Nazal Polipler

0
179

Sık görülen nonkanseröz yani kanserli olmayan, gözyaşı şekilli gelişim gösteren ve burun boşlukları içerisinde özelliklede nazal kaviteye açılan yerde gelişen yapıladır. Olgun nazal polipler çekirdeksiz üzüm şekillidir.

Alerjiler ve astımla ilişkilendirilirler, hiç bir semptoma sebep olmayabilirler özellikle küçüklerse bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz ve poliplerinizle yaşayabilirsiniz. Daha büyük poliğlerde sinuslerin normal drenajını bozacakları için tedavi gerekebilir. Sinus içerisini doldurup orasını enfekte edebilirler ve enfeksiyon sonucu akışkanlığı az bulanık burun akıntısı oluşur ve bu akıntı genizlerden aşağıya doğru akar.

Kolon ve mesanede oluşan polip yapılarıyla burun polipleri yani nazal polipler karıştırılmamalıdır. Kolon ve mesanedekiler genellikle malign kökenliyken bu polipler iyi huyludur. Kronik bir inflamasyon veya ailede polip gelişimine bir yatkınlık sebebiyle gelişebilirler. Burun polipleri kabarık burun içi konkalarla karıştırılmamalıdır. Onlar normal dokulardır ve burun mukozasında bulunurlar. Polipler dokunması ağrı veren yapılar değildir.

Genelde burun polipleri tedavi veya cerrahiye cevap verir.

Nazal polip semptomları; nazal obstrüksiyon, nazal konjesyon, horlamak, burun içi akıntısı, akıntılı burun, yüz ağrısı, koku alma duyusunun azalması (hiposmi), koku alma duyusunun kaybı (anosmi),   tat alma duyusunun azalması, gözlerin çevresinde kaşıntı, kronik enfeksiyonlar.

Çoğu kişide burun akıntısı ve burun tıkanıklığı vardır.Kişilerin %75 inde koku duyusu azalır. Bazı

kişilerde astım semptomları gibi hırıltılı sesler duyulur, sinus enfeksiyonlar, kokulara, toza,

kimyasallara, yanık dumanına hassasiyet fazladır. Daha az bir oranda genelde nazal polipli

kişilerde aspirin alerjisi görülür.

Burun polipleriniz varsa kronik sinuzit riskiniz yükselmiştir. Polipleriniz genişlediğinde burun

kemiklerinizi uzaklara itebilir ve burun köprünüzü genişletebilir.  Asprine karşı aşırı alerjiniz varsa

doktorunuza danışabilirsiniz. Aspirin alerjisiyle beraber polip görülen kişilerde alerjik reaksiyonlar

hayatı riske sokabilir düzeydedir.

Nazal Polip Riskleri

Nazal polipleri kişileri herhangi bir yaşta etkileyebilir. Özellikle 40 yaşından büyük kişilerle ve erkeklerde sık görünür. 10 yaş altındaki çocukları nadiren etkiler. Eğer küçük bir çocukta nazal polip görülürse, kistik fibrozis varlığı da sorgulanmalıdır. Alerjik rinit, astım, asprin alerjisi, sinuzit ve kronik/akut enfeksiyon, yabancı cisim, kistik fibrozis her ne kadar poliplerle ilişkilendirilse dahi genelde etiyolojisi bilinmezdir. Genelde astım ve sinuzit gelişimini nazal poliplerin varlığı hızlandırır.

Bazı araştırmacılar alerji semptomlarını yanı burun akıntısı, hapşırmak ve kaşıntısı nazal polip oluşumuna predispozan olarak söyler. 

Nazal Poliplere karşı medikal tedavi

Genelde nazal polipleri nazal endoskop isimli bir aletle tanırlar. Doktorunuz duruma göre ek testler veya biyopsi isteyebilir. Bu şekilde polipinizin kanseröz olmadığını kanıtlamak ister.

İlk sıradaki tedavi nazal kortikosteroid spreylerdir. Bu tedaviler nazal polipleri önleyip küçültebilir. Bazen de bir haftalık oral kortikosteroid tedavisi verebilir. Malesef ki nazal polipler iritasyon, alerji veya enfeksiyon varlığında tekrarlayabilir. Bundan dolayı kortikosteroid spreyin düzenli kullanılması önerilebilir. Bazı durumlarda antihistaminik ve dekonjestanalrla nazal polip tedavisi yapar bu durumun az bir etkisi olsa dahi altta yatan durumu kontrol altına alabilir.

Nazal polipler için cerrahi tedavi

Bazen çok büyük olduklarında sprey yararsız olur ve bu durumda cerrahi tercih edilir. Endoskopi ile uygulanana cerrahi yöntemlerde normal doku korunur ve nazal polip çıkarılır. Bu ayakta hasta yatışı gerçekleşmeden uygulanabilecek bir cerrahidir. Aspirin alerjili ve astımlı kişilerde bu ameliyatın etkisi azalıp polipler tekrarlayabilir. Ameliyat sonrası astım kontrolu, koku duyusu ve nefes alma zorulukları azalıcaktır. Yüze yapılan bası geçecektir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here