Narsistik Kişilik Bozuklukları

0
378

Tanım

Narsistik kişilik bozukluğu, C kümesi kişilik bozuklukları arasında yer alır. Bu kişilik bozukluğuna sahip olan insanlar, kendilerini özel bir birey olarak görme ve kendilerinin değersiz olmasından korkma gibi iki durum arasında gidip gelirler. Bu kişiler abartılı derecede önemli olduklarını düşünürler. Diğer insanlar tarafından önemsenmeleri gerektiğini düşünürler. Başarılarını ve yeteneklerini abartırlar. Diğer insanlardan daha üstün olduklarını düşünürler. Kendi çıkarları için çevrelerindeki insanları kullanırlar. Diğer insanların zayıf noktaları konusunda empati yapmaktan yoksundurlar. Çevrelerindeki insanlara yukardan bakarlar ve kendilerinden üstün gördüklerin insanları derin bir şekilde kıskanırlar. Bu kişilerin taktıkları kendilerine aşırı güven maskesinin altında kırılgan, en ufak bir eleştiri ile zedelenebilecek bir benlik saygısı bulunur.

Narsistik kişilik bozukluğu hayatın birçok alanında problem yaratır. Bu kişiler ilişkilerinde, işlerinde, okul veya mali işlemlerde sorunlar yaşarlar. Hak ettiklerine inandıkları fırsatları ve teklifleri elde edemediklerinde mutsuz olurlar ve hayal kırıklığına uğrarlar. Diğer insanlar, narsistik kişilik bozukluğu olan kişilerle birlikte olmaktan zevk almayabilirler. Kişinin ilişkileri kendisini tatmin etmez.

Narsistik kişilik bozukluğu tedavisi psikoterapi merkezli bir konuşma tedavisidir.

Semptomlar

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler; kibirli, kendiyle övünen ve iddialı kişilerdir. Gündelik hayatta insanlarla yaptıkları konuşmaları hep bu kişiler yönlendirirler. Kendilerinden daha aşağıda gördükleri insanları küçümser ve yukardan bakarlar. Kendilerini özel hissederler ve kendilerine bu yönde davranılmadığında sabırsız ve sinirli olurlar. Her şeyin en iyisine sahip oldukları konusunda diretirler. Buna karşın en ufak bir eleştiriye bile tahammül edemezler. Utanma, güvensizlik, savunmasız ve rezil olma gibi gizli duygulara sahip olabilirler. Bu kişiler kendilerini daha iyi hissetmek için kızgınlıkla hareket edebilir ve hakaretlerle diğer insanları küçük düşürerek kendini üste çıkarmaya çalışabilirler. Kusurlu olduğu durumlarda üzgün ve depresif bir ruh haline girebilirler.

Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Diyagnostik ve İstatistiksel Akli Dengesizlikler Kılavuzu kriterleri, birçok uzman tarafından kişilik bozuklukları tanı ve teşhisinde kullanılır. Ayrıca sigorta şirketleri tarafından ödemelerde de kullanılır. Bu kılavuza göre narsistik kişilik bozukluğu teşhisinde aşağıdaki kriterler yer alır:

Kendini abartılı şekilde önemli görme, elde ettiği bazı şeylerin olduğundan daha önemliymiş gibi görülmesini arzulama, başarılarını ve yeteneklerini abartma; başarı, güç, zeka, güzellik ve ideal arkadaş konusunda fantastik düşüncelere kafa yorma, üstün olduğuna ve sadece üstün insanlar tarafından anlaşılabileceğine inanma, sürekli olarak takdir edilmeyi bekleme, kendine özel iltimaslar bekleme ve beklentilerini sorgulamama, istediği şeyi elde etmek için diğer insanları kullanma, diğer insanların ihtiyaçlarını ve duygularını fark edememe veya fark etmeyi istememe, başkalarını kıskanma ve başkalarının kendisini kıskandığını düşünme, kibirli davranışlar.

Narsistik kişilik bozukluğunun bazı özellikleri, kendine güven gibi görünebilir. Oysa narsistik kişilik bozukluğu, sağlıklı bir kendine güven duygusunun sınırlarını aşar ve kendini çok üstün görme olgusuyla karşımıza çıkar. Kişi kendisini merkeze oturtur ve kendisine diğer insanlardan daha çok değer verir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here