Myom

0
257

Myom rehberimizde aşağıdaki başlıklar altında sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Myom Nedir?
Myom Nedenleri
Myom Belirtileri
Myom Tanısı Nasıl Koyulur?
Myom Nasıl Tedavi Edilir?

myom nedir

Myom Nedir?

Rahmin düz kas tabakasından gelişen iyi huylu yapılara myom denir. Miyom düz kas ve bağ dokusundan oluşur. Myometrium tabakasından köken almalarına rağmen normal myometrium dokusundan daha yoğundur. Genelde yuvarlak şekillidir. Kanser gelişme riski yok denecek kadar azdır. 50 yaşına gelmiş kadınların %70-80’ninde myom gelişmiş olacaktır. Myomlar genelde 30-40 yaş arasında kadınlarda görülür.

Myomların çeşitleri:

 • İntramural: Rahim duvarının içinde büyür.
 • Subserosal: Rahmin dışına doğru büyür; yakınındaki diğer organlara baskı oluşturarak ağrı yapabilir ama genelde ağrı ve kanama yapmazlar.
 • Submukozal: Rahmin sınırları arasında, büyür; rahim içi boşluğa doğru genişleyebilir ve böylelikle ağır kanamalara sebep olur. 
 • Saplı: Rahim ile bağlantının sadece ince bir sap ile sağlandığı myomlardır.

myom sebepleri

Myom Nedenleri

Rahim myomlarının neden geliştiği tam olarak bilinememekle beraber östrojen ve progesteronla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ay başı kanamanın daha erken yaşlarda başladığı kadınlarda myomların gelişme riski daha fazladır. Hormon kullanımının yine bir risk oluşturduğu düşünülmektedir fakat doğum kontrol haplarının bir zararı kanıtlanmamıştır. Ailede myom hikayesi olması riski arttırmaktadır.

Myom Belirtileri

Çoğu hasta hiçbir semptom vermez. Myomlar boyutlarına ve lokalizasyonlarına göre farklı semptomlar verebilir:

 • Mesane (idrar kesesi) ve rektuma baskı hissi
 • İdrar kesesine bası sebebiyle sık idrara çıkma
 • Bel ve/veya karın ağrısı
 • Konstipasyon (barsaklara bası yaparsa) ve/veya rektal ağrı
 • Karında büyüme veya şişlik

Adet dönemi ile ilgili:

 • Kramplar ve ağrı
 • Şiddetli kanama (bazen kan pıhtılarıyla beraber)
 • Adet düzensizlikleri; daha uzun ve sık ay başı kanamaları
 • Adet dönemleri arasında kanlı lekelenme veya ara kanama olabilir.

Fazla kanama anemiye (kansızlık) sebep olabilir. 

Nerdeyse tüm rahmin içini kapayabilecek kadar büyük olan myomlar tekrarlayan düşüklere sebep olabilirler. Eğer myom çok büyürse karnı iyice genişletir ve kişiyi hamileymiş gibi gösterebilir.

myom

Myom Tanısı Nasıl Koyulur?

Kadının şikayetlerini dinledikten sonra pelvik muayene ve ultrason ile kolayca tanı konur. Myom tanısı ve şikayetleri için kadın doğum doktoruna başvurmalısınız.

Myom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genelde herhangi bir tedavi gerektirmezler çünkü küçüktürler ve şikayete neden olmazlar. Çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınlarda eğer myomlar rahmin büyük bir bölümünü kaplamışsa histerektomi uygulanabilir. Eğer ilerde hamileliği düşünen biriyse, myomları da birtakım şikayetlere neden oluyorsa myomektomi yapılarak myomlar çıkarılır ve rahim korunur. Kullanılabilecek birtakım da ilaçlar vardır (doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler, GnRH analogları v.b.) fakat bunlar myom üzerinde kalıcı yöntemler değildir ve sadece bazı şikayetleri giderebilir. Myomların kesin tedavisi cerrahidir.

Makale sizin için ne derece faydalıydı?
[yasr_visitor_votes size=”large”]

 

Myom hakkında tecrübelerinizi ve sorularınızı bekliyoruz 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here