Kulak Ağrısı

0
164

Tanım

Kulak ağrısı, diğer adıyla otalji, tek kulağın ya da iki kulağın sızı şeklinde, keskin ya da yanıcı tipte ağrımasıdır. Kulak ağrısı sık görülen bir problemdir ve çocuklarda daha sık görülür. Kulak ağrısı uzun sürebilir veya gelip geçici olabilir.

Sebepleri

Ağrı kulağın kendisinden kaynaklansa da bazen de kulağın çevresindeki yapılardan kaynaklanabilir. Bunlar burun, sinüsler, boğaz ve çene eklemidir. Çocuklarda ağrının sebebi genellikle kulak enfeksiyonları ya da pamuklu yabancı maddelere bağlı olarak kulağın tahriş olması iken (pamuklu çubuklar ile tahriş olması, sabun, şampuan gibi maddelerin iyi durulanmaması vb.) erişkinlerde kulak ağrısı genellikle kulağın çevresindeki yapılardan kaynaklanır.

Kulak ağrısının sık görülen sebepleri orta kulak iltihabı, dış kulak iltihabı, kulak yolundaki kıl köklerinin iltihabı, kulak yolunda egzama (seboreik dermatit), kulak yolunun pamuklu çubuklar veya sivri objelerle yaralanması, kulağın kulak kiri veya tıkaçlar yüzünden tıkanması, boğaz enfeksiyonları, çene eklemi ağrısı, diş absesi, ve yüzdeki sinirlerden kaynaklanan ağrılardır.

Ağrı 2 haftadan kısa süredir devam ediyorsa en sık görülen sebepler orta kulak iltihabı (otitis media), dış kulak iltihabı (otitis externa), ve ani basınç değişiklikleri olabilir. Ağrı 2-3 haftadan uzun sürüyorsa en sık görülen sebebi çene eklemi problemleri, östaki borusunun fonksiyonun bozulması ve sürekli devam eden dış kulak iltihabıdır.

Belirtiler

Kulak ağrısı kulak enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, bebeklerde ve çocuklarda ağrıyla birlikte ateş, huzursuzluk, bebeğin kulağını tutması, iştahsızlık, uykusuzluk, öksürük, burun akıntısı, duyma ve denge kaybı görülebilir. Çocuklarda kulak enfeksiyonlarından sonra hafif derecede bir işitme kaybı olabilir. Bu sorun çoğu zaman düzelse de nadir olarak kalıcı olabilir. Kalıcı işitme kaybı riski tekrarlayan kulak enfeksiyonlarıyla birlikte artar.

Çocuklarda yüksek ateş, ense sertliği, aşırı yorgunluk, çocuğun tepkilerinde azalma ya da çocuğu sakinleştirmekte zorlanma gibi durumlarda  acil olarak bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Aynı zamanda kulağın etrafında şişlik, yüz kaslarında zayıflık, ağrının aniden durması (kulak zarında yırtılma sonucunda olabilir) veya belirtilerin 24-48 saat içinde düzelmemesi gibi durumlarda da bir doktora danışılmalıdır.

Kulak ağrısının sık görülen sebepleri ve belirtileri aşağıda sıralanmıştır.

Kulak enfeksiyonları: Eğer ağrının sebebi dış veya orta kulak enfeksiyonsa, kulaktan su gibi ya da iltihap şeklinde bir akıntı olabilir.

Efüzyonlu Otit Media: Kulak zarının arkasındaki kısımlarda sıvı birikmesi oluşan orta kulak iltihabıdır. Geçici duyma kaybına sebep olabilir. Genellikle ağrısızdır fakat bazı durumlarda bu sıvının yarattığı basınç hissiyle ağrıya olabilir.

Boğaz enfeksiyonları: Kulak ağrısı yutma güçlüğü ve boğaz ağrısı ile görülüyorsa, bu durum bir boğaz enfeksiyonunun sonucu olabilir.

Çene problemleri: Kulak ağrısı çene eklemindeki bir problemden kaynaklanıyorsa, eklem problemleri ve diş gıcırdatma gibi belirtilerle görülebilir.

Diş absesi: Diş absesi dişte veya diş etlerinde bakteriyel bir enfeksiyon sonucu iltihaplanma olmasıdır. En önemli belirtisi dişte zonklayıcı tipte ağrıdır. Bu ağrı bazen kulağa da yansıyabilir.

Kulak ağrısı olan kişilerde, bazı belirtiler uyarıcı olabilir. Bunlar şeker hastalığı ya da baskılanmış bağışıklık sistemi, kulağın arkasında kızarıklık ve şişlik, kulağın açıldığı yerde aşırı şişlik, kulakta akıntı; geçmeyen  ve ses kısıklığı, yutma güçlüğü, burun tıkanıklığı gibi durumlarla birlikte görülen kulak ağrılarıdır. Bu uyarıcı belirtilere sahip kişiler mutlaka bir doktora danışmalıdır.

Tanı

Kulak ağrısının sebebinin belirlenmesinde, muayene ve hastanın belirtileri ön plandadır. Muayene sırasında doktor otoskop adı verilen bir cihazla kulağın içine bakar. Sağlıklı bir kulak zarı pembe-gri renkte ve şeffaftır. Eğer kulakta bir enfeksiyon varsa kulak zarında iltihap, şişlik ya da kızarıklık olabilir. Doktor muayenesinin sonucunda ileri tetkikler gerekebiir.

Tedavi

Kulak ağrısı genelde tedavi edilebilirdir ve uzun dönemde sorunlara yol açmaz. Tedavi ağrının ve ateşin düşürülmesi için ağrı kesiciler ve ateş düşürücülerin kullanılmasını gerektirebilir. Fakat çocuklarda aspirin kullanılmamalıdır.

Kulakta kulak kirinden kaynalı bir tıkanıklık varsa, bunu yumuşatmak için kulak damlaları kullanılabilir. Ama bu damlalar kulak zarında delik olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Kulakta yabancı bir cisim varsa mutlaka bir sağlık personeli tarafından çıkarılmalıdır, kişiler yabancı cismi çıkartmaya çalışırken daha ileri itebilir ve kulak zarına zarar verebilir.
Uzun süren kulak ağrılarında ya da tekrarlayan enfeksiyonlarda kulaktaki sıvının ya da enfeksiyonun uzaklaştırılması için kulağa küçük bir tüp takılabilir. Eğer kulakta bir enfeksiyon varsa, doktor antibiyotik kullanımını önerebilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here