Kulak Akıntısı

0
174

TANIM

Otorrhea olarak da kulak akıntısı, kulaktan kan, irin, kulak kiri gibi herhangi bir sıvının gelmesidir. Çoğu zaman vücudumuzun doğal olarak ürettiği kulak kiri kulaktan boşalır. Kulak kirinin görevi toz, bakteri veya diğer yabancı maddelerin kulağın içine girmesini engellemektir. Ancak kulak zarının rüptürü gibi bazı durumlar kulaktan kan veya başka sıvıların gelmesine sebep olabilir.Bu durum kulağın yaralandığını veya enfekte olduğunu gösterir ve medikal dikkat gerektirir.

NEDENLERİ

Çoğu zaman kulağımızdan dışarıya akan sıvı kulak kiridir. Kulak zarı rüptürü  beyaz, hafif kanlı veya sarı bir akıntıya sebep olabilir. Kulak enfeksiyonları, kulak akıntısının en sık nedenidir. Bakteri veya virüs kulaktan çeri girip orta kulağa geldiğinde enfeksiyon meydana gelir. Orta kulak, kulak zarının arkasında yer alır.Çekiç, örs, üzengi adı verilen 3 kemik duymada çok önemlidir. Kulak akıntısı kulakta sıvı birikmesine neden olur, dolaylı yoldan da kulak akıntısına sebebiyet verir.

Kulak rüptürünün nedenleri şunlardır:

– Yabancı cisim,

-Çok yüksek ses, kulağın zarar görmesine ve kulak zarı rüptürüne neden olur. Ancak bu durum nadirdir.

– Ani basınç değişiklikleri,

-Kulak içine pamuk uçlu çubukları veya diğer küçük nesneleri sokmak,

-Orta kulak enfeksiyonu,

Kulak akıntısı diğer nedenleri şunlardır:

-Tramva

-Kulak kanalında egzamanın var olması

-Kulak kanalı cilt tahrişi

Yüzücü kulağı – Örneğin kulak memesini hareket ettirdiğinizde artmış ağrı, kızarıklık, kaşıntı gibi bulguların var olması.

TANI

Mevcut hastalığın öyküsünü bulgu ve belirtilerin süresini ve bulguların tekrarlayıp tekrarlamadığı kapsamalıdır. Önemli bulgular ağrı, kaşıntı, işitmede azalma, baş dönmesi ve kulak çınlamasıdır. Hastalara kulak zarını etkileyen aktiviteler hakkında sorular sorulabilir. Sistem sorgulanmasında granülomatoz, polianjitis gibi hastalıkları düşündüren sistemik bulgular ile kranial sinir hasarını düşündüren bulgular araştırılabilir. Önceden bilinen kulak bozukluklarını, kulak ameliyatını, diyabet veya immün yetmezlik gibi rahatsızlıkların var olup olmadığı sorgulanmalı ve not edilmelidir.Fiziksel değerlendirme ateş için vital bulguları değerlendirmekle başlar. Kulak ve çevresindeki dokular ödem veya eritem açısından incelenir. Eğer ağrı kötüleşirse kibarca Kulak kepçesi çekilir ve dış kulak ağzındaki kıkırdaksal çıkıntı kontrol etmek  için itilir. Kulak kanalı otoskop ile görüntülenir. Kulak akıntısının karakteri ve kanal lezyonaarının varlığı, granülasyon dokusu ve yabancı cisimler not edilir.

Ödem ve kulak akıntısı tüm kanalın görüntüsünü engelleyebilir. Eğer mümkün olursa kulak zarı inflamasyon, perforasyon ve bozulma için gözlenir. Kulak kanalı meatusta şişmiş veya bol sıvı drenajı varsa yeterli inceleme için dikkatli bir şekilde aspirasyon yapılmasına izin verilebilir. Kraniyel sinir test edilir.Nazal mukoza artmış granüler lezyonlar için incelenir derinin polianjitis, granülomatozis gibi vaskülitik lezyonları araştırılır.

TEDAVİ

Tedavi tanıya bağlıdır. Kafa tramvasından sonra Hata görünümlü veya kulak akıntılı hastalarda tanı koymak için ciddi efor sarf etmek gerekir.Kafatası kırığı, nekrotizan otitis eksterna, akut otitis medianın enfeksiyöz komplikasyonları gibi Hayatı tehtit eden kulak akıntı nedenleri tedavi edilmelidir. Nöroşirüjiye sevk zorunludur. Sürekli devam eden veya tekrar eden kulak akıntısı olan çocuklar uygun tedaviye kolayca yanıt vermiyorsa kulak burun boğaz uzmanına sevk edilmelidir.Bir çok olayda nedenler iyi huyludur ve kolayca tedavi edilir. Tedavi yabancı olan cismin çıkarılması gibi basit olabilir. Ancak yabancı cisim keskin bir obje, bir pil veya bir böcekse bu durum karmaşık hal alabilir.Olguların çok yaygın olanlarında external otitis gibi durumlar kulak damlası ile tedavi edilir. Akut otitis media için antibiyotik kullanılabilir.

KORUNMA

Kulak infeksiyonlarını önlemek için, hasta insanlardan uzak durmayı deneyin. Anne sütü bebekleri kulak infeksiyonlarından korumayı sağlar. Çünkü anne sütünün içinde annenin bagışıklık sistemi elemanlarından vardır. Eğer bebegi biberonla beslemek zorunda kalırsanız, kulak infeksiyonlarından önlemek için bebeği dik pozisyonda besleyin. Kulak zarı rüptüründen korunmak için kulağa yabancı cisimleri sokmayın. Eğer aşırı sesli bir alandaysanız, kulak tıkayıcıları veya manşonlar kulak zarını koruyabilir. Suya daldıktan sonra kulağınızın kuru olduğundan emin olun. Reçetesiz kulak damlaları yüzücü kulağı bulgularını önlemek ve kontrol etmek için yüzmeden sonra kullanılabilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here