Makula Deliği

0
219

TANIM

Göz genellikle kamerayla karşılaştırılır. Gözün ön kısmında lens bulunur. Lensin görevi,görüntüleri gözün arka kısmındaki ışığa duyarlı sinir hücrelerinin bulunduğu retinaya odaklamaktır. Retina kameradaki filmlere benzer. Bu sinir hücreleri görüntünün odaklandığı retinanın orta kısmına çok yakındır. Retinanın bu küçük parçasına makula adı verilir. Bazen makulanın sinir hücreleri birbirinden ayrılabilir ve küçük bir delik oluşturur. Bu deliğe makula deliği adı verilir.

BULGU VE BELİRTİLER

Makula deliği bulgu ve belirtileri şunlardır:

-Herhangi bir mesafeden bir cisme bakarken ince ayrıntıları görme yeteneğinin azalması

-Bulanık görme

-Görme alanının merkezinde karanlık veya kör nokta

Bu belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, en kısa sürede doktora gitmek gerekir.

ETYOLOJİ

Makula deliği yaş ile ilişkilidir ve genellikle 60 yaş üzeri insanlarda meydana gelir.Bunun dışında makula deliğine yol açan etkenler şunlardır:

-Vitreus büzülme veya ayırma

-Diyabetik göz hastalığı

-Miyopi(Gözün uzağı net görememesiyle karakterize hastalığı)

-Maküler kırışma

-Best hastalığı(Makula hasarına neden olan kalıtsal bir hastalık)

-Göz yaralanması

TANI

Doktor, makula deliği tanısını bazı özel aletlerle gözün içine bakarak koyar. Ayrıca makulanın durumunu değerlendirmek için floresein anjiyografi adı verilen bir işlemle gözden özel fotoğraflar alınarak tanı koyulur. Bunun yanında Optik koherens tomografi (OKT)  kullanılabilir. Optik kohorens tomografi retinayı fotoğraflayarak çalışan ve makula deliği tanısı koymada kullanılan özel lazer kameradır. Bununla retinanın kalınlığı ölçülür ve sıvı ve şişkinliği saptamada çok hassastır.

TEDAVİ

Makula delikleri kendiliğinden iyileşebilmesine ve tedavi gerektirmemesine rağmen, bazı olaylar da  görmenin arttırılması için cerrahi gereklidir. Retina çekmesini önlemek için gözün içinde bulunan vitröz jel uzaklaştırılır ve hava gaz karışımı bir baloncukla yer değiştirilir. Bu cerrahi işleme vitrektomi adı verilir. Baloncuk, makula deliği iyileşene kadar geçici bir iç bandaj gibi davranır. Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında hastaların bir veya birkaç gün yüzü aşağı pozisyonda kalması gerekir. Bazen Bu süre 2-3 haftaya kadar uzayabilir. Bu pozisyon kabarcığın makulaya bası yapmasına ve yavaş yavaş emilerek deliğin iyileştirmesine yardım eder.

Kabarcık emildiğinde vitröz boşluğu doğal göz sıvıları doldurur. Bu yüz aşağı pozisyonu korumak cerrahi başarı için önemlidir. Birçok insan için bu pozisyonda durmak zor olabileceğinden cerrahi ameliyat öncesi bu durumu doktorla konuşmak önemlidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here