Kulak Kiri

0
559

TANIM

Medikal olarak buşon olarak da bilinen kulak kiri insanların ve hayvanların kulaklarından salgılanan sarımsı yapışkan bir maddedir. Kulak kiri kulak kanalı derisinin temizlenmesini ve yağlamasına yardımcı olur. Bunun yanında bakteri, mantar, böcek ve su gibi maddelerden korumayı sağlar. Kulak kiri dökülen deri hücrelerinden, saç ve diğer kulağın dışında bulunan seröz salgı bezlerinin salgılarından oluşur. Kulak kirinin major elemanları uzun yağ asitleri, doymuş ve doymamış alkoller, skualen ve kolestroldür. Aşırı ya da sıkıştırılmış kulak kiri kulak zarına baskı yapar veya kulak kanalının dış kısmını kapatarak işitmeyi azaltır.

BULGU VE BELİRTİLER

Kulak kirinin görüntüsü sarı ile koyu kahverengi arasında değişir.Koyu renk kulakta mutlaka tıkanıklık olduğuna işaret etmez. Kulak kiri birikiminin meydana geldiğini gösteren bulgular şunlardır:

-Genellikle geçici ani veya kısmi işitme kaybı,

– Kulak çınlaması,

-Kulakta dolgunluk hissi

-Kulak ağrısı

Çıkarılmayan kulak kirinin birikmesi enfeksiyona neden olabilir. Eğer enfeksiyon gibi belirtileri yaşarsanız doktorunuza başvurun. Enfeksiyon belirtileri:

-Kulakta şiddetli ağrı

-Kulak akıntısı

-Ateş

-Öksürük

-Kalıcı işitme kaybı

-Kulaktan gelen bir koku

-Baş dönmesi

İşitme kaybı ve baş dönmesi not etmek önemlidir ve bunların birçok nedeni vardır. Eğer bu bulguları sık olarak yaşıyorsanız doktora gitmeniz gerekmektedir. Tam tıbbi değerlendirme sorunun aşırı kulak kirinden dolayı mı yoksa başka bir sağlık sorunundan dolayı mı olduğunu belirlemeye yardım eder.

ETYOLOJİ

Kulak kiri kulak kanalının derinlerine ilerlemesi kanalda tıkanıklığı sebep olur. Kulak kiri tıkanıklığı doktorların gördüğü en yaygın kulak problemlerinden biridir. İşitme cihazı veya kulak tıkacı kullananlar kulak kirinden dolayı tıkanma durumunu yaşamaya daha yatkındırlar. Kulağa pamuklu tıkaçlar sokmak kulak kirini kulağın derin bölgelerine götürebilir ve tıkanıklık meydana getirir.

TANI

Doktor hastanın bulgu ve belirtilerini dinleyerek ve otoskop ile kulağa bakarak kulak kiri tıkanıklığına tanı koyabilir.

TEDAVİ

Kulak kirini çıkarmak için birçok farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Ana tedaviler:

-Kulak damlaları. Birkaç gün günde birkaç kez kullanılarak kulak kirinin yumuşatılmasına sebep olur ve kulak kirinin dışarı çıkmasına sebep olur.

-Kulak yıkama. Elektrikli pompa ile kulağın içine su iterek çalışan ve kulak kirinin hızlı ve ağrısız dışarı çıkmasını sağlayan işlemdir.

-Microsuction. Küçük bir cihaz ile kulağın dışındaki kirleri emmek için tasarlanmış ağrısız ve hızlı bir işlemdir.

-İşitsel tuvlet. Bir ucunda bulunan küçük bir çember ile kulağın içindeki kirleri kazıyarak kulak kirini dışarı çıkarmak için kullanılan prosedürdür. Tüm bu tedaviler herkes için uygun değildir. Doktor hangi tedavinin sizin için işe yarayacağını anlatabilir ve yan etkileri hakkında bilgi verebilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here