Kötü Ağız Kokusu

0
626

Kötü ağız kokusu ağız-diş hijyeninin zayıf olmasından veya herhangi başka bir sağlık probleminden kaynaklanabilir. Yenilen bazı yemekler ve birtakım alışkanlıklar ağız kokusunu daha da kötüleştirebilir.

Yemeklerin sindirimi ağızda başlar. Sindirildikten ve kana verildikten sonra akciğerlere gelir ve nefesimizle beraber dışarı verilir. Soğan, sarımsak gibi çok güçlü kokulu yiyeceklerin kokusu, ne kadar diş fırçalama, ağız gargarası yapılsa bile sadece geçici olarak yok edilir. Bu yiyecekler vücuttan tamamen atılmadan kokudan kurtulunamaz.

Eğer günlük olarak dişler fırçalanmazsa ve diş ipi kullanılmazsa yiyecek parçaları ağızda kalarak bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bu da kötü kokuya sebep olur. Antibakteriyel ağız gargaraları bakterilerin azalmasına yardımcıdır. 

Sigara içmek veya tütün içerikli ürünlerin çiğnenmesi kötü ağız kokusuna, dişlerde lekelenmeye, diş etlerinin zarar görmesine ve yiyeceklerin tadını daha az almaya neden olur.

Sürekli olan kötü ağız kokusu veya ağızda kötü tat ciddi bir diş eti hastalığının habercisi olabilir. Tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurur. 

SEMPTOMLAR:

Genelde kötü ağız kokusu kişinin kendisi tarafından değil de etrafındaki kişiler tarafından fark edilir. Bu durumu kişiyle paylaşılabilir veya o kişiyle araya mesafe konur. En bariz semptom ağızdan gelen hoş olmayan kokudur. Kötü koku yanında;

 • Ağızda kötü veya ekşimsi tat veya tat almada değişiklikler,
 • Ağız kuruluğu ve
 • Dil üzerinde tabakalar görülebilir.

SEBEPLER:

 • Uygun şekilde yerleştirilmemiş dental araçlar, ağzın mantar enfeksiyonu ve diş çürükleri de kötü koku yapar. 
 • Kserostomi dediğimiz ağız kuruluğu da kötü kokan nefes sebebidir. Ağız içinin nemlendirilmesi, plakların ürettiği asidin nötralize edilmesi, dil, diş eti ve yanaklarda biriken ölü hücrelerin temizlenmesi için tükürük gereklidir. Bazı ilaçlar (yan etki olarak), yumuşak doku ile ilgili hastalıklar (Sjögren sendormu), tükürük bezi ile ilgili problemler ve sürekli ağızdan nefes alıp verilmesi ağız kuruluğuna sebep olabilir. 
 • Pnömoni, bronşit, kronik sinüs enfeksiyonları, geniz akıntısı, faranjit, diyabet, reflü, laktoz intoleransı, mide, karaciğer ve böbrek problemleri nefesin kötü kokmasına sebep olur.
 • Sabah kalkınca nefesin kötü kokması çok sık rastlanan bir durumdur. Uyku esnasında tükürük üretimi neredeyse durur, bu da bakterilerin çoğalarak kötü bir koku oluşturmasına neden olur.
 • Hamilelik esnasında özellikle sabahları olan mide bulantısı ve kusma kötü ağız kokusu yapabilir. Hormonal değişiklikler, dehidratasyon ve aşerilen yiyeceklerin yenmesi de katkı sağlar.
 • Burundaki yabancı cisimler (özellikle çocuklarda), alkolizm ve yüksek miktarda alınan vitamin takviyeleri kötü nefes kokusu yapabilir.

ÖNLEMEK:

 • Ağız ve diş hijyenine önem gösterin. Günde iki kere dişlerinizi fırçalayın. Yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamalısınız. İşe veya okula diş fırçanızı götürün. Dilinizi de fırçalamayı unutmayın. 2-3 ayda bir ve hastalıktan sonra diş fırçanızı değiştirin. Diş ipi kullanın. Günde iki kez ağız gargarası yapın.
 • En az senede iki kere diş hekiminizi ziyaret edin. Ağız ve diş muayenesi ve profesyonel diş temizliği yapılır. Herhangi bir periodontal hastalık, ağız kuruluğu gibi kötü nefes kokusu yapabilecek durumlar tespit edilir.
 • Sigara içmeyi bırakın!
 • Çok su için. Su, ağzınızın kuru kalmasını engeller. Sakız (tercihen şekersiz) çiğnemek tükürük yapımını arttırır. Ksilitol içeren sakızları tercih edin. 
 • Yediklerinizi ve kullandığınız ilaçları not edin. Diş hekiminiz bu listelere bakarak ağızda kötü koku yapabilecekleri söyleyebilir. 

Diş hekimi oral hijyeninizin iyi olduğuna ve kötü kokunun başka bir nedenden kaynaklandığını

söylerse aile hekiminize veya bir uzmana yönlendirilirsiniz. Altta yatan sebebe veya hastalığa yönelik tedavi uygulanır. 

Kötü ağız kokusuna; inatçı ağız kuruluğu, ağızda yaralar, çiğnemede veya yutkunmada ağrı veya zorlanma, kırılmış diş veya dental ağrı, bademcikler üzerinde beyaz noktalar ve ateş gibi semptomlar eşlik ederse mutlaka doktora başvurun.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda kötü ağız kokusu bir enfeksiyonun veya tanı koyulmamış bir sağlık probleminin göstergesi olabilir. Bir çocuk doktoruna veya diş hekimine başvurmalısınız.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here