Kulak Zarı Delinmesi

0
182

Yırtılmış bir kulak zarı veya perfore timpanik membran, kulak zarında bir yırtık demektir. Kulak zarı,kulak yolunu orta kulaktan ayıran ince bir zardır. Yırtık bir kulak zarı ses duyu kaybına neden olabilir. Ayrıca ortakulağınızı enfeksiyonlar ve hasarlanmaya elverişli kılan bir durum oluşur.

Genelde tedavi olmaksızın bir kaç hafta içinde yırtık kulak zarı iyileşir. Bazen ise yırtığın durumuna göre özel bir prosedür, cerrahi işlem gerekebilir.

Yırtılmış bir kulak zarı tablosunun içereceği işaretler

Hızla düzelen bir kulak ağrısı

Temiz, iltihaplı veya kanlı akıntının kulaktan gelmesi

Ses duyusunun alınma kaybı

Kulak içi çınlama (tinnitus)

Baş dönme hissi (vertigo)

Vertigo sebebiyle meydana gelen mide bulantısı veya kusma

Ne zaman doktora gidilmelidir?

Eğer yukarıdaki işaretlerden birine sahipseniz yırtılmış perfore bir kulak zarına sahip olabilirsiniz. Kulak ağrınız, kulak içi huzursuzluğunuz da bu duruma işaret eder. İç ve orta kulak çok hassas bir mekanizmaya sahiptir ve tüm hastalık ve hasarlara karşı çok hassastır. Kulak duyusunun korunması için acil ve uyumlu tedavinin yapılması gerekmektedir.

Yırtılmış veya patlamış kulak zarı sebepleri nelerdir?

Orta kulak iltihabındaki biriken sıvıların basıncı kulak zarı yırtıklarına sebep olabilir. Barotravmada kulak zarına bası yapan hava ile kulak ici denge sağlayan hava arasındaki başınc farklılıklarından dolayı meydana gelen yırtıklara denir. Ayrıca buna uçaklardaki kulak hissi benzetilir. Ayrıca dalış gibi, kulak içi direk rüzgar alımı, otomobillerin anı açılan havayastığı gibi basınç farkı yaratan durumlar bu yırtığa sebep olabilir.

Yüksek sesler,silah sesi gibi sesler de yırtığa sebp olabilir. Kulak içine müdahil olacak her yabancı cisim, ciddi kafa travmaları da bu yırtıkları oluşturur.

Kulak Zarı Yırtığının Komplikasyonları

Kulak zarının 2 temel görevi vardır.

Duymak: Ses dalgaları kulak zarına ulastığında zarda bir titreşim oluşur.  Orta ve iç kulaktaki yapılarla kulak ses dalgalarını sinir uyarılarına dönüştürür.

Korumak:Kulak zarınız ayrıca bir bariyer görevi görür, orta kulağınızı su, bakteri yabancı cisim gibi olası girişi olabilecek maddelerden korur. Eğer zarınız yırtılırsa, komplikasyonlar kulak zarınızın iyileşmesi esnasında da ortaya çıkabilir.

Olası komplikasyonlar

Ses duyu kaybı genelde geçicic olarak görülür. Yırtık düzeldiğinde iyileşir yeri ve boyutu duyu kaybınızın derecesini etkiler.

Orta kulak iltihabı (otitis medya): kulağınızın içine bakteri girişi elverişli olur. Kronik bir enfeksiyon kalıcı ses kaybına sebep olabilir.

Orta kulak kisti (kolesteatom): Kalıntılardan ve cilt hücrelerinden oluşur. Genelde kulak akıntısı, kalıntısı dış kulağa geçer ve kulağı koruyucu görev alır. Eğer kulak zarınız yırtılırsa bu kulak kiri olarak adlandırılan materyal kulak içinize geçip bir kist oluşturabilir. Ayrıca o ortamda bakteriye elverişli ortam oluşturur. Orta kulak kemiklerinize zarar verecek proteinlerin oluşumu görülebilir.

Eğer herhangi bir süpheniz varsa aile hekiminize öncelikle danışmalısınız. Doktorunuz sizi bir kulak burun boğaz uzmanına yönlendirebilir. Bu esnada yırtık bir kulak zarınız olduğunu düşünüyorsanız kulağınızı kuru tutun. Yüzmeye gitmeyin ve duş esnasında kulağınıza  su kaçmasını engelleyin. Su kaçmayan bir silikon kulak tıkacı kullanabilirsininiz. Kulağınızın içine ilaç sokmayın, doktorunuz muayene sonrası önerdiyse onun önerilerini dinleyiniz.

Otoskop isimli kulak içinizi görmeye yarayan bir aletle doktorunuz kulak muayenizi yapacaktır.

Ayrıca tanınız için ek testler isteyebilir bu sayede hasarı ve sizin tablonuzun durumuyla ilgili yorum yapabilir.

Bu testler:

Laboratuar testler: Kulak akıntınızın kültürü

Timpanometri kulak yolunuza yerleştirilen ve hava basıncına karşı kulak zarınızın cevabını ölçen bir ilaçtır.

Diyapazonla değerlendirme: çatal dişi şeklinde 2 kollu işitme yeteneğini kontrolde kullanılan çelik alettir.

Odyoloji değerlendirmesi

Tedavi

Çoğu yırtılmış kulak zarı tablolarında bir kaç hafta içerisinde tedavisiz iyileşir. Doktorunuz size antibiyotik damlatmanızı isteyebilir. Eğer bu yırtık kendiliğinden iyileşmezse bu perforasyonun kapatılmasına yönelik tedaviler yapılması gerekmektedir.

Kulak zarı yaması: Eğer yırtık kendiliğinden iyileşmiyorsa, kulak zarının yırtık kenarlarına büyümeyi indükleyen kimyasalar sürülür ve üzeri yama ile kapatılır. Bu prosedür yırtık düzelene kadar devam eder.

Cerrahi (timpanoplasti) Eğer doktorunuz yırtığın düzeldiğini söylerse kulağınızı kuru tutmaya özen gösteriniz, bir süre kulak temizleyici çubuk kulanmayınız, burnunuzdan kulağınıza hava vermeyiniz.


Önlemek

Bu hastalığı önlemek adına orta kulak enfeksiyonlarınızın kontrollü tedavisi öenmlidir. Uöuş esnasında kulaklarınızı korumanız gerekmektedir bunun için kalkış ve inişlerde basınç düzenleyici tıpalar, sakız çiğnemek veya valsalva manevrası yapmak önemlidir.

Kulağınıza yabancı bir cisim sokmayınız özellikle kulak temizleyici çubuk kullanırken aşırı güç

kullanmayınız. Aşırı sesli ortamlarda kendinizi koruyunuz. Bu durumlara bir kere kulak rahatsızlığı

geçirmiş kişilerin de dahil herkesin dikkat etmesi gerekmektedir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here