Kişilik Bozukluğu

0
156

TANIM: Histrionik kişilik bozukluğu, Cluster B ya da dramatik kişilik bozukluğu olarak bilinen bir bozukluk grubunun üyesidir. Bu bozukluğa sahip insanlar sürekli ilgi odağı olmak isterler ve duyguların aşırı gösterilmesi görülür. Bir grup içerisinde ilgi kendilerinde olmazsa rahatsız hissederler. Genellikle canlı, ilginç ve dramatik insanlardır ve bu yüzden ilgi kendilerinde toplanır. İlgiyi kendisine çekmek için baştan çıkartıcı davranışlar ve tahrik edici hareketlerde de bulunabilirler. Bu insanların bire bir duygusal ve cinsel ilişkilerinde problemler olur. Farkında olmadan ikili ilişkilerinde mağdur ya da prenses gibi rollere bürünürler. Partnerleri üzerinde manipülasyon ve tahrik ile kontrol kurmaya çalışırlar. Histrionik kişilik bozukluğu olan insanlar kendi cinsiyetlerinden insanlarla arkadaşlık kurmakta zorluk çekebilir çünkü tahrik edici davranışları genellikler arkadaş grubu içerisinde hoş karşılanmaz. İlgi odağı olmadıkları zaman depresif ve hırçın olurlar. Günlük rutinleri kendilerini sürekli sıkar ve devamlı bir uyarı, destansı bir deneyim, heyecan ararlar. Çevrelerindeki olayların kendilerini hızla tatmin etmesini beklerler. Projelere ve görevlere heyecan ve istekle başlamalarına rağmen, istekleri çok hızlı söner. Bu kişilik bozukluğu genellikle erken yetişkinlik ya da ergenlik dönemindeki problemlere bağlı ortaya çıkar.

SEBEPLER: Psikiyatrik hastalıkların sebeplerini irdelemek oldukça güçtür. Histrionik kişilik bozukluğu de kesin olarak sebebi bilinen bir hastalık değildir. Sebep genellikle erken yetişkinlik, ergenlik ya da çocukluktaki yetiştirilme tarzıyla ilgilidir. Bunun yanında kişinin çevresel faktörlerle nasıl başa çıktığı da gelişebilecek bir kişilik bozukluğunun sebebi olabilir.

SEMPTOMLAR: Aşırı duygu paylaşımı, ilgi arayışı ana semptomlardır. Bunların yanında aşağıdakilerden beş ya da daha fazlasına sahip kişilere histrionik kişilik bozukluğu şüphesi ile yaklaşılır:

-İlgi odağı olmadığı durumlarda rahatsız hissetme

-Uygunsuz baştan çıkartıcı davranışlar ve tahrik etmeye çalışma

-Sürekli değişen, sığ duygular

-İlgi çekmek için dış görünüşü kullanma

-Tiyatral bir şekilde kendini dramatize etme ve duygularını abartma

-Başka kişiler ve durumlar tarafından kolayca etkilenme

-İlişkileri normalde olduğundan daha samimi görme

TANI: Histrionik kişilik bozukluğu gibi bozukluklar bir psikiyatrist ya da psikolog tarafından tanı alır. aile hekimleri ya da pratisyen hekimler tanı koyacak yetkinliğe sahip değildirler. Hastalığın tanısında laboratuvar testleri, kan veya genetik testler işe yaramaz. Bu gibi testler sadece farklı hastalıkları ekarte etmek amacıyla yapılabilir. Tanı klinik olarak, psikoterapi esnasında konur. Histrionik kişilik bozukluğuna sahip kişiler çoğunlukla tedavi ihtiyacı hissetmezler.

TEDAVİ: Histrionik kişilik bozukluğuna sahip hastalar çoğu zaman tedavi ihtiyacı hissetmezler. Tedavi planına uyma konusunda güçlük yaşanır çünkü hastalar duygularını abartarak ve aşırı bir şekilde ifade ederler. Eğer strese sebep olan depresyon tanısı alan bir bozuklukları var ise tedaviye ihtiyaç duyabilirler. Histrionik kişilik bozukluğu için önerilen tedavi psikoterapidir. Psikoterapinin amacı kişiyi motivasyon ve korkularıyla yüzleştirmek, davranışlarının sebebini çözmektir. Bozukluğa ek olarak depresyon ya da kaygı bozuklukları da varsa ilaç tedavisi başlanabilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here