Kulakta Sıvı Toplanması

0
53

TANIM

Efüzyonlu otitis media orta kulağın içinde enfekte olmayan sıvının birikmesidir. Seröz otitis media oalrakta adlandırlır. Bu sıvı soguk, boğaz ağrısı veya üst solunum yolu infeksiyonu gibi durumların bir sonucu olarak orta kulakta birikir. Efüzyonlu otitis media kendi kendini sınırlayan bir yapıdadır. Yani sıvı 4 ila 6 hafta içinde kendiliginden gider. Ancak bazı örneklerde sıvı daha uzun bir süre kalabilir. Bu durumda geçici olarak işitmede azalmaya veya sıvının infekte olmasına sebep olur. Efüzyonlu otitis media 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda sıktır. Kızları daha çok etkiler. Bu durum sonbahar ve kış aylarında daha sık görüşür ve genellikle tanı atlanır. Çünkü akut ve belirgin bulgular yoktur.

BULGU VE BELİRTİLER

Efüzyonlu otitis mediada genellikle bulgu ve belirti yoktur. Aynı zamanda bir enfeksiyon sonucunda oluşmamıştır. Efüzyonlu otitis media hastalıgı olan birçok çocuk kendisini hasta hissetmez veya hasta gibi davranmaz. Bulgu ve belirtiler genellikle hafif veya orta düzeydedir. Bunlar çocuğun yaşına göre degişiklik gösterir. Efüzyonlu otitis medianın en yaygın bulgusu işitme problemleridir. Küçük çocuklarda, davranış değişiklikleri işitme problemlerinin habercisi olabilir. Örneğin çocuk her zamankinden daha çok televizyonun sesini açabilir. Daha efüzyonlu otitis media hastalığı olan büyük çocuklar ve erişkinler sesi boğuk duyduğunu tarif eder. Ayrıca kulakta dolgunluk hissi olabilir.

ETYOLOJİ

Efüzyonlu otitis media genellikle orta kulak ile boğaz bölgesini birbirine bağlayan östaki tüpünün yetersiz fonksiyonu sonucunda meydana gelir. Östaki tüpü dışardaki hava ile orta kulak arasındaki basıncı eşitlemeye yardımcı olur. Eğer bu tüp düzgün işlevini yerine getirmezse orta kulaktaki sıvı drenajını önler .Bu durumda kulak zarı arkasında sıvı birikmesine sebep olur.

Östaki borusunun sebeplerinden bazıları şunlardır:

-Küçük çocuklarda olgunlaşmamış östaki tüpü,

-Lenf bezleri iltihabı

-Şişme ve burun, boğaz ve östaki borusunun iç yüzeyinde birikmesine neden olabilir soğuk algınlığı veya alerji, (bu şişmesine sebep olur ve normal hava ve sıvı akışını engeller)

-Östaki tüpünün bir malformasyonu

Her çocukt efüzyonlu otitis media gelişebilir, aşağıdaki faktörlerin olması bu riski arttırır:

-Soğuk algınlığının olması

-Bakım ortamda vakit geçirmek

-Sırt üstü yatarken biberonla olmak

-Sigara içen birinin etrafında olmak

-Anne sütünü yeterince almamak

-Kulak enfeksiyonları geçmişi

-Kraniyofasiyal anormallikler (örneğin yarık damak)

TANI

Kulakta sıvıyı teşhis edecek en iyi tanı aracı otoskop veya otomikroskopisidir. Bu işlem çok basittir. Kulağı geri çekerek otoskopun ucunu kulağın içine sokarak yapılır. Bu durum kulak zarının görülmesini sağlar. Deneyimli hekimler kulak zarının arkasındaki sıvı seviyesini, kabarcığı görebilir. Maalesef her zaman bu kadar açık değildir. Bazen kulaktaki sıvıyı gösteren tek şey kulak zarındaki hafif çekilme veya anormal renk değişikliğidir. Kulaktaki sıvı varlığı timpanometre adı verilen diğer bir aletle de gösterilebilir. Bu test otoskop ile benzer özellikler gösterir. Bu test sırasında hasta mümkünse hareketsiz durmalı ve konuşmaktan kaçınmalıdır. Bu alet ses üreterek kulak içindeki basıncı ölçer. Kulak zarındaki sesin geri dönüş miktarı timpanograma yansır. Eger kulakta sıvı varsa kulak zarı katılaşacak ve anormal ses yansıyacaktır. Kulak içindeki sıvı bazen hiç belirti vermeyebilir. Özellikle çocuklarda tanı almadan atlanır. Eger çocuğunuzun kulağında sıvı ile iilgili bulgular varsa çocuk doktoruna veya kulak burun boğaz uzmanına götürmek en iyisidir. Çünkü uzman en iyi teşhis araçlarına sahip olabilir. Ancak en önemlisi onların deneyimidir.

TEDAVİ

Çoğu saglık hizmet sunucuları efüzyonlu otitis mediayı infeksiyon belirtisi olmadığı müddetçe tedavi etmeyecektir. Onun yerine 2 ile 3 ay içinde sorunu yeniden kontrol edecektir. Bazı çocuklarda tekrarlayan kulak infeksiyonu varsa küçük dozda antibiyotik alması yeni infeksiyonu önleyebilir.

-Kulak zarının arkasındaki sıvıyı temizlemek için şu değişiklikleri yapabilirsiniz:

-Sigara dumanından kaçının

-Bebekleri emzirmeye cesaretlendirin

-Toz gibi alerji tetikleyicilerden uzak kalın. Yetişkinler ve büyük çocuklara alerji ilaçları verilebilir.

Çoğu zaman sıvı kendi kendine kaybolur. Doktor tedavi önermeden önce kötüleşmenin olup olmadığını görmek için bir süre izleyebilir.

Sıvı halen 6 hafta sonrada varsa doktor şunları önerebilir:

-Sorunu izlemek için Devam edebilir.

-Bir işitme testi yapabilir.

-Tek denemelik Antibiyotik verebilir.(daha önce verilmişse)Akıntı halen 8 ila 12 hafta sonrada varsa antibiyotikler denenebilir. Bu ilaçlar her zaman yararlı değildir.

Bir noktada çocuğun işitme test edilmelidir. Önemli bir işitme kaybı varsa, antibiyotikler veya kulak tüpleri gerekli olabilir. Akıntı halen 4 ila 6 ay sonrada varsa, önemli bir işitme kaybı olmasa bile tüplere ihtiyaç vardır. Östaki borusu düzgün çalışmamasına Bazen adenoidler neden olabilir.

http://www.healthline.com/health/otitis-media-with-effusion#Overview1

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007010.htm

http://www.chop.edu/conditions-diseases/otitis-media-effusion-ome#.VnSU6RWLTDd

http://ent.about.com/od/pediatricentdisorders/a/Fluid_in_the_Ears.htm

İzmir kulakta sıvı toplanması ile ilgili izmir Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul kulakta sıvı toplanması ile ilgili istanbul Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları . (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara kulakta sıvı toplanması ile ilgili ankara Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here