Mol Gebelik

0
202

TANIM: Mol gebelik, ya da hidatiform gebelik, rahimde oluşan iyi huylu tümördür. Mol gebelik bir yumurtanın döllenmesiyle oluşur fakat sağlıklı bir gebelik oluşturmak yerine kist benzeri kitleler oluşması ile sonuçlanır. Mol gebeliğin ilk alt tipi vardır. Tam mol gebelikte bebek oluşmamıştır ve rahimdeki kitleler sadece kistlerden ibarettir. Buna karşılık kısmi mol gebelikte kistlerin yanı sıra bir embriyo da oluşmuştur fakat malformasyonları olduğundan yaşamına devam edemez. Molar gebelik kansere ilerleyebildiğinden önemli bir tablodur ve teşhis alır almaz tedavi edilmelidir.

SEBEPLER: Mol gebelikte sebep gebeliğin tipine göre değişir. Normal bir insanda anneden 23, babadan 23 olmak üzere toplamda 46 kromozom olması gerekirken mol gebeliklerde bu durum böyle olmaz. Tam mol gebelikte babadan gelen spermler yumurta ile birleşir fakat anneden gelmesi gereken 23 kromozom kaybolmuştur. Bu durumda fertilizasyon olmasına rağmen bir embriyo oluşamaz. Kısmi mol gebeliklerde yumurtanın 23 kromozomu yerindedir fakat bu kez de babadan 46 kromozom gelir. Bu durum babanın tek bir spermi kopyalanıp bir eşini daha oluşturduğunda ya da babadan gelen iki sperm bir yumurtayı döllemeye çalıştığında olur. Bu durumda 69 kromozomlu bir embriyo oluşur fakat bu durum yaşamla bağdaşmayacağından embriyo gelişimini tamamlayamadan anne karnında kaybedilir. Anne yaşı 35’i geçtikten sonra mol gebelik riski de artar. Daha önceki mol gebelikler, daha önceki düşük hikayesi, A vitamininden fakir diyet de mol gebelik oluşumunda risk teşkil eder.

SEMPTOMLAR: Mol gebelikler, erken dönemde normal bir gebeliğin özelliklerini taşırlar. Adet görülmez ve sabahları mide bulantısı tarif edilir. Mol gebeliği normal bir gebelikten ayıran bulgular:

-Gebeliğin ilk üç ayında koyu kahverengi ya da parlak kırmızı vajinal kanama

-Ağır mide bulantısı ve kusma

-Vajinadan üzüme benzer kistler gelmesi

-Normal bir gebeliğe göre fazla büyüyen rahim

-Yüksek tansiyon

-Yüksek tansiyon yanında idrarda protein gözükmesiyle tariflenen pre-eklampsi sendromu

-Nadiren leğen kemiğinde bası ve ağrı

Bu semptomlar normal bir gebelikte de olsa gebe kadını doktora yönlendirmelidir ve mol gebelik tanısı koymada da önemli yere sahiptirler.

TANI: Hekim mol gebelik tanısı koymak için bir hamilelik belirteci olan hcG hormonunu ister. hcG hormonu taranıp normal bir gebelikte olması gereken değerden çok yüksek bulunuyorsa bu mol gebelik lehinedir. Standart bir ultrason ile yüksek frekanslı ses dalgaları gönderimi ile rahim incelenir. Ultrason hem karnın dışından, hem de vajinanın içinden yapılabilir. Gebelik sekiz haftalık olduğunda mol gebelik kolayca ultrasonda görülebilir. Ultrasonda embriyo (bebek) gözükmez, sağlıklı bir gebelikte plasenta içerisinde olması gereken amniyon sıvısı oluşmamıştır, neredeyse tüm rahmi dolduran kalın bir plasenta olur ve yumurtalıklarda kistler gözükebilir. Eğer kısmi mol gebelik var ise embriyo gözükür fakat büyümesi durmuş olarak bulunur. Eğer hekim mol gebelik bulmuş ise anemi, hipertiroidi ve pre-eklampsi için tarama da yapılır.

TEDAVİ: Mol gebelik tanısı alan bir kadına acil tedavi uygulanmalıdır. Tedavi ile rahim içerisindeki kistler alınır. Hastayı ameliyata almadan, vajinadan girilerek küretaj ya da vakum aspirasyonu yapılabilir. Eğer molar doku çok büyümüş ve yayılmışsa, hayatın geri kalanında çocuk sahibi olmak da istenmiyorsa radikal bir işlem olan histerektomi yapılabilir. Histerektomi işlemi ile rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklar hep beraber alınır; kadın bir daha adet göremez ve gebe kalamaz. Tedavi sonrasında kadın yakından izlenmeli ve bir sene boyunca hamilelik yasaklanmalıdır. Mol gebelik tedavisi sonrası trofoblastik hastalıklar da gelişebilir. Rahim içerisinde doku büyümesi ile karakterize olan bu hastalıkların önüne geçmek amacıyla mol gebelik tedavisinden sonra hastanın hormon düzeyleri düzenli olarak ölçülmelidir. Trofoblastik hastalıklar nadiren de olsa kansere ilerleyebildiklerinden önemli hastalıklardır.

KORUNMA: Mol gebelik sonrasında tekrar gebelik düşünülüyorsa bu hekiminiz ile beraber planlanmalıdır. Bir sonraki gebelik için 6-12 ay arası bir bekleme süresi düşünülmeli ve kadına bu süre içerisinde oral kontraseptif ya da farklı bir korunma yöntemi önerilmelidir. Daha sonra gebe kalınabildiği zaman anne sıkça izlenmeli ve yeni hamilelikteki mol gebelik ihtimali kontrol altında tutulmalıdır. Unutmamak gerekir ki ne vücut, ne de psikoloji durumu yeni bir gebeliğe hazır olmadan gebe kalmak düşünülmemelidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here