Kornea Nakli

0
504

TANIM: Kornea nakli olarak da bilinen keratoplasti, donörden alınan korneanın bir kısmının veya tamamının hastaya nakledilmesi şeklinde gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. Kornea, gözün odaklanma kabiliyetiyle yakından ilgisi olan, gözün yüzeyinde bulunan kubbe şeklinde ve şeffaf yapıda bir dokudur. Kornea nakli, kişinin görüşünü düzeltebilir, gözde hissedilen acının giderilmesini sağlayabilir ve hasarlı korneanın görüntüsünü iyileştirebilir. Genellikle, kornea nakli başarı ile sonuçlanan bir prosedürdür ancak bazen kornea doku reddi gibi komplikasyonlar söz konusu olabilmektedir.

SEBEPLER: Kornea nakli genellikle korneası hasar görmüş kişilerin görüşünü düzeltmek amacıyla yapılmaktadır. Kornea nakli aynı zamanda kornea hastalıklarından kaynaklanan acı ve diğer semptomların iyileştirilmesi için kullanılabilmektedir. Keratokonus, kornea incelmesi, enfeksiyon veya yaralanmadan kaynaklanan kornea çizilmesi, Fuchs distrofisi, korneada bulutlanma, kornea ülseri ile önceki bir göz ameliyatından kaynaklanan komplikasyonlar kornea nakli ile tedavi edilmektedir.

RİSKLER: Kornea nakli görece güvenli bir cerrahi operasyon olmakla birlikte, operasyon sonucunda ciddi komplikasyonlar oluşması riski de bulunmaktadır. Kornea nakli sonucu oluşabilecek komplikasyonlar aşağıdaki gibidir:

-Göz enfeksiyonu

-Katarakt oluşumu

-Glokom (göz tansiyonu) oluşumu

-Kornea doku reddi (rejeksiyon)

-Kornea şişmesi

KORNEA REJEKSİYONU VE BELİRTİLERİ: Kornea naklinden sonra nadiren de olsa kornea doku reddi söz konusu olabilir. Bu durumda, bağışıklık sistemi nakledilen korneaya saldırır. Kornea rejeksiyonu meydana gelirse kişinin tedavi olması veya başka bir kornea naklinin yapılması gerekebilmektedir. Kornea nakli sonrasında acı, görüş kaybı, gözde kızarıklık ve ışık hassasiyeti gibi durumların yaşanması söz konusu olursa, en kısa zamanda doktora gidilmelidir. Kornea nakli vakalarından %20’sinde kornea rejeksiyonu meydana gelmektedir.

HAZIRLIK AŞAMASI: Kornea nakli operasyonundan önce kişi, tam bir göz muayenesinden geçirilir ve muayene sırasında doktor operasyonda komplikasyon yaratabilecek her hangi bir durumun söz konusu olup olmadığını inceler. Daha sonra göz ölçülerek nakledilecek olan korneanın boyutlarının nasıl olması gerektiğini tespit eder. Kişinin halihazırda kullanmakta olduğu tüm ilaçlar öğrenilir, bazı ilaçların kullanımı kısıtlanabilir veya durdurulabilir. Gözde enfeksiyon gibi tıbbi durumlar söz konusu ise bunlar, başarılı kornea naklini engelleyebilecekleri için doktor tarafından ameliyat öncesi tedavi edilir. Doktor, hazırlık aşamasında kişiye prosedürün nasıl yapılacağını anlatarak oluşabilecek riskleri açıklar. Kornea naklinde, kişiye nakledilecek olan donör kornea, genellikle ölmüş donörlerden alınmaktadır. Karaciğer ve böbrek naklinde olanın aksine, kornea nakli için kişinin çok fazla beklemesi gerekmemektedir. Merkezi sinir sistemi rahatsızlığı olan, önceden göz ameliyatı olmuş, enfeksiyonu olan veya ölüm sebebi bilinmeyen donörlerden alınan kornealar kornea naklinde kullanılmaz.

OPERASYON: Kornea nakli operasyonundan önce kişiye rahatlamasına yardımcı olmak için sakinleştirici verilir. Ayrıca gözü hissizleştirmek için lokal anestezi uygulanır. Operasyon sırasında, kişi uyutulmaz ancak her hangi bir acı hissetmesi de söz konusu değildir. En sık uygulanan kornea nakli metodu olan penetran keratoplasti sırasında donör kornea, tüm katmanlarıyla alıcı korneaya nakledilir. Yerleştirilen korneanın stabilizasyonunu sağlamak adına dikiş atılır. Bu dikişler daha sonradan alınabilir. Bazı durumlarda ise penetran keratoplasti yerine lameller keratoplasti yapılabilir. Lameller keratoplastide donör korneanın tamamı değil, sadece bir bölümü hastaya yerleştirilir. Kişinin gözündeki rahatsızlık yalnızca korneanın bir kısmında bulunuyorsa, lameller keratoplasti yapılması daha doğru olacaktır.

OPERASYON SONRASI: Kornea nakli sona erdikten sonra kişiye suni göz damlası kullanması ve enfeksiyon önleyici bazı ilaçları alması önerilebilir.  Ayrıca gözü iyileşme sürecinde korumak için kişinin bir süre göz bandı takması gerekebilmektedir. Gözleri her hangi bir hasardan korumak adına kişi, hayatının geri kalanında gözlerine oldukça dikkat etmelidir ve belirli aralıklarla göz doktoruna giderek gözlerini kontrol ettirmelidir. Kornea nakli sonrasında, göz yeni korneaya alışmaya çalıştığı için kişinin görüşü eskisinden daha kötü olabilir. Görüşün düzelmesi bir kaç ay sürebilir.  Operasyon sonrası korneanın dış katmanının tamamen iyileşmesi bir kaç ay sürebilmektedir ve ancak bu tam iyileşme gerçekleştikten sonra doktor kişinin görüşünü düzenlemek adına bazı düzenlemelerde bulunabilir. Astigmatizma oluşmuşsa, doktor korneayı yerleştirmek için kullanılan dikişlerin bazılarını gevşetirken diğerlerini sıkıştırarak astigmatizmanın yol açtığı görüş bozukluğunu düzeltebilir. Miyopi ve hipermetropi gibi refraktif kusurlar oluşmuşsa da doktor gözlük veya lens kullanımını önererek görüş bozukluklarını düzeltebilir. Hatta bazı durumlarda lazer göz ameliyatını da önerebilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here