonlarını azaltmak için yapacağınız yaşam tarzı değişiklikleriniz için sağlık kuruluşuna gözükmek hem bebek hem de sizin için iyi olacaktır.

-Doğum  öncesi kontrollerinize düzenli gitmek.

-Sağlıklı beslenmek, Egzersiz yapmak

Gebeliğin ilk 12 haftasından önce doktora danışarak 400 gr folik asit alınması ciddi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kalsiyum, demir, D vitamini ve diğer temel besinler komplikasyonları azaltmada önemli rol oynamaktadır.

-Akıllıca kilo almak.

Bebeğin uygun gelişimini destekleyen kiloları doğru miktarda kazanmakta önemlidir.

-Sigara, alkol, uyuşturucu gibi riskli maddelerden kaçınmak.

-Kromozom anomali testleri gibi bebek doğmadan önce yapılacak testler hakkında bilgi edinin.

Bunların dışında babanın yaşlı olması da bebekte bir takım riskler oluşturmaktadır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here