Keratokonus

0
215

TANIM: Keratokonus, gözün kornea denilen ve saydam olan ön tabakasının incelip, öne doğru bombeleşerek koni biçimi alması şeklinde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Korneanın koni şekli alması görüşün bulanıklaşmasına ve ışık hassasiyetine sebep olabilir. Keratokonus genellikle her iki gözü de etkileyen bir hastalık olup sıklıkla 10-25 yaşları arasındaki kişilerde görülür. Keratokonus 10 yıl veya daha uzun bir süre boyunca yavaş bir biçimde gelişebilmektedir. Keratokonusun ilk evrelerinde yaşanan görüş bozuklukları gözlükle veya yumuşak lenslerle düzeltilebilir ancak hastalık ilerledikçe gaz geçirgen sert kontakt lens veya başka tür kontakt lenslerin kullanılması gerekmektedir. Keratokonus ileri safhadaysa, kişiye kornea nakli yapılması gerekebilmektedir.

SEBEPLER: Keratokonusa neyin yol açtığı bilinmemektedir. Ancak kesin olmamakla birlikte keratokonusla ilişkilendirilen bazı durumlar vardır. Bunlar:

-Gözlerin şiddetli olarak ovulması

-Gece körlüğü olarak da bilinen retinitis pigmentosa,prematüre retinopatisi, vernal keratokonjonktivit gibi göz rahatsızlıklarından muzdarip olmak

-Enzim anomalileri, down sendromu gibi tıbbi durumlar

-Yıllarca kontakt lens kullanmak

RİSK FAKTÖRLERİ: Leberin konjenital amarozisi (LCA), Down Sendromu, Ehlers- Danlos sendromu gibi bazı kalıtsal hastalıklar ve genetik durumlar keratonus oluşma riskini arttırmaktadır. Ailede keratokonus bir veya daha fazla kişide varsa, keratokonus oluşma riski yüksektir.

KOMPLİKASYONLAR: Bazı durumlarda, kornea hızlıca şişerek görüş azalmasına ve korneanın çizilmesine sebep olabilir. İleri safhada keratokonus söz konusu ise kornea, özellikle koni biçimini aldığı yerden çizilebilir. Korneanın çizilmesi gittikçe daha kötü hale gelen görme bozukluklarına yol açarak tedavi için kornea nakli ameliyatı gerekebilir. Günlük hayatta sürekli olarak görme bozukluğu yaşamak anksiyeteye yol açabilmektedir.

TANI: Keratokonus tanısı, hastanın şikayeti üzerine göz doktoru tarafından yapılan muayene ile konur. Muayene sırasında göz doktoru, hastanın yaşadığı tüm belirtileri gözden geçirir ve ayrıca hastanın tıbbi geçmişini öğrenir. Sonrasında ise rutin bir göz muayenesi icra edilir. Doktor, gerek duyarsa korneanın şeklini tam olarak anlayabilmek adına başka testler de yapabilir. Keratokonus tanısı koymak için yapılan testlerden ilki refraksiyon ve görüş testidir. Bu standart görüş testinde doktor özel ekipmanlar kullanarak gözlerde astigmat gibi görme bozuklukları olup olmadığını anlamak için gözleri ölçer. Keratokonus tanısı koymak için Slit-lamp muayenesi, keratometri yöntemiyle muayene, bilgisayarlı kornea topografisi gibi yöntemler de kullanılmaktadır.

TEDAVİ: Keratokonus tedavisinde kullanılacak olan yöntem, hastalığın safhasına ve ilerleme hızına göre değişebilmektedir. Hafif veya orta derecede keratokonus söz konusuysa, tedavi kontakt lens veya gözlükle yapılabilmektedir. Keratokonusu olan çoğu kişide kornea, bir kaç yıl sonra stabil bir hale gelir ve bu sebeple başka tedavi yöntemlerine başvurmaya gerek kalmaz. Ancak bazı kişilerde korneada çizilme oluşabilir veya kontakt lens kullanımı zorlaşabilir. Anılan durumlar söz konusu ise, tedavi için ameliyat gerekebilmektedir. Hafif veya orta derecede keratokonus söz konusu olduğunda tedavi için  yumuşak lens, gaz geçirgen sert kontakt lens, piggyback (PBS) lens, hibrid lens veya skleral lens kullanılabilir. Ancak ileri safhada keratokonus söz konusu ise tedavi için cerrahi operasyon gerebilecektir. Keratokonus tedavisinde uygulanabilecek cerrahi operasyonlardan biri kornea içi halka uygulamasıdır. Bu operasyonda, şeffaf ve mikro boyutta yarım ay şeklinde 2 adet ince aparat korneaya yerleştirilir. Bu aparatlar keratokonusun ilerleyişini yavaşlatır. Bu yöntemle yapılan keratokonus tedavisinde kişinin kornea nakli yaptırması gerekliliği bir süre için ortadan kalkar. Keratokonus tedavisinde uygulanan bir diğer cerrahi yöntem ise kornea nakli olarak bilinen keratoplastidir. Kişinin korneası çizilmiş ise veya korneada çok fazla bir incelme söz konusu ise, keratoplasti yapılması gerekebilir. Lameller keratoplasti ve penetran keratoplasti olmak üzere 2 tip keratoplasti yöntemi vardır. Lameller keratoplastide verici korneanın yüzeyinin yalnızca bir kısmı alıcı korneaya nakledilir. Ancak penetran keratoplastide verici korneanın tüm katmanları alıcı korneaya nakledilir. Keratoplasti genellikle başarıyla sonuçlanan bir operasyon olmakla birlikte, bazı durumlarda enfeksiyon, görüşte bozulma, astigmatizma gibi komplikasyonlar operasyon sonrasında meydana gelebilmektedir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here