Konversiyon Bozukluğu

0
270

Konversiyon bozukluğu, aynı zamanda nörolojik semptom bozukluğu da denilen, psikolojik stresin fiziksel şekilde prezante olması (ortaya çıkması) durumudur. Bu durum, zihinsel veya duygusal bir kriz ile başlayan (korkunç veya sıkıntılı bir olay sonrası) ve fiziksel bir probleme dönüşen bir sağlık sorununu tanımlar. Örneğin, attan düşen bir kişinin bacağının sakatlamamasına rağmen bacağının uyuşması, konversiyon bozukluğu durumunda ortaya çıkabilir. Kişi korku yaşamıştır ve bacağında fiziksel bir belirti ortaya çıkmıştır. Konversiyon bozukluğu bulgu ve belirtileri fiziksel bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkabilir ve birey tarafından kontrol edilemez. Mesela; şiddet içeren duygu ve düşünceler üretmenin doğru olmadığını düşünen bir kadının çok sinirlenip birine vurmak istedikten sonra kollarında uyuşukluk hissetmesi, bu duruma bir başka örnek olarak gösterilebilir. Bu kişi, şiddet içeren duyguları hissetmeyi kendine müsaade etmemesinden dolayı fiziksel bir semptom olan kollarında uyuşukluk hissiyle karşımıza gelir. Yani psikolojik bir durum fiziksel bir duruma dönüşerek ortaya çıkar.

Bu bulgular, organik nedeni olmayan bulgular olarak tanımlanır. Konversiyon bozukluğu bulgu ve belirtileri genelde kişilerin hareketlerini ve hislerini etkiler. Örneğin; yürüme, yutma, görme veya duyma gibi hareket ve hisler etkilenir. Konversiyon bozukluğu belirtileri, ağır veya hafif, geçici veya kalıcı olabilir. Küçük çocuklarda sonuçlar ergenler ve yetişkinlerden daha olumlu olabilir. Uzmanlara göre genelde insanlar çabuk yapılan doğru ve etkili tedavilerden önemli derecede fayda görmektedirler.

Semptomlar

Konversiyon bozukluğu semptomları, sıkıntılı bir olay veya travma sonrası aniden ortaya çıkabilir. Olan olay veya travma, fiziksel veya psikolojik etkilere sahip olabilir. Hareket fonksiyonunu etkileyen semptomlar arasında; güçsüzlük, uyuşma, anormal hareket (titreyerek, zorlanarak), denge kaybı, yutmakta güçlük, nöbetler veya konvülzyonlar, uyarıya yanıtsızlık dönemleri bulunabilir. Duyuları ilgilendiren semptomlar arasında ise; karıncalanma, uyuşukluk, dokunma hissinin kaybı, görme problemleri, çift görme veya körlük, konuşamama veya bozuk konuşma, duyma problemleri, sağırlık bulunabilir. Hastalar bu semptomların ortaya çıkması itibariyle psikolojik olarak bir rahatlama dönemi yaşayabilirler. Yani fiziksel semptomların ortaya çıkışı, hastalarda önceden var olan psikolojik sorunların geçici olarak hafiflemesine, hastalarda geçici bir rahatlamaya yol açabilir.

Hastaların bu bulgu ve belirtileri uydurma değildir. Bazı doktorlar yanılarak bu semptomların hastalar tarafından uydurulduğunu, sorunun kafalarında olduğunu, bu semptomların organik bir patolojik nedenle (gerçek tıbbi sorun) alakalı olmadığını düşünebilirler. Ancak bu gerçekten bir hastalık durumudur ve kontrol edilememe özelliği nedeniyle hastada önemli derecede sıkıntı yaratır.

Sebepler

Konversiyon bozukluğu dönemleri hemen her zaman sıkıntılı bir olay, duygusal bir çatışma veya herhangi diğer bir zihinsel bozukluk (örneğin depresyon) ile tetiklenir. Konversiyon bozukluğunun kesin nedeni bilinmemektedir, ancak kasların ve duyuların beyindeki kontrol mekanizmasında oluşan bir sorun ile ilgili olabilmektedir. Bu durum, beynin, bir tehdit algıladığında verdiği ani reaksiyon ile ilgili olabilir.

Risk Faktörleri

Konversiyon bozukluğu risk faktörleri şöyle sıralanabilir:

Yakın zamanda ciddi anlamda stres veya duygusal travma, kadın cinsiyet (kadınlar konversiyon bozukluğuna daha yatkınlardır), zihinsel sağlık bozukluğu varlığı, medikal sağlık sorunları, kişilik bozuklukları, epilepsi gibi benzer belirtileri olan nörolojik hastalıklar, konversiyon bozukluğuna sahip akraba olması, çocuklukta fiziksel veya cinsel taciz veya ihmal öyküsü.

Tedavi

Konversiyon bozukluğu tedavileri çok çeşitlidir. Bunlar arasında hipnoz, psikoterapi, fiziksel terapi, stres yönetim terapileri, transkraniyal manyetik uyarı gibi tedaviler bulunmaktadır. Tedavi yöntemleri arasından en uygun olanı, semptomların süresi ve ortaya çıkma şekline göre belirlenir. Tedavide en önemli noktalar, hastalığın hastaya izah edilmesi, konuşma terapisi, stres yönetimi, nörolojik takip ve fizyoterapidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here