Kaka Kaçırma

0
472

TANIM: Kaka kaçırma, bağırsak hareketlerini kontrol edememe sonucu beklenmedik bir şekilde kakanın bağırsakların son kısmı olan rektumdan çıkmasıdır. Bağırsak inkontinansı ismi de kullanılır. Kaka kaçırmanın sıklıkla karşılaşılan sebepleri ishal, kabızlık, sinir ya da kas hasarıdır. Sinir ve kas hasarları artan yaşla beraber daha sık görülmektedir. Ayrıca doğum yapmış kadınlarda da rektum bölgesinde sinir ve kas hasarı olabilir. Sebep ne olursa olsun kaka kaçırma utandırıcı bir durumdur fakat doktorla görüşmekten kaçınılmamalıdır. Hayat kalitesini eski halinde tutabilmek için doktor kontrolü ve tedavisi önemlidir.

SEBEPLER: Kaka kaçırma daha çok fiziksel sebeplere bağlıdır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

-Kas hasarı: Bağırsakların son kısmında bulunan rektumun çevresini bir halka gibi saran kas lifi demeti vardır, buna sfinkter denir. Bu sfinktere alınan darbeler ve travmalar sonucu sfinkter görevini göremeyip kaka kaçırma durumuna sebebiyet verebilir. Bu hasar sıklıkla kadınlarda normal doğum sonrasında görülür.

-Sinir hasarı: Bağırsaklarda dışkının bulunduğunu ve kaka yapma ihtiyacını hisseden sinirler mevcuttur. Bu sinirlerdeki travmaya ya da farklı hastalıklara bağlı hasarlar sonucunda rektumun sonundaki anal sfinkter adı verilen yapı kontrol edilemez ve açılır. Bu durumda kaka kaçırma meydana gelir. Bu tip sinir hasarları normal doğum sonrasında, omurga yaralanmaları sonrasında ve inmelerden sonra görülür. Şeker hastalığı ve multipl skleroz gibi vücuttaki sinirleri etkileyen hastalıklar da bağırsak sinirlerini harap edip kaka kaçırma sebebi olabilirler.

-Kabızlık: Kronik kabızlık bağırsaklarda biriken kurumuş ve artmış dışkıya sebebiyet verebilir. Bu dışkı taş gibi sert olup bağırsak sfinkterinden çıkamazsa yukarıdan gelen daha sulu, normal kıvamdaki dışkı bunun çevresinden sızıntı halinde geçerek rektumdan kaçabilir. Kronik kabızlık ayrıca sinir hasarına da sebep olup buna bağlı olarak kaka kaçırmaya neden olabilir.

-İshal: İshalde dışkı yumuşak ve sulu kıvamdadır. Anal sfinkterler bu kıvamdaki dışkıyı tutmakta güçlük çekebilirler ve dışkı rektumdan dışarı sızabilir.

-Ameliyatlar: Bağırsağın rektum ve anüs kısımlarını ilgilendiren cerrahiler geçirmiş olan kişilerin bağırsak sinirleri harap olmuş olabilir. Bunun sonucunda sfinkter kontrolü kaybedilir ve dışkı kaçırma ile karşılaşılır.

-Psikolojik: Stres, ruhsal travma, ani alınan beklenmedik haberler gibi psikolojiyi etkileyen durumlarda vücudun parasempatik sinir sistemi etkilendiğinden bağırsaklar de etkilenir. Bu durumda bağırsak hareketleri hızlanabilir ve kaka tutmak mümkün olmayabilir.

SEMPTOMLAR: Yetişkinlerde kaka kaçırma daha çok ishal durumlarında gözlenir fakat bazı kişilerde kronik olarak sürekli kaka kaçırma görülebilir. Bu kişiler ya bağırsaktan gaz ve dışkı çıkışını kontrol edemiyorlar, ya da tuvalete zamanında yetişemiyorlardır. Çocuklarda kaka kaçırma daha çok lekelenme tarzında baş gösterdiğinden büyük sorunlara yol açmayabilir fakat yetişkinlerdeki ciddi sağlık sorunlarına bağlı kaka kaçırma tüm bağırsak muhtevasının boşalması ile olduğundan toplum içerisinde ve kişinin kendi ruhsal durumunda büyük problemlere yol açar. Kişi kendini toplumdan sosyal olarak izole etmeye çalışabilir. Kaka kaçırma ishal, kabızlık, gaz kaçırma ve geğirme ile beraber bulunabilir.

TANI: Kaka kaçırma tanısı için mutlaka bir hekim başvurulmalıdır çünkü tanı alınmadan tedavi başlayamaz ve tedavisiz bir şekilde bu durumun kişiyi depresyona sürüklemesi muhtemeldir. Hekim dijital rektal test denilen, eldivenli bir şekilde parmağı ile anüsü yoklamak suretiyle işleyen bir muayene yapar. Bu muayene ile anal sfinkterin gücü değerlendirilir. Anal manometre denilen, bağırsaklara içi su dolu bir balon yerleştirilip balonun çıkışını değerlendiren bir test yapılır. Bu sayede balonun çıkış süresi, nerede ne kadar takıldığı, anal sfinkterde ne gibi etkenlere maruz kaldığı değerlendirilir. Eğer hekim gerekli görürse hastaya kolonoskopi önerebilir. Kolonoskopi ile anal kanaldan ucunda kamera bulunan bir tüp ile bağırsaklara girilir ve kalın bağırsakların durumu kameranın yansıdığı ekrandan izlenir. Bağırsaklardaki hastalıklara tanı koymada önemli bir araçtır. MR ve ultrason da tanı koymada işe yarayan araçlardandır. Kaka kaçırma sorunu için bir gastroenteroloğa gitmeniz önemlidir.

TEDAVİ: Tedavi, kaka kaçırmaya sebep olan etkene göre yapılır. Eğer kaka kaçırma sebebi ishal ise buna göre ilaçlar kullanılır. Eğer kronik kabızlık kaka kaçırmaya sebep oluyorsa laksatif denilen, bağırsaklardaki kakayı yumuşatan ilaçlar kullanılır. Bağırsaklardaki hareketi kontrol eden ilaçlar da piyasada vardır. İlaç tedavisi dışında fiziksel terapiler de işe yarar. Bağırsak antrenmanları hastaya öğretilir. Her günü belirli bir saatinde tuvalete gitmek ve dışkı atılana kadar oturmak öğütlenir, böylece bir düzen oluşturmaya çabalanır. Eğer sorun sinir hasarıysa sakral sinir uyarıları verilebilir. Eğer tüm bunlar yanıt vermiyorsa ve hasta cerrahiye uygunsa ameliyat da düşünülebilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here