Nazal Valv Temizliği

0
169

Nazal valv yetmezliği veya çökmesi bir nefes alma hastalığıdır ve ileri düzey nazal tıkanıklığı, ağız solunumuna ve horlamaya neden olabilir. Sinus hastalıklarının temel sebeplerinden biri olabilir. Muayeneye gitmeden önce kullandığınız ilaçları listelemeli, geçirdiğiniz herhangi bir burun cerrahisi varsa tedavi esnasında doktora bildirmeniz önemlidir. 

Nazal valv burun içerisindeki en ince yapıdır burun aşağı üçte ikilik kısmında ortada bulunur ve burun deliklerinin oluşumuna destek olur. 4 bölgeden oluşur; ön septum, lateral burun duvarları, alt kıvrımın başı ve kemikli priform apertür.

Hava akımını sınırlandırır. Eğer nazal valve çökmeniz olursa hekime gitmeniz gerekir. Burnunuzun bir tarfında daralma görülebilir. Doktorunuz sizden büyük bir nefes almanızı ister bu sayede çökmenin derecesini belirleyecektir. Nazal valv zayıfladığında ve daraldığında bu durum görülür. Genelce burun estetik ameliyatı sonra görünür. Nefes alırken artmış rezistansa sebep olabilir Ayrıca burundan yeterli miktarda ağızımızı açmadan nefes almamıza engel olur.

Bu rahatsızlığın görülmesinin nedenleri arasında geçirilmiş kozmetik bir burun ameliyatı özellikle burun kemerinin alınması, burun travması veya burun kemiğinin kırılması (enflamasyona ve bu inflame dokunun yara (skar) dokusu oluşturmasına neden olur, doğuştan gelen bir burun kıkırdak defekti, septum deviasyonu, yaşlanma neden olabilir. Yaşlanmayla beraber burnu oluşturan tüm yapılar zayıflayacaktır.

Semptomları arasında alırı burun tıkanıklığı ve burundan nefes alma zorluğu, burun kanaması, burun ve sinüs yollarında obstrüksiyon/ tıkanıklık, burun delikleri yanında kabuk oluşumu.

Tanısını koymak için bir kulak burun boğaz doktoruna gitmeniz önerilir. Genelde nazal valv kollapsının tanısını koymada zorluklar yaşanabilir bunun sebebi başka burun rahatsızlıklarıyla tipik benzer bir tabloya sahip olmasıdır. Septum deviasyonunda da mesela benzer semptomlar gözükür.

Uygun bir tanı koymak için geçmiş medikal hikayelerinizle ilgili doktorunuz detaylı sorular soracaktır. Özlelikle burun cerrahi ameliyat geçmişiniz bu konuda önem arz etmektedir. Burnunuzun fizik muayenesini yapıp endoscopy ile burun boşluklarınızı inceler. Bazı hastalarda akustik rinometri kullanılır. Bu işlemde ses dalgaları yöntemiyle nasal boşlukta herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakılır.

Tedavi

Nazal valv cerrahisi; çoğu hasta kalıcı çözüm için nazal valv cerrahisi geçirir. Ameliyat esnasında doktorunuz burnunuzu yeniden yerleştirir ve ona yapısal destek sağlar. Genelde internalve external nazal valve kıkırdak desteği sağlanır. Bu en kalıcı ve en yararlı tedavi yöntemi olarak hekimler ve bilimsel araştırmacılar arasında bilinmektedir. Bu işlem kozmetik bir işlem olmaktan öte bir sağlık girişimidir.  Başka bir yöntem olarak nazal valv dilatasyonu yani genişletilmesi yapılır. Bunun için çeşitli bantlar da piyasada satılır, uyku apnesi olan kişiler veya atlet tarafından takılabilir.

Rinoplasti ise başka bir yöntemdir.

İmplantasyon isimli isşlem de yapılır bunun sayesinde gelecek çöküntüler engellenir. Genelde titanyumdan yapılan bu implantlar kişinin ileri derecede bir kollaps geçirdiğini gösterir.

Eğer fonksiyonel bir nazal valv yetmezlik probleminizin varsa doktorunuz ile acil görüşmeniz önerilir. Sizin için en ideal, en az riskli ve kalıcı tedaviye kendisi karar verecektir. Bu sayede nefes almanız ve yaşam kaliteniz artacaktır. Bu burun yoluyla nefes alma tıkanıklıklarında en sık atlanan, tanısı rahatlıkla karışabilecek bir rahatsızlık olduğu için doktorunuza semptomlarınızı detaylı anlatmayı unutmayınız.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here