Kolposkopi

0
75

TANIM: Kolposkopi kadınlarda vajina veya rahim ağzında anormal hücrelerin bulunup bulunmadığının saptanması için yapılan muayenedir. Rahim ağzı, rahim ile vajenin birleştiği bölgedir ve rahmin alt bölümünü içerir. Bazı kadınlarda söz konusu anormal hücrelerin bulunması, rahim ağzı kanseri için risk teşkil etmektedir. Kolposkopi kullanılarak anormal hücreler için herhangi bir tedaviye başlanmasının gerekip gerekmediği belirlenir.

KOLPOSKOPİ YAPILMASINI GEREKTİREN SEBEPLER: Rutin bir smear (CVS) testi sonrası kolposkopi yapılması gerekebilir. Smear testinde alınan örnek dokuda anormal hücrelerin saptanması üzerine kolposkopi yapılabilir.

HPV virüsü anormal hücre değişimlerinin ana sebebidir ve kansere sebep olabilir. Hastanın HPV virüsü taşıdığı durumlarda da kolposkopi yapılabilir. Hastaya çeşitli taramaların yapıldığı ancak bir türlü sonuç alınamadığı durumlarda kolposkopi yapılabilir.

Smear testini yapan doktorun rahim ağzının olması gerektiği kadar sağlıklı gözükmediğini düşündüğü durumlarda da kolposkopi yapılabilir. Açıklanamayan vajinal kanamaların ve rahim ağzı iltihaplarının görüldüğü durumlarda da kolposkopi yapılabilir.

KOLPOSKOPİ SÜRECİ: Kolposkopi genel olarak kolposkopist denen bir uzman tarafından yapılır; bu uzman bir doktor veya eğitimli bir hemşire olabilir. Hasta bacak destekleri olan bir koltuğa oturarak bacaklarını desteklere koyar ve spekülom denilen alet vajinaya yerleştirilerek açılır ve bu şekilde kolposkopistin rahim ağzını görmesi sağlanır. Kolposkop adı verilen ve güçlü bir ışığa sahip bir mikroskop rahim ağzı incelenirken kullanılır. Kolposkop vajinaya sokulmaz ve eğer kolposkopta kamera da bulunuyorsa hasta rahim ağzını ekranda görebilecektir. Eğer inceleme sırasında anormal hücreler saptanırsa, daha yakından incelenmek üzere küçük bir doku örneği alınır. Bu işleme biyopsi denir. Biyopsi işlemi acısızdır ve amaç tarama sonucunda problemin doğru tanımlanıp tanımlanmadığının anlaşılmasıdır. Kolposkopi süreci genelde 5 dakika sürmektedir. Ancak sonrasında tedavi de yapılırsa 10–15 dakika kadar sürmesi mümkündür.

KOLPOSKOPİ SONUÇLARI: Kolposkopi yapıldıktan sonra genellikle rahim ağzında veya vajinada anormal hücre bulunup bulunmadığı derhal anlaşılır. Ancak biyopsi yapıldıysa biyopsi sonuçlarının gelmesi 4 haftaya kadar sürebilmektedir. Kolposkopi yapılan kadınların 10’da 4’ü normal sonuçlarla karşılaşmaktadır. Normal sonuç ile kastedilen rahim ağzının sağlıklı gözükmesi ve bir sonraki rahim ağzı taramasına kadar rahim ağzı kanseri oluşma riskinin bulunmamasıdır. Hastanın yaşına göre sonuçlardan sonra doktor tarafında 3 veya 5 yıl içinde tekrar rahim ağzı taraması için randevu alması önerilecektir.

Kolposkopi yapılan kadınların 10’da 6’sında rahim ağzında anormal hücreler görülmektedir. Anormal hücreler her zaman kanserli hücre anlamına gelmez ancak tedavi edilmezse kanser oluşumuna sebebiyet verebileceği için derhal tedavi edilir. Nadiren kolposkopi yapılan kadınlarda rahim ağzı kanserine rastlanılır. Bu durumda hasta tedavi için derhal uzman bir doktora yönlendirilir.

KOLPOSKOPİ TEDAVİSİ: Koloskopide bulunan hafif anormalliklerin her zaman tedavi edilmesi gerekmez. Ancak eğer tedavi gerektiren bir anormallik söz konusu ise tedavi ile anormal rahim ağzı hücrelerinin alınması amaçlanır.

En yaygın uygulanan tedavi LLETZ adı verilen elektro cerrahi ile transformasyon alanının çıkarılması yöntemidir. Bu tedavi genellikle lokal anestezi ile uygulanmaktadır. LLETZ tedavisi bir kaç dakika sürer ve kolposkopi sırasında da uygulanabilir. Anormal rahim ağzı hücreleri genellikle başarıyla alınabilmektedir.

İzmir kolposkopi ile ilgili izmir kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul kolposkopi ile ilgili istanbul kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara kolposkopi ile ilgili ankara kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here