Konka Büyümesi

0
70

Tanım

Burnumuzun içinde konka adı verilen kemik çıkıntıları bulunur. Burnun her iki tarafında alt, orta ve üst olmak üzere üçer konka bulunur ve bu konkalar septum adı verilen burnun ortasındaki yapı tarafından ayrılır. Bunlardan en büyüğü ve en önemli göreve sahip olanı alt konkadır. Konkalar burnun içindeki hava yollarınında girintiler oluştururlar ve solunan havayı temizlemeye, nemlendirmeye ve değişen sıcaklıkla birlikte ısıtıp soğutmaya yararlar. Konkalar damarlar açısından zengin bir dokuyla kaplıdır.

Konka büyümesi kemiklerin ya da konkalar üzerindeki kan damarları içeren bu dokunun büyümesidir. Bu doku pek çok etkene bağlı olarak büyüyüp küçülebilir. Alerjiler, kimyasallar, sıcaklık değişiklikleri ve üst solunum yolu enfeksiyonları konkaların genişlemesine ve burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bu genişleme geri dönüştürülebilirdir ve konkalar genellikle normal boyutlarına dönerler. Fakat sürekli enfeksiyonlar, alerjiler ve kimyasallar, ilaçlar ve hormonlar konkaların sürekli olarak şişmesine sebep olur. Bu durum burundan nefes almayı güçleştirir, gece nefes almak zorlaşabilir ve horlama olabilir. Ayrıca konka büyümesi, kronik sinüs enfeksiyonlarıyla ve burun kanamalarıyla ilişkilidir ve bu durum genellikle septumun eğimli olmasının bir sonucudur.

Belirtiler

Burun tıkanıklığı konka büyümesiyle alakalı en sık görülen sorundur. Bunun yanı sıra geniz akıntısı, yüz ortasında ağrılar, rahatsızlıklar ve burun akıntısı olabilir. Burun tıkanıklığı hafif olabildiği gibi, yalnızca burun açıcı spreylerin aşırı kullanımıyla rahatlayacak kadar şiddetli olabilir ve kişiler bu spreylere bağımlılık geliştirebilirler. Kişiler genellikle burun deliklerinin birinin tıkalı olduğunu ve o açıldığında diğerinin tıkandığını beliritirler. Bunun sebebi normal olarak burun deliklerinin sırayla 2–4 saat ara ile kapanmasıdır. Bu durum burun deliklerinin kurumasını ve solunnan havadan tahriş olmasını engeller.

Sebepler ve Risk Faktörleri

Konkalar kan damarları açısından zengin bir dokuyla kaplı olduğu ve sinir sistemiyle kontrol edildiği için, bu iki sistemi etkileyen herhangi bir şey konkalarda büyümeye sebep olabilir.

Konka büyümesinin en sık sebebi alerjik nezledir. Alerjik nezle çevredeki alerji yapan maddelerin burunla teması sonucunda oluşur, böylece burun tıkanıklığı ve burun akıntısı meydana gelir.

Alerjik olmayan nezlelere vazomotor rinit adı verilir. Vazomotor söcüğü burnun içindeki sinirlerin ve damarların kontrolü ile ilgilidir. Bu duruma kalp ve tansiyon ilaçları, kadınlık hormonları, sıcaklık değişiklikleri, sürekli soğuğa maruz kalmak, burundan nefes almamak ve burun açıcı spreyleri aşırı derecede kullanmak sebep olur. Progesteron adı verilen kadınlık hormonu, sinir sistemini ve konkanın üzerindeki dokuyu etkiler. Bu hormonun artışına bağlı olarak adet dönemlerinden önce burun tıkanıklığı görülebilir.

Tanı

Konka bütümesinin tanısı muayene, burnun içine kamera ile bakılması ve bilgisayarlı tomografi ile konur. Sinüs tomografisi altta yatan kronik sinüzit gibi bir neden varsa hastalığın yayıldığı alanları değerlendirmek içindir.

Tedavi

Çoğu kişi ağızdan alınan burun açıcı ilaçları denemiştir fakat sınırlı başarı sağlanmıştır. Başarılı bir tedavinin anahtarı altta yatan sebebi düzeltmektir. Burnu tahriş eden ve alerji yapan erkenlerin ortadan kaldırılması konkalardaki şişliğin azalmasına yardımcı olur. Burun içine sıkılan bazı spreyler ise buradaki şişliği azaltır ve nefes almayı kolaylaştırır.

Konka kemiklerinde ya da septumda bir sorun varsa veya ilaç tedavileri işe yaramıyorsa, cerrahi tedavi gerekebilir. Bu tedaviler konkaların küçültülmesi ve septumun düzeltilmesidir. Konkaların küçültülmesi için birçok cerrahi teknik bulunur. Bazı yöntemler konkaların kemik yapılarını, bazıları da üzerindeki yumuşak dokuyu azaltmayı hedefler. En sık kullanılan tekniklerden biri radyofrekans ile küçültmedir. Konkalar elektrikli bir alet yardımıyla ısıtılarak küçültülür. Diğer bir yöntem ise burun içinden çok küçük bir kesiden, çok küçük aletler yardımıyla yapılan bir yöntemdir. Alt konkalardaki büyümelerin tedavisinde çok başarılı uzun dönem sonuçlara sahiptir.

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Nasal_concha#Function

http://www.hopkinsmedicine.org/otolaryngology/specialty_areas/sinus_center/conditions/septal_deviations.html

http://emedicine.medscape.com/article/877872-overview

http://www.sinussurgeryprocedure.com/turbinate-hypertrophy/

İzmir konka büyümesi ile ilgili izmir Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB)uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul konka büyümesi ile ilgili istanbul Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları . (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara konka büyümesi ile ilgili ankara Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB)uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here