Majör Depresif Bozukluklar

0
547

Tanım

Depresyon, sürekli mutsuzluk, isteksizlik ile olan ruh hali bozukluğudur. İsim olarak birçok farklı şekilde telaffuz edilen bir hastalıktır. Bunlar arasında kullanılan; depresyon, majör depresif bozukluk, klinik depresyon tanımları aynı anlama gelmektedir. Majör depresif bozukluk, kişinin duygularını ve davranışlarını etkileyerek fiziksel ve duygusal sorunlara yol açar. Kişi, günlük aktiviteleri yerine getirmekte zorlanabilir, hayatın anlamsız olduğunu düşünebilir. Tanımlanan durum için; en az iki hafta sürmüş olmalı, bu süre zarfında hasta ciddi derecede sıkıntılı ve işlerini yapamaz durumda olmalı, mani veya hipomani öyküsü bulunmamalı, medikal veya maddesel bir bozukluğa bağlı olmamalıdır.

Majör depresif bozukluk, hemen sıyrılabilinecek basit bir moral bozukluğu değildir. Bu hastalıkta uzun dönem tedavisi gerekebilir. Ancak uzun tedavi hastaları umutsuzluğa itmemelidir, çünkü ilaç tedavisi ve psikolojik danışmanlık ile birçok depresyon hastası kendisini daha iyi hisseder.

Majör depresif bozukluk episodlar (dönemsel) halinde seyreder. Üzüntülü, kendini değersiz hissetme dönemleri olabilir. Sinirlilik, tahammülsüzlük ve kızgınlık dönemleri kendini gösterebilir. Hayattan zevk almama, hobilerinden, cinsel ilişkiden, spordan haz alamama, isteksizlik dönemleri ile karşımıza gelebilir. Uyuyamama veya fazla uyuma gibi uyku problemleri ile gelebilir. Yorgunluk ve enerjisiz durumdan dolayı kişinin yapması gereken basit işler bile uzun zaman alabilir. Majör depresif bozukluk hastaları; iştahsızlık, kilo kaybı veya aşırı yeme ve tartı alımı ile prezante (ortaya çıkma) olabilir. Bazı hastalarda anksiyete, ajitasyon ve huzursuzluk olabilir. Düşünmenin, konuşmanın veya hareketlerin yavaşlaması da majör depresif bozukluk semptomları arasındadır. Hastalar kendilerini suçlu ve değersiz hissederler, geçmişteki hatalarına takılı kalırlar ve kendilerini suçlarlar. Bu kişiler ayrıca düşünmekte, odaklanmakta, karar vermekte ve bir takım şeyleri hatırlamakta sorun yaşarlar. Ölüm ve intihar ile ilgili düşünceler, intihar girişimleri ve intihar olguları bu hastalarda gözlemlenebilen durumlardandır. Nedeni bilinmeyen fiziksel problemler, örneğin sırt veya baş ağrıları, bu hastalığın bir parçasıdır.

Birçok kişide majör depresif bozukluk semptomları günlük aktiviteleri fark edilir derecede etkileyecek  kadar ciddidir. Bazı kişiler ise nedenini bilmeden kendilerini genel olarak mutsuz ve bezgin halde hissedebilir.

Çocuklarda ve Gençlerde Majör Depresif Bozukluk

Çocuklarda ve gençlerde majör depresif bozukluk bulguları ve belirtileri, erişkinlerdekilere benzerdir ancak bir takım küçük farklılıklar bulunabilir. Küçük çocuklarda depresyon belirtileri mutsuzluk, rahatsızlık, endişe, ağrılar, acılar, okula gitmeme isteği veya tartı azlığı (zayıflık) ile kendini gösterebilir.

Gençlerde majör depresif bozukluk; mutsuzluk, rahatsızlık, kendini değersiz hissetme, olumsuz düşünme, sinirlilik, okula gitmeme ve okuldaki başarının düşük olması, aşırı alınganlık ve yanlış anlaşılma, madde ve alkol kullanımı, aşırı yeme veya aşırı uyuma, kendine zarar verme, normal aktivitelere ilginin azalması ve sosyal iletişim eksikliği belirtileri ile karşımıza gelebilir.

Konsantrasyon bozukluğu ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar mutsuzluk veya ilgisizlik olmadan iritabilite (sinirlilik, tahammülsüzlük ve rahatsızlık hali) gösterebilir. Buna karşın majör depresyon, konsantrasyon bozukluğu ve hiperaktivite bozukluğu ile birlikte görülebilir.

Yetişkinlerde Majör Depresif Bozukluk

Depresyon, büyümenin bir parçası değildir ve kanıksanıp hafife alınmamalıdır. Ancak ne yazık ki depresyon tanısı konulmamış ve tedavi almamış birçok yetişkin hasta bulunmaktadır. Bu kişiler tedavi alma konusunda isteksiz olabilirler. Yetişkin hastalarda majör depresif bozukluk semptomları bariz olmayabilir. Semptomlar; hafıza sorunları, kişilik değişiklikleri, fiziksel ağrı ve acılar, yorgunluk, iştahsızlık, uyku problemleri, ağrılar, cinsel istekte azalma, evden çıkmak istememe, sosyalleşmeyi reddetme, daha yaşlı kişilerde intihar düşünceleri olarak karşımıza çıkabilir.

Sebepler

Majör depresif bozukluğun kesin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. İnsanlar arasındaki biyolojik farklılıklar, beyin kimyası, hormonlar ve kalıtım etkili faktörler arasında gösterilmektedir.

Tedavi

Majör depresif bozukluk ciddi ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır. Semptomların ciddiyetine göre doktor tarafından antidepresan ilaç tedavisi önerilebilir. Psikoterapi ve konuşma terapisi ile duygusal durum analiz edilebilir. Bazen, tedavinin etkisini artırmak için diğer ilaçlar antidepresan ilaç tedavisine eklenebilir. Bir takım ilaçlar bazı insanlarda daha belirgin etkiye sahiptir. Hasta için en uygun ilaç türü ve ilaç dozu doktor tarafından belirlenir. Buna ek olarak mevcut diğer tedavi yöntemleri arasında elektrokonvülzif terapi (ECT veya şok terapisi de denilir) bulunmaktadır. İlaçların tedavide başarısız olduğu ve semptomların ağır olduğu hastalarda kullanılabilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here