Konsantrasyon Bozukluğu

0
256

Tanım

Konsantrasyon bozukluğu, nörogelişimsel bir psikiyatrik bozukluktur. Kişide eylemlere başlamada, gerçekleştirmede ve sonlandırmada sorunlar vardır. Bu kişiler bir işe odaklanmakta zorlanabilirler, hiperaktif olabilirler, düşünmeden hareket edebilirler. Yaptıkları hareketler bu kişilerin yaşlarıyla bağdaşmayabilir. Konsantrasyon bozukluğu, hiperaktivite ve düşünmeden hareket etme olarak verilen üç sorun, ADHD/ADD denilen zihinsel bozukluk hastalığının bir parçasıdır genelde. Yani olgularda, konsantrasyon bozukluğuna, belirtilen diğer iki özellik de eşlik edebilir.

Konsantrasyon bozukluğu, ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) adı verilen, bazen ADD (Attention Deficit Disorder) de denilen zihinsel bozukluk hastalığının bir parçası olabilir. Bu hastalığın teşhisi diğer hastalıklar gibi bir takım laboratuvar testleriyle konulamaz bu yüzden tanı koymak güçtür ve profesyoneller tarafından hastanın detaylı şekilde değerlendirilmesi gerekir. Semptomlar diğer fiziksel ve ruhsal hastalıkların semptomlarıyla ortak noktalar gösterir. Bu hastalarda dikkat mekanizmasında bozukluk vardır. Bu mekanizmanın bir parçasında veya birden fazla bölümünde bozukluk olabilir. Dikkat mekanizmasının farklı bölümlerindeki bozukluklar, hastalığın klinik olarak farklı şekillerde karşımıza çıkmasına neden olur. Örneğin bir kişi bir işe başlamada güçlük yaşarken, diğeri eve giderken yolunu bulmakta zorluk yaşıyor olabilir.

Semptomlar

Konsantrasyon bozukluğu varlığına işaret eden, tıbbi otoritelerce belirlenmiş bazı önemli ve karakteristik bulgular belirlenmiştir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Detaylara önemli dikkati vermez; okulda, işte veya diğer aktivitelerde sorumsuz hatalar yapar,

Kendisine verilen görevleri yerine getirirken veya aktivitelerde yer alırken dikkatini toplamakta güçlük çeker,

Kendisine konuşulduğunda dinlemiyormuş görünümü verir,

Okulda kendisine söylenilenleri yerine getirmez, ödevini istenildiği şekilde yapmaz, iş yerinde görevlerini yerine getirmez,

İşlerini organize etmede güçlük çeker,

Yoğun zihinsel uğraş gerektiren işleri sevmez, yapmamaya çalışır, bu tarz aktivitelerde yer almak istemez,

Yapması gereken işleri ve aktiviteler için gerekli eşyaları kaybeder,

Dışarıdan gelen uyarılarla kolaylıkla dikkati dağılır,

Günlük aktivitelerde, ne kadar sık yapılıyor olursa olsun unutkanlık vardır (her zaman aynı saatte olan bir toplantıyı unutmak vb.)

Konsantrasyon bozukluğu tanısı genelde çocukluk çağında konulur. Konsantrasyon bozukluğu olan çocukların dikkat süreleri çok kısadır. Çeşitli aktivitelerde kendi sıralarını beklemekte zorluk çekerler, sıkılıp sabırsızlanırlar. Çocukların bu şekilde davranmalarının sebebi kolaylıkla dikkatlerinin dağılması ve konsantrasyonlarını kaybetmeleridir. Kısa bir süre içinde kendilerine verilen basit talimatları unutabilirler. Adeta sadece şimdiki zamanda yaşıyor gibidirler, geçmiş ve gelecek söz konusu değildir.  Yaptıklarının gelecek sonuçlarını düşünmezler. Yaptıkları şeyleri, üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen hatırlamayabilirler. Tüm çocuklar bazen yaramazlıklar yapabilirler, ancak konsantrasyon bozukluğu olan ve hiperaktivite eşlik eden çocuklarla mücadele etmek çok zordur. Bu çocuklar etrafındakileri sinirlendirir. Bu çocuklara doğru yardımın doğru kişiler tarafından yapılması, çocukları hayata kazandırma noktasında çok önemlidir. Çünkü sürekli kendilerine bir şeyleri yanlış yaptıkları veya yapmamaları gerektiği söylenen çocuklar mutsuz olabilirler ve içlerine kapanabilirler. Bu çocuklarda ilerde daha ciddi problemler baş gösterebilir.

Tedavi

Konsantrasyon bozukluğunun tedavisi, danışma (konuşarak tedavi) ve medikal (ilaç tedavisi) esaslara dayanır. Bu iki yöntem birleştirilip birlikte uygulanabilir. Tedavi, uzun vadede olumlu sonuçlar verebilse de, hastalığı tümüyle ortadan kaldırmayabilir. Bazı stimülan (uyarıcı) ilaçlar tedaviye destek amaçlı kullanılabilir. Beslenmenin düzenlemesinin de tedaviye yardımcı etkileri bulunmaktadır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here