Kronik Orta Kulak İltihabı

0
491

Tanım

Orta kulak, kulak zarından başlayıp iç kulağa kadar uzanan, içinde sesin iletilmesini sağlayan küçük kemikler ve hava bulunan yapıya verilen addır. Orta kulak, östaki tüpü aracılığıyla boğaza açılır ve orta kulakta oluşan sıvıların boğaza akışı sağlanır. Eğer östaki tüpü tıkanırsa, sıvı birikmesi olur ve bu da enfeksiyona yol açar. 

Kronik orta kulak iltihabı, kulak zarının gerisinde sıvı birikmesi, şişlik ya da enfeksiyon olması, ve bu durumun 6-12 haftadan uzun sürmesidir. Bu durum, kulağa uzun süreli veya kalıcı duyma hasarı verebilir.

Belirtiler

Kronik orta kulak iltihabının belirtileri akut enfeksiyondan daha hafiftir. Bu sebeple hastalık uzun süre farkedilmeden ve tedavi edilmeden kalabilir. Bu belirtiler duyma kaybı, ağrısız, iltihaplı ve bazen kötü kokulu kulak akıntısı, kulakta dolgunluk şeklinde hissedilen kulak ağrısı ve rahatsılık, düşük seviyede ateş ve bebeklerde huzursuzluktur.

Sebepler ve Risk Faktörleri

Kronik orta kulak iltihabı ciltte yaşayan ve hastalık yapıcı özelliği olan bakterilerin kulak zarındaki bir delikten orta kulağa geçerek burada çoğalmasıyla veya östaki borusundaki bir darlığa bağlı sıvı birikmesiyle oluşur. Kronik orta kulak iltihabı bir üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra ya da kulak zarındaki bir delikten ötürü içeriye su kaçması sebebiyle alevlenebilir.

Kronik orta kulak iltihabı, akut orta kulak iltihabının uzamasından, östaki tüpünün tıkanmasından, travmadan, ısı veya kimyasal madde yanıklarından, patlamalardan ya da tedavi amaçlı yapılan işlemlerden (kulak zarı tamiri sonrası tüp takılması), ya da kolestatoma adı verilen kistlerden kaynaklanır.

Birçok kez akut orta kulak iltihabı geçirmiş olmak, kalabalık yerlerde yaşamak ve kalabalık bir ailenin üyesi olmak, gündüz bakım evlerine katılmak (kreş vb.) bu hastalık için riski artırmaktadır. Ayrıca, Down sendromu, cri du chat sendromu, yarık dudak, yarık damak gibi yüz kemiklerinde anormalliklere sebep olan hastalıklara sahip kişilerde de risk artmıştır.

Tanı

Kronik orta kulak iltihabının tanısı muayene bulgularına ve hastada var olan belirtilere göre konur. Kulak muayenesinde orta kulakta kızarıklık, hava kabarcıkları, sıvı birikmesi, kulak zarı ve orta kulaktaki kemiklere arasında yapışıklık, kulak zarınında içeri çöküntü veya dışarı doğru çıkıntı, akıntı veya kulak zarında delik olduğu görülebilir.

Kronik orta kulak iltihabında yapılabilecek testler arasında; hastalık yapan mikroorganizmanın belirlenmesi için kulak akıntısından bakteri kültürü ve enfeksiyonun yayıldığı yerleri görebilmek için kafanın bilgisayarlı tomografisi (BT) yer alır. İşitme testi de gerekli olabilir.

Tedavi

Kulağın içinde birikmiş doku doktor tarafından temizlendikten sonra, eğer kulak zarında bir delik varsa, antibiyotikli kulak damlaları kullanılır. Bu durumda kulağa su kaçırılmamalıdır. Kulak zarında delik olan , tedavi edilmesi zor ve enfekte olmuş olan durumlarda kulağın sirkeli su gibi hafif asidik bir çözeltiyle yıkanması önerilebilir. Kulak zarı genelde timpanoplasti denilen cerrahi bir yöntemle tamir edilir.

Diğer cerrahi yöntemler arasında kemik yapılardaki bozukluğun düzeltilmesi, mastoid kemiğe yayılan bir enfeksiyon varsa bunu çıkarmak için mastoidektomi, ve kulak tüpü cerrahisi bulunur. Kolesteatoma varsa mutlaka cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

Enfeksiyon bakteriden kaynaklanıyorsa antibiyotik kullanmak gerekebilir. Bu antibiyotikler uzun süre kullanılması gerekebilir, ağızdan ya da damar içinden alınabilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here