Kepçe Kulak Sorunu

0
296

Tanım

Kepçe kulak, kulağın normalden daha fazla öne çıkmış olmasıdır. Toplumun %1-2’sini etkileyen kalıtsal (ailesel) bir sorundur ve tek taraflı ya da iki taraflı olabilir. Dış kulağın yapısı girintili çıkıntılıdır, kıkırdak ve deriden oluşur. Kepçe kulak, anne karnındayken kıkırdağın oluşmaması sonucunda oluşur.

Kepçe kulak, kendiliğinden düzelme eğilimi olan bir sorun değildir. Normal görüen kulaklarla doğan ve sonradan kepçe kulak sorunu yaşayan bebeklerin %30’unda bu sorun ilk üç ay içinde gelişir. Bu durum kıkırdağın özellikle emzirme sırasında sürekli kendi üzerine katlanmasıyla daha da kötüleşebilir. Kepçe kulak sorunu yaşayan çocuklarda işitme ile ilgili herhangi bir problem yokur.

Kepçe kulak sorunu yüzünden çocuklar psikolojik sıkıntılar yaşayabilirler. Kepçe kulaklar tıbbi olarak sadece estetik açıdan önemlidir. Bu durum hayat kalitesinin düşmesine, özgüvenin azalmasına, toplum içine çıkmaktan kaçınmaya ve okul başarısının düşmesine yol açabilir.

Tanı

Eğer bir kulak 1,5-2 cm den daha çıkıntılı ise ya da kulakla kafa tası arasında 20-30 dereceden daha büyük bir açı varsa kepçe kulak kabul edilir. Kulağın üst kısmından alt kısmına kadar olan mesafe erkeklerde 6 yaşında ortalama 55 mm, 12 yaşında 60 mm, 18 yaşında ise 62 mm’dir. Kızlarda ise bu ölçüler sırasıyla 54, 58 ve 58 mm’dir. Kulağın eni ise erkeklerde 6 yaşında ortalama 34 mm, 12 yaşında 35 mm, 18 yaşında ise 36 mm’dir. Kızlarda ise bu ölçüler sırasıyla 33, 34 ve 34 mm’dir. Bu değerler kulak boyunda 3-3,5 mm, kulağın eninde ise 2-2,5 mm artıp azalabilir. Kulağın boyutları bu değerlerden daha büyük ise kulak büyük kabul edilir. Fakat kulağın öne doğru çıkıntılı olması kulağın büyük olmasından daha büyük bir sorun oluşturur.

Tedavi

Bebek 6 aylık olana kadra, kulak kıkırdağı çok yumuşaktır ve kulağıa şekil vermek ya da atel takmak için uygundur. Kulağı bandajlamak ya da bantlamak eskiden uygulanan yöntemlerdir fakat günümüzde bu sorunu düzeltmek için özel olarak tasarlanmış ateller bulunmaktadır. Kulağa atel takmak 6 aydan küçük bebeklerde bu sorunun düzeltilmesi için çok etkilidir fakat 6 aydan sonra cerrahi tek seçenektir.

Pinnaplasti ya da otoplasti, kulağın cerrahi olarak düzeltilmesi anlamına gelir ve çocuk 5-6 yaşına geldikten sonra yapılabilir. Bu ameliyatın çocuk okula başlamadan önce yapılması çocukla alay edilmesinin önüne geçebilir fakat çocuğun kepçe kulağı bir sorun olarak algılayıp algılamadığın görmek için de çocuğa süre tanınmalıdır. İkinci seçenekte çocuk cerrahi için daha uyumlu olur ve sonuçlardan daha memnun kalır. Bu ameliyat yetişkinlerde de yapılabilir. Otoplasti, kulaktan az miktarda kıkırdağın alınması ve kulağın kafa derisine yaklaştırılmasıyla yapılır. Kişi genellikle ameliyat olduğu gün eve gidebilir.

Ameliyat sonrası bakımda bazı kişilerin bir kaç hafta süresince özellikle geceleri saç bandı takması gerekebilir. Ameliyattan sonra kulak arkası kuru ve temiz tutulmalıdır. İki hafta yüzmeden kaçınılmalıdır, takım oyunları da iki ay boyunca oynanmamalıdır. Uçak yolculuğu yapmakta ise bir sakınca yoktur.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here