Lazer Termal Keratoplasti

0
206

Lazer termal keratoplasti, göz hastalıklarında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem göz hekimlerince hipermetrop tedavisinde kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Temas olmadan yapılan bir refraktif lazer cerrahisidir. Lazer ile kornea etrafında 6-7 milimetre çapında, halka şeklinde bir yanık oluşturulur. Bu yanık sayesinde çevresel (dış) korneada bir konstriksyon (çekilme,sıkışma) oluşur. Bu konstriksyon sayesinde korneanın kubbeliği artar ve daha kırıcı hale gelir. Daha kırıcı hale gelen kornea ışığı retinaya daha yakın bir yere odaklar. Bu sayede kişiler yakındaki objeleri daha rahat görebilirler. Ancak bu yöntemin etkileri zaman içinde bir miktar kaybolabilir.  Lazer termal keratoplasti yöntemi, kondüktif keratoplastiye (CK) benzer bir yöntemdir. Tek farkı, korneada yanık oluşturmak için mikro-iğne yerine lazer kullanılmasıdır. Mikro-iğne ile yapılan termal keratoplasti, contact (temaslı) termal keratoplasti olarak geçer.

Korneanın şeklini değiştirmek için ısı kullanılan bir yöntemdir. Cerrah, korneadaki kollajen lifleri büzüştürmek için bir lazer aleti kullanır. Bu işlem korneada kalıcı bir yara bırakır. Bu işlemin, ileri derecede yakını görememe bozukluklarında (hiperopi) kullanılamamasına rağmen  hafif düzeyde yakını görememe bozukluklarında etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır.

Lazer ile yapılan termal keratoplasti, non-contact (temassız) bir cerrahi yöntemdir. Lazer, göze asla değmez. Bu yöntemin ismi LTK diye kısaltılabilir. İşlem yapılmadan önce göze anestetik göz damlası damlatılarak göz uyuşturulur. Bu yöntemde kullanılan lazer ışınları, kızılötesi ışınlardır. Korneaya halka biçiminde şekillenmiş lazer ışınlarıyla atışlar yapılır. Dolayısıyla kollajen lifler ısınır ve korneda şekil değişikliği meydana gelir. Tedavi her göz için birkaç saniyeden ibarettir. Tedaviden sonra bazı memnuniyetsizlikler bildirilmiştir (örneğin tedavinin, görüşü önemli miktarda düzeltmediği konusunda hayal kırıklığı yaşanması).

Lazer termal keratoplasti işlemi ağrısız bir işlemdir. Ancak işlemden sonraki bir kaç gün boyunca hasta, gözde kaşınmadan ve bulanık görmeden şikayet edebilir.  Antibiyotik göz damlaları genelde bir hafta boyunca kullanılmalıdır. Rahatsızlığı gidermek için gerektiği takdirde Tylenol ve buz uygulaması yapılabilir. Çoğu zaman gözler üç gün içinde iyileşir. Görüşte düzelme kimi hastalarda anında olurken, görüş stabilizasyonu genelde iki hafta içinde mümkün olur.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here