Kırmızı Göz Hastalığı

0
254

Tanım

Kırmızı göz, kırmızı görünen bir gözü tarif etmede kullanılan özgün olmayan bir tabirdir. Gözün kırmızı görüntüsü, bir hastalıktan veya travmadan kaynaklanmış olabilir. Konjonktivadaki veya skleradaki yüzeyel kılcal damarların kanamasıyla meydana gelebilir. Bunun yanı sıra, gözün etrafındaki dokularda meydana gelen hasar ve hastalıklardan dolayı oluşabilir. Konjonktivit ve subkonjonktival hemoraji, sıkça rastlanılan, çok ciddi olmayan sebeplerdir.

Kırmızı göz hastalığı, tek veya iki gözü birden etkileyebilir. Gözdeki iritasyondan veya enfeksiyondan dolayı oluşan iltihaplanma ile burada bulunan kan damarlarının genişlemesiyle meydana gelir.

Genelde iltihaplanma, gözün beyaz kısmını kaplayan zarda ve göz kapağının sınırında meydana gelir. Bu zara konjonktiva adı verilir ve bu zarın iltihaplanması durumuna ise konjonktivit denir.

Kırmızı göz hastalığı bazen çok ciddi bir soruna işaret edebilir ancak genelde olay hafif bir göz probleminden ibarettir. Bu hafif olay konjonktivit veya kılcal damar çatlaması olabilir. Eğer gözde acı var ise, bu daha ciddi bir sorunu işaret ediyor olabilir.

Kırmızı göz hastalığına aynı zamanda pembe göz diye de hitap edilebilir. Bu tanım, konjonktiva tabakasının viral ve bakteriyel enfeksiyonlarını tanımlamaktadır ancak alerji gibi diğer sebepleri de olabilir. Eğer enfeksiyon viral kaynaklı ise genelde burun akıntısı eşlik eder. Çocuklarda bakteriler sebebiyle oluşan kırmızı göz hastalığı erişkinlerdekinden daha yaygındır. Çocuklarda gelişen enfeksiyonlarda erişkinlere göre daha sık aralıklarla ve koyu kıvamlı gelen irin ve mukus gözlenebilir.

Sebepler

Kırmızı göz hastalığının bir çok sebebi bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir: Alerjik konjonktivit, bakteriyel konjonktivit, blefarit (göz kapağı iltihaplanması), korneal abrazyon (korneanın en üst tabakasının hasarlanıp dökülmesi), korneal herpetik enfeksyonlar, korneal ülserler, göz kuruluğu, ektropion (göz kapağının dışa dönmesi), entropion (göz kapağının içe dönmesi), episklerit (gözün beyaz kısmını kaplayan zarın iltihaplanması), göze yabancı cisim kaçması, alerjik rinit, irit (gözün renkli kısmının iltihaplanması, anterior üveit diye de geçer – ön üveit), keratit (korneanın iltihaplanması), orbital selülit (gözün etrafındaki dokuların ağır şekilde iltihaplanması), sklerit (gözün beyaz kısmının iltihaplanması),  subkonjonktival hemoraji (konjonktiva tabakası altına kanama), üveit (gözün orta katmanının iltihaplanması), viral konjonktivit.

Bazı durumlar olayın ciddileştiğine işaret eder ve bu durumlarda doktora gitmek şarttır. Bu durumlar; görme kaybı, ciddi baş ağrısı, gözde acı, bulantı, parlak ışığa artmış duyarlılık, gözü açmada ve açık tutmada zorluk, göze bir şey kaçmış hissi gibi durumlardır. Eğer kırmızı göz birkaç gün içinde düzelmezse ve irinli akıntı mevcut ise, mutlaka doktora danışılmalıdır.

Gözde kılcal damar çatlamasından kaynaklanan kırmızı göz durumu, eğer hasta warfarin veya aspirin gibi kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar kullanıyor ise ciddiye alınmalıdır.

Bir diğer sebep ise akut glokomdur. Bu ciddi bir durumdur. Gözdeki basıncın aniden yükselmesiyle meydana gelir. Göz ciddi biçimde kızarır ve çok ağrılıdır. Bulantı hissi olabilir ve hasta ışıkların etrafında halka gördüğünü tarif edebilir. Görüntü belirsiz ve bulanık olabilir.

Belirtiler

Belirtiler arasında en bariz olanı gözün kırmızı olmasıdır. Buna eşlik eden akıntı da kırmızı göz hastalığının bir belirtisidir. Ancak alarm durumunda olunması gereken üç ana belirti vardır. Görme yetisinde bozukluk, ciddi göz ağrısı ve fotofobi (ışığa aşırı duyarlılık, ışıktan rahatsız olma) en ciddi belirtilerdir. Bulanık görüş ise bazı durumlarda ciddi bir hastalığa işaret etmesine rağmen genelde göz kuruluğu gibi hafif nedenlere bağlıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here