Keratit

0
215

TANIM: Keratit, gözün en önce bulunan şeffaf kornea kısmının enflamasyonu ve iltihabına denir. Keratit bakteriyel, viral, fungal ya da parazitik bir enfeksiyona bağlı gelişebilir. Eğer ortada bir enfeksiyon yoksa da küçük göz travmalar veya uzun süre kontakt lensleri çıkarmamaya bağlı keratit gelişebilir.

SEBEPLER: Keratit birden çok sebebe bağlı oluşabilen bir hastalıktır. Bu sebepler:

-Yaralanma: Enfeksiyona bağlı gelişmez. Korneayı çizen ya da yaralayan bir durum sonrasında gelişir. Enfeksiyona bağlı gelişmediği enfeksiyon kapmayacağı anlamına gelmez. Eğer yaralanmış bölgeye bakteri, virüs, mantar ya da parazit teması olursa bu bölge enfeksiyon kapabilir ve keratit tablosu gelişebilir.

-Kontamine kontakt lensler: Kontaminasyon, bir maddenin enfeksiyon yapabilecek organizmalar ile temas etmiş olması anlamına gelir. Bir çok kişi gözlük yerine kontakt lensler kullanmaktadır fakat kontakt lens kullanımının steril olması çok önemlidir. Kontakt lensler veya kontakt lens kutuları bakteriler, virüsler, mantarlar veya parazitler, özellikle de akantomoeba paraziti tarafından kontamine olabilirler. Lens göze takıldıktan sonra kornea da kontamine olabilir ve keratit tablosuna zemin hazırlayabilir.

-Virüsler: Herpes virüslseri, klamidya virüsleri gibi virüslerin keratit yapma riski olduğu belirtilmiştir.

-Kontamine su: Yüzme havuzlarındaki sularda kullanılan kimyasal maddelere benzer kimyasalların bulaştığı sular gözle temas ettikten sonra gözde iritasyona neden olabilir ve kornea tabakasını zayıf düşürebilirler. Kornea tabakası buna bağlı olarka kimyasal keratit olabilir. Bu gibi durumlar çok hızlı olur ve çok hızlı da iyileşir, dakikalar içinde kişi eski haline dönebilir. Bunun dışında okyanus, deniz ve tatlı sularda yaşayan virüs, bakteri, mantar ve parazitler de yüzme sonrasında göze bulaşabilirler. Genellikle sağlıklı bir kornea bu gibi durumlardan sonra enfeksiyona maruz kalmaz fakat kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa ya da korneasında zaten bir bozukluk/zayıf düşme varsa keratit olması muhtemeldir.

SEMPTOMLAR: Keratit semptomları çoğu göz problemine benzerdir. Gözde kızarıklık, acı, göz sulanması, göz akıntısı, göz kapaklarını iritasyon yüzünden açamama, bulanık görme, görmede azalma, ışığa hassasiyet ve gözde batma hissi gibi semptomlar görülür.

TANI: Tanıda doktor önce genel bir göz muayenesi yapar. Bir duvara yansıtılmış yazıları okumanızı isteyebilir ve gözlerinizin görme yetisine böylece karar verir. Daha sonra ışık ile gözü inceler. Pupilla reaksiyonu testi, gözde ülser ya da farklı anormalliklerin taraması yapılır. Göz doktorlarına özel yarık lamba adı verilen, büyükçe ve ışıklı bir alet ile göz muayenesi tekrar edilir ve gözün yapıları tek tek gözden geçirilir. Gerekli görülürse birkaç gözyaşı damlası örnek olarak alınır ve laboratuvara test amaçlı gönderilir. Bu sayede keratit yapan etkenin ne olduğu ayırt edilir ve tedavi buna dayanarak verilir.

TEDAVİ: Tedavi şekli keratit etkenine göre değişiklik gösterir. Eğer keratit enfeksiyona bağlı gelişmemişse, korneada çiziklere bağlı gelişmişse hiçbir tedaviye gerek yoktur. Eğer yanma ve göz akıntısı çok fazla ise doktor kişiye göz damlası ve göz bandı vererek gözünü istirahat ettirmesini söyleyebilir. Keratitin enfeksiyona bağlı oluştuğu durumlarda, gerekli ilaçlar kişiye reçete edilir. Bakteriyel keratitlerde oral antibiyotikler ve antibakteriyel göz damlaları verilir. Mantara bağlı keratitlerde antifungal göz damlaları daha etkilidir ve gerekirse oral antifungal ilaçlar da eklenir. Virüse bağlı keratitlerde antiviral oral ilaçlar ve göz damlaları kullanılır. Akantomoeba parazitine bağlı keratitlerin tedavisi biraz daha güç olabilir. Antibiyotikli göz damlaları kullanışlı olabilir fakat bazı akantomoeba enfeksiyonları tedaviye dirençlidir. Eğer keratit sürekli tekrarlıyorsa veya ilaçlarla iyileşmesi mümkün olmuyorsa doktorunuz kornea transplantasyonu önerebilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here