Nefes Darlığı

0
130

Nefes darlığının ve hastalıklarının pek çok nedeni olabilir. Bazı kişilerde nefes almak soğuk algınlığı geçirirken zorlaşırken bazıları ise akut sinüzit gibi durumlarda nefes darlığı çekerler. Sinüzitlerde nefes darlığı bir veya iki haftalık bir süre için görülebilir, burun içi enflamasyonun dağılması ve kanlanmış sinüzitin eski haline dönmesi gerekir.

Pek çok nefes problemleri kronik veya uzun vadeli olabilir. Bu kronik hastalıklar arasında kronik sinüzit, alerjiler, astımlar yer alır. Bu hastalıklar burun tıkanması, akıntı, kaşıntı, göz yaşarması, göğüs daralması, öksürük, hırıltı gibi yan semptomları da beraberinde taşır.

Burun yolu virüsler ve alerjenler için akciğerlere ulaşım yoludur.

Bundan dolayı burun ve sinüsler genelde akciğer hastalıklarıyla ilişkilidir. Sinüs veya nazal yol enflamasyonu astım ataklarını tetikleyebilir. Genelde astım ve alerji beraber görülür. Bu durumda tedavisi zorlaşır.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığından ötürü pek çok kişide kronik bronşit ve amfizem görülür.

Nefes alma problemleri bu hastalıkların yanında daha ciddi akciğer kanseri, tüberküloz, pnömoni, hiv ile ilişkili akciğer hastalıkları gibi daha ciddi durumlarda da görülebilir.

Tanısını koymak için hekimler fizik muayene uygular, hastanın hikayesini, ailesinin hikayesini öğrenir. Akciğer fonksiyon testleri de genelde astımlı kişilerde uygulanır. bu testler spirometri ile yapılır.

Nedenleri, yapılacak testler ve tedavi süreci

Spirometri kolay yapılan bir nefes testidir. Ne kadar havayı akciğerlerinizden ne kadar hızla dışarı çıkarabildiğinizi sorgular bu nefes testi havayolunuzda bir tıkanıklık olup olmadığını gösterir.

Metekolin testi ise astım tanısı için uygulanır. Hekiminiz hangi testin uygulanabilir olduğuna sizin için karar verecektir.

Ayrıca akciğer grafisiyle kalbinize, akciğerlerinize kemiklerinize bakılacaktır. Akciğer grafisi pnömoni tanısı koymak için önemlidir. Ayrıca pek çok akciğer hastalığında ilk olarak akciğer grafisi istenir, tek başına tanı koymaya yeterli olmayabilir. Bazı kişilerde nefes darlığı problemleri bilgisayarlı tomografi ile konabilir, bilgisayar detaylı bir görsel oluşmasına yardım eder.

Kronik sinüzitten müzdaripseniz doktorunuz özel bir sinüs bilgisayarlı tomografi görseli isteyebilir.

Alerji testleri nefes darlığı problemlerinizi tanımlamanıza yardımcı olabilir. Bu testler sayenizde doktorunuz alerji semptomlarınızı daha bilinci olarak tedavi edecektir.

Nefes darlığına sebep olan etmenleri değerlendirdiğimizde astım ve alerji kontrolü önceliklidir. Mesela toz maskesini ev temizliği yaparken veya tozlu ortamlarda bulunurken takmak alerjen maruziyetinizi engelleyecektir. Tüylü bir hayvan sahibi olmanız risklidir, yatak örtünüzü haftada 1 temizlemeniz, polen zamanları dışarıda zaman geçirmemeniz, klimanızın filtresini yeniletmeniz ve doktorunuz tarafından alerjen olarak size söylenen maddeleri tüketmemeniz önerilir.

Ayrıca bazı ilaclar nefes darlığı problemlerinde tedavi edicidir. Alerji ilaçlarından antihistaminik ve dekonjestan olanlar nefes almanızı kolaylaştırır. Bu ilaçlar oral olarak veya nasal spreyler şeklinde alınabilir.

Ayrıca burundan inhaler steroid şeklinde kronik alerji ve sinüzit vakalarında kullanılacak ilaç çeşitleri de vardır. Bu ilaçlar hava yolunuzdaki enflamasyonun azaltılmasına destek olur. Ayrıca alerjenlere sensitivitenizi yani yatkınlığınızı arttıran ila.lar da vardır. Astım inhaler veya ağızdan alınan ilaç çeşitlerinden biriyle tedavi edilebilir. Havayolu obstrüksiyonlarına ve aşırı mukus oluşumu gibi astım tablosuna engel olur. Astım tetikleyicilerden de uzak kalmak önemlidir.

Bunlar;

Viral enfeksiyonlar

Polen

Hayvan tüyleri

Toz

Küf

Karafatmalar

Hava kirliliği

Sigara

Parfüm

Duman

Yemek alerjileri

Bazı kişilerde aşırı egzersiz de astım tetikleyicisidir.

Medikal tedaviler genelde kişiler nefes darlığı yaşadıktan daha sonra danıştıkları bir yöntemdir. Tedaviye başlamadan önce doğru tanıyı koymak önemlidir. Herkeste farklı sebeplerden, farklı klinik prezentasyonla nefes darlıkları ve hastalıkları görülebilir. Aslında tanıyı koymak ve anlamak zor problemlerdir.  Eğer semptomlarınız buradakiler gibiyse doktorunuza tanıya gitmesi ve ona yönelik tedavi vermesi için başvurmanızı, doktorunuzun yönlendirmesiyle beraber tedavi almanızı öneririz.

Önlemler ve tedavi rejimleri sizlerin mevcut nefes darlığı sorunlarına iyi gelecektir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here