Kontakt Lens

0
207

Kontakt lensler, gözdeki kırıcılık kusurlarını düzeltmek için tasarlanmış, küçük disklerdir. Plastikten veya silikondan yapılır. Kontakt lensler, genelde görme bozukluğu olan kişiler tarafından kullanılmakla beraber kozmetik amaçlı da kullanılabilmektedir.

Doktorunuz tarafından yapılan göz muayenesinden sonra, kullanmanız için kontakt lens reçetelendirilebilir. Reçeteniz ve dolayısıyla kontakt lens özellikleri zamanla değişebilir.

Kontakt lensler direkt olarak gözün üstüne yerleştirilir. Gözün kornea bölümünün önüne yerleştirildiği anda, korneayı kaplayan göz yaşı tabakasının üstünde yüzer. Konforlu kullanım için lenslerin tam oturması ve doğru tasarlanması çok önemlidir. Lenslerin yerleşimi ve tasarlanış biçimi, görüşü düzeltmesi ve güvenli kullanım açısından da önem arz etmektedir.

Günümüzde kontakt lensler daha konforlu ve kolay kullanılır hale gelmiştir. Milyonlarca insan kontakt lens kullanmaktadır. Sert ve yumuşak birçok farklı çeşitte kontankt lens bulunmaktadır. Genelde yumuşak olanlar tercih edilmektedir.

Sert lens kullanımında 2-4 haftalık bir alışma periyodu vardır. Yumuşak lenslerde ise bu periyot genelde daha kısadır.

Kontakt lenslerin bakımı, lensin türüne göre değişmektedir. Tek kullanımlık kontakt lenslerde minimal bakım gerekmekte iken, uzun süreli kullanılan lenslerde yüksek düzey bakım gerekmektedir. Görmeyi tehlikeye atacak durumları engellemek için lens bakım önerileri dikkate alınmalıdır. Eğer bu konuda bir problem yaşanıyorsa, göz doktoruna başvurulmalıdır. Tek kullanımlık lensleri kullanmaya başlayarak lens bakım sorunu aşılabilir.

Kontakt lensler; miyopi, hiperopi, astigmatizm ve presbiyopi sorunlarını düzeltebilmektedir. Astigmatizmi düzelten lenslere ‘torik lensler’ denilmektedir. Bu tip lenslerin kişiye özel üretilmeleri gerekebilir.

Kontakt lensler, katarakt ameliyatı olmuş hastalarca kullanılabilir. Lensler, keratokonus veya kornea hasarı durumlarında da kullanılabilirler. Ancak çoğu kişi, gözlüksüz dış görünüşlerini daha çok beğendikleri için ve daha rahat olduğu için kontakt lens kullanırlar.

Bifokal kontakt lensler, hem miyopisi hem presbiyopisi olan hastalar için tasarlanmıştır.  Bu tür lensler, hem uzak hem yakın görüşü düzeltirler. Eğer bifokal lensler işe yaramıyor ise, doktor tarafından lenslerin monovision şeklinde kullanımı önerilir. Yani bir göze yakın görüşü düzelten lens, diğer göze uzak görüşü düzelten lens takılır. Bu duruma bir diğer alternatif ise, kontakt lenslerin ve gözlüklerin birlikte kullanımıdır.

Bazı kişiler kontakt lens kullanımında güçlük yaşayabilirler. Lenslerin bakımına gerekli önemi vermeyen kişiler, lensleri tutmakta zorlananlar (ellerini bir nedenden ötürü iyi bir şekilde kullanamayan hastalar), kontrolsüz diyabet hastaları, hipertiroidi hastaları, alerjik hastalar, astım hastaları ve diğer kronik solunum yolu bozuklukları olan hastalar lens kullanmakta zorluk yaşayabilirler. Göz kuruluğu olan hastalar, kornea problemleri olan hastalar ve Sjögren sendromu hastaları, kontakt lens kullanmada güçlük çekebilirler. Kornea enfeksiyonları varlığında kontakt lensler kullanılamaz. Tozlu, kimyasal dumanlı, havada farklı kimyasal maddeler olan ortamlarda çalışan kişiler lens kullanmamalıdır.

Astigmatizmi olan hastalar genelde sert-gaz geçiren lensleri tercih ederler. Sert lensleri tolere edemeyen hastalar, hem uzak görüşü hem astigmatizmi düzelten yumuşak lensleri tercih edebilirler. Yumuşak lenslerin kullanımının daha rahat olmasına karşın sert lensler daha keskin bir görüş sağlarlar.

Kontakt lens kullanımı elbette bazı riskler taşır. Bunlar arasında en sık karşılaşılan, göz kuruluğudur. Diğerleri arasında; korneada hipoksiye bağlı şişme, bulanık görme, kornea enfeksiyonu, kornea çizilmesi, kornea şeklinde değişme, kontakt lens solüsyonuna alerjik reaksiyon, lensin üzerindeki birikimler, göz iltihabı ve göz kapağı iltihabı bulunmaktadır. Genelde bu tarz komplikasyonları önlemek için lenslerin günlük bakımı ve hijyen kurallarının doğru şekilde uygulanması yeterli olmaktadır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here