Kronik Sinüzit

0
647

Tanım

Sinüsler, kafatası kemikleri içindeki boşluklu yapılardır. Alında, yanakta, burunda ve gözlerde bulunurlar ve küçük kanallar aracılığı ile burun boşluğuna açılırlar. Sinüslerin duvarları, mukoza adı verilen yumuşak, pembe bir doku ile kaplıdır ve içleri boştur. Mukoza, mukus adı verilen bir madde salgılar ve bu salgı küçük kanallar aracılığı ile burundan atılır.

Kronik sinüzit, sinüslerin iltihaplanması ve şişmesi, ve bu durumun tedaviye rağmen en az 12 hafta sürmesine denir. Kronik sinüzitte burun boşlukları da iltihaplanır ve şişer, ve bu durum sinüslerde mukusun birikmesine sebep olur. Kronik sinüziti olanlarda burundan nefes almakta zorlanma, göz çevresi ve yüzde şişlikler, zonklayıcı tipte baş veya yüz ağrısı görülebilir. Kronik sinüzit en çok genç ve orta yaştaki erişkinleri etkiler, ama çocukları da etkileyebilir.

Belirtiler

Kronik sinüzitteki ana belirtiler burundan ya da boğazın arkasından yapışkan, sarı yeşil renkli bir akıntının olması, burun tıkanıklığı ve burundan nefes almada güçlük, gözlerin, yanakların, burnun  ve alnın ertafında ağrı, hassasiyet ve şişlik, koku ve tat almada azalmadır.

Bunun yanı sıra kulak ağrısı, üst çene ve dişlerde ağrı, geceleri kötüleşen öksürük, boğaz ağrısı, ağız kokusu, yorgunluk ve bulantı da kronik sinüzitte görülebilir.

Tanı

Kronik sinüzit tanısı, kişide tipik belirtilerin var olmasıyla konur. Bilgisayarlı tomografi (BT) sinüzitin şiddetini ve yayılımını gösterir. Eğer sinüzit yanaktaki kemikler içindeyse, diş absesi olup olmadığını öğrenmek için diş röntgeni çekilebilir. Burun içerisine sokulan bir kamera ile sinüslerin açıklıklarına bakılabilir ve akıntıdan örnek alınarak sebep olan mikroorganizmanın bulunması için kültür yapılabilir.

Sebep ve Risk Faktörleri

Sinüs açıklıklarının tıkanması veya içeride çok fazla mukus birikmesi sebebiyle, bakteri veya diğer mikroplar bu ortamda kolayca üreyebilir. Kronik sinüzite sinüs mukozasındaki sillerin (hücrelerin üstündeki tüysü çıkıntılar) düzgün hareket edememesi sebebiyle mukusu dışarı atamaması, soğuk algınlığı ve alerjiler, burun içindeki mukozanın büyümesi (nazal polipler), ya da burnun ortasındaki yapının bir tarafa doğru eğik olması (septal deviasyon) sebep olur.

Alerjik nezle, saman nezlesi, kistik fibroz, rakım değişiklikleri, büyük adenoid doku (geniz eti), HIV gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar ve sigara içmek kronik sinüzit riskini artırır.

Tedavi

Kronik sinüzit tedavisinin amacı sinüslerdeki iltihabı azaltmak, burun boşluklarını açık tutmak ve altta yatan nedeni ortadan kaldırmaktır. Belirtileri azaltmaya yönelik tedaviler; burun boşluklarını tuzlu su ile yıkamak, iltihabı azaltmak için kortikosteroid içeren burun spreyleri, tıkanıklığı azaltmak için dekonjestan kullanmaktır. Kronik sinüzitler bakteri dışındaki sebeplerden de kaynaklanabildiği için antibiyotikler her zaman işe yaramayabilir. Kronik sinüzit alerjilerden kaynaklanıyorsa alerji aşıları (immunoterapi) yapılabilir.

Eğer ilaçlara rağmen kronik sinüzit devam ederse, sinüs açıklığındaki tıkanıklığı ortadan kaldırmaya yönelik cerrahi yöntemler bir seçenek olabilir. Kronik sinüzit mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa cerrahi gereklidir. Eğer bu durum septum deviasyonu ya da nazal poliplerden kaynaklanıyorsa cerrahi yöntemler bu durumun tekrarlanmasını önleyebilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here